Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni
Václav Čtvrtek (p)
V pohádkovém příběhu o ševcovském tovaryši, jenž se stal zajatcem císařepána, a jeho milé, jež si má proti své vůli brát knížecího správce, osnuje ševcovský mistr válku proti vrchnosti, aby se oba mladí mohli vzít.
Přidat komentář
Četla jsem ji teď před spaním dvouleté dceři a vždycky si ji přišel poslechnout i tatínek. Čte se to docela složitě (fonetický a počeštěný přepis němčiny a stará slova), ale příběh je to moc krásný. Budeme se muset s dcerou brzy podívat i na večerníčkovou verzi.
"Každá voda nakonec steče dolů a Stázina se dostane Kubovi za ženu." to je prostě srdcovka. Jen ty starší jazykové obraty trochu ruší četbu, ale tak už to s legendárními příběhy je, staly se legendou za dlouhou dobu.
Moc hezké vyprávění. Ale je spíše určeno pro trochu starší děti, než pro ty nejmenší a malé.
Jičín je jen kousek od místa, kde jsem vyrůstala a večerníček jsem vždycky milovala.
Líbí se mi krátké kapitoly (takže se to zvládne podle mě i s prtětem), úplně jsem viděla některé scény z večerníčku a bylo to opravdu milý večerní čtení.
A až si knížku přečteme i s prckem, tak pak pojedeme na výlet, aby mělo tucha, kde se to všechno odehrává! ♥
Krásná kniha s příběhem, který má smysl. Škoda, že takové knihy (a večerníčky podle nich) v dnešní době vznikají jen poskrovnu. Kromě hlavních hrdinů Kuby a Stáziny patří mezi malé velké postavy také trio vodníků Česílko, Čepeček a Kebule (ten však příliš obdivu u dětí nezíská:-)
Moje nejoblíbenější pohádka a krásný večerníček, jen je škoda, že ty staré pohádky moc nedávají
Každý švec není prťavec.. V tomto případě byli těmi prťavci především správce Kolomajzna a vodník Kebule a to nejen svou zatuchlou výškou, ale hlavně svými podlými činy.
Jinak je pohádka velmi hezká a jsem ráda, že jsem si ji přečetla v knižní podobě.
Knížka mého dětství :) Mělo jsem jí ráda jak čtenou tak jako stejně zpracovanou kreslenou pohádku :)
Nejvíce jsem milovala vodníky Česílka a Čepečka, jinak kniha kterou jsem si nechávala číst a pak sama četla opakovaně, některé úryvky mám v paměti dodnes ...
A od té doby, co jsme ji s dětmi přečetli, pokud se nám přihodí něco nemilého a trápí nás to, říkáme: "...a každá voda jednou steče s kopce dolů a Stázina se Kubovi nakonec dostane..." A hned se zažehne světýlko na konci tunelu.
Stázinu jsem měla ráda už jako malá ve formě večerníčku. Nyní jsem předčítala dcerce. Slovník pana Čtvrtka je velmi bohatý, ale nečte se zrovna nejlépe. Ale příběh je moc krásný.
Je to velmi pěkný příběh. Opět jsem se vrátil do dětských let. Jen spousta slov se velice těžko čte. Nevím, jak jsem to v dětských letech chápal. Číst to jednou vnoučatům bych se obával z důvodu, že by chtěli některá slova objasnit. To abych si ještě někde sehnal slovník.
Autorovy další knížky
1981 | Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky |
2009 | Maková panenka a motýl Emanuel |
1979 | Cipísek |
2010 | Křemílek a Vochomůrka |
1984 | Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka |
Václav Čtvrtek něžně vypráví příběh o ševcovském tovaryši Kubovi z Jičína, který se zamiluje do Stáziny a chce si ji vzít za ženu. V cestě mu ale stojí správce zámku Kolomajzna. Krásná klasická pohádka.