Jak to mají mámy. Psychologický výzkum mateřství
Zuzana Masopustová , Lenka Lacinová , Petra Daňsová
Monografie autorského kolektivu IVDRM FSS MU popisuje psychologické aspekty mateřství dnešních žen. Data z projektu zaměřeného na počátky rodičovství zasazuje do kontextu současných psychologických poznatků z oblasti péče o dítě, trendů ve výchově, ideálů v mateřství či utváření vztahu k dítěti. Publikace nabízí pohled na slaďování rodinného a pracovního života, zapojení otců do péče o dítě a spolupráci rodičů při výchově.... celý text
Přidat komentář
Spíš než psychologický mi výzkum přišel sociologický. V publikaci jsou velmi zajímavé informace doložené zahraničními výzkumy. Vzhledem k tomu, že spadám do kategorie, na která byla zkoumána, jsou pro mě informace vyplývající z výzkumu mou žitou realitou.
Nicméně jeden aha moment jsem měla a to v předposlední kapitole, která pojednává o partnerském vztahu a zapojení partnera v péči o dítě.
Zajímavá kniha publikující výsledky výzkumu mateřství současných Češek. Jaké zaujímají přístupy k výchově, co pro ně znamená kojení, kolik hodin denně naspí? :) Čtivé hned z několika důvodů - většina respondentek byly prvorodičky okolo třicítky. Čtenář tedy nahlédne do toho, jak mateřství prožívá aktuálně plodící generace. (Vážně jsou pro ně důležitější rady z internetových fór než zkušenosti vlastních matek? Apod.) Shrnutí: české mladé maminky dají mnohem více na selský rozum, než by se často mohlo ze sítí zdát. Pro mne jako čerstvou maminku prvního dítěte bylo zajímavé zjistit, jak "to" mají ostatní a co mě pravděpodobně ještě čeká (sledovaly se první tři roky od narození dětí). Srozumitelné i pro nesociology.
Skvělá publikace plná zajímavých faktů o rodičovství a výchově dítěte a podložené tuzemskými i zahraničními studiemi. Hodně jsem odsud čerpala do diplomky, ale přečtení doporučuji i každé trochu zvídavé mámě nebo tátovi.