Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531523/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-65c21550d419b.png 5 970 970

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , Témbr

The Giver of Stars , 2019

Interpreti: Jana Štvrtecká

zimolka
20.09.2021 5 z 5

Opět nádherný příběh.Zase jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

Tejeja
16.09.2021 5 z 5

Tohle je moje první kniha od Jojo Moyesové a ze začátku jsem si říkala, co na ní ostatní vidí... Ale pak mě to chytlo, ronila jsem slzy, usmívala se jak blázen a prožívala vše s hlavníma hrdinka a, jako kdybych tam byla s nima.

izinkaVENDULKA
06.09.2021 5 z 5

Jsem fanynka jiných žánrů, nicméně kniha byla opravdu pěkná. Od autorky moje první. Postava Margery mi byla sympatická stejně tak jako Alice. Ze začátku jsem musela zjistit v jakém roce se děj odehrává, stále jsem nějak nedokázala časově zařadit.

Kaja1
04.09.2021 5 z 5

Po půlce knihy jsem se musela ujistit, že se příběh odehrává v roce 1937. Připadalo mi to jak z 18. stol. Být žena v tomto koutě Ameriky nebylo nic jednoduchého, zajímalo by mne jaký je v tomto koutě USA život nyní. Kniha se čte dobře, jako všechny knihy této autorky. Příběh žen, které vozí knihy po samotách je zajímavý.

tabaluga
02.09.2021 5 z 5

Osudy knihovnic na pozadí amerického venkova. Ženy to v té době vůbec neměly jednoduché, ale tyto čtyři ženy byly velmi odhodlané. Kdybych měla říct, který z osudů mi byl blíže, je těžké rozhodnout. Alici jsem fandila, aby našla tu správnou druhou polovičku a Margery byla silná osobnost. A tu přírodu, tu bych chtěla vidět:-)

Zuknihomol
01.09.2021 4 z 5

Krásný příběh. Ze začátku nebyl příběh tak poutavý, ale postupně gradoval a čtenář se do hlavních postav dokázal velmi dobře vcítit a oblíbil si je. Jde o originální námět v souvislosti s takzvanou Koňskou knihovnou v Kentucky, ale také příběh o přátelství, zakázané lásce ale i nenávisti a také o tom, jak uboze a zle se dokáží lidé k sobě navzájem chovat. Konec je velmi předvídatelný ale zase musím říci, že pohladí na duši.

hapac
31.08.2021 4 z 5

Oblíbená autorka, která překvapila místem děje a vůbec zajímavých příběhem. Moc by se mi to líbilo i jako film.

Hanjimka
31.08.2021 5 z 5

Tuto autorku mám velmi ráda. A tohle je tedy parádní čtení. Knihy, knihovnice, romantika, napětí a ten konec :-D, co víc si přát.

Nevr
29.08.2021 5 z 5

Super kniha, výborné téma, přečteno jedním dechem.

Petrasuvicka
27.08.2021 5 z 5

Tohle byla krása. Užívala jsem si to. Margery s Alici mi připomínaly dvojici Nicole Kidman a René Zelweger z Návratu do Cold Mountain. U Margery je navíc trocha Scarlette O Harove a Erin Brokowich. Celé prostředí mi pak dokonale připomnělo Zemi bez zákona, kde nebyla nouze o ilegální paliče a venkovské křupany.
Pro mě je tahle Moyesová společně s Divkou, již jsi tu zanechal jedna z nejlepších, tím spíše po ne zrovna zdařilém Zakázaném ovoci. Pojízdná knihovna je poněkud neotřelé a neznámé téma, takže je román i docela poučný. A vlastně i chybě řazený. Vůbec podle mého nepatří do červené knihovny. Historické a společenské ano, ale místo v regálech vedle Shanon Drake nebo Steelové si nezaslouží.

Tucaka
26.08.2021 5 z 5

Tak tohle je od Moyesové pecka. Ze začátku příběh nic moc, trochu jsem měla problém se začíst, ale potom? Fantastický! Těžko si představit jaká musela být nerovnoprávnost žen a rasová nenávist v dřívější době.

BarkaS
13.08.2021 5 z 5

Když jsem začínala tenhle příběh číst, říkala jsem si, že to není nic pro mě. Jak jsem se jenom mohla tak mýlit! Hlavní hrdinky mi učarovaly, smála jsem se a vztekala s nimi. Tu pátou hvězdičku si to možná nezaslouží z nejmenovaných důvodů na konci (nebudu spoilerovat) a taky kvůli podobnému motivu jako v knize Kde zpívají raci, kterou jsem dočetla nedávno, ale pořád je to nejlepší, co jsem v poslední době četla. Dámy, co ještě váháte, zvlášť, pokud máte rády knihy obecně, neváhejte ;)! Je to příběh o lásce a nenávisti, předsudcích, emancipaci, segregaci a přátelství.

Banni37
11.08.2021 5 z 5

Jojo je mistr vypravěč, vtáhne Vás do příběhu, ani nevíte jak :) hlavní postavy se stanou Vašimi přáteli, krajina se Vám barví před očima a ani se nenadějete a nechcete se s tím vším ještě loučit..považuji tento počin za velmi neotřelý příběh, ostatně jako většinu příběhů od Jojo. :)

Josh
10.08.2021 5 z 5

Tenhle příběh nečtete, ale jste jeho součástí!! Autorka si nejen zvolila exkluzivní téma, ale také ho tak uměla podat.

Postavy (možná ty mužské jsou lehce ploché, „čitelné“:o)) a prostředí jsou tak uvěřitelné, že se s každým dalším řádkem dostáváte z papíru do filmu, a na tom posledním řádku si snad nechcete připustit, že zítra se s nimi nesetkáte.

Je fajn získat příběhem informace o určitě nejen ve své době zajímavém projektu koňské knihovny, ale hlavně o reálném životě v USA ve 40.letech 20.století. Nevyhnete se srovnávání s Evropou té doby, ani s dnešním stavem vůbec. Omezenost, závist, moc na jedné straně a život v pravdě, svobodě a přátelství na druhé straně tady byli, jsou a budou.

Nejsem dojímavý člověk z knih, spíše z filmů nebo hudby, ale tady byl moment, kdy mne projevená lidskost úplně převálcovala. Možná budete mít takových okamžiků s knihou více, protože životní postoje jsou osobní záležitost a autorka se dostane v řádcích i „mezi řádky“ pod kůži. Tady se však nemusíte bát své city sdílet, prostě jen knihu zavřete:o)) ale brzy ji budete chtít otevřít a vrátit se do té drsné krajiny, nádherné přírody, čisté krásy, pokojného ticha....

mira399
10.08.2021 4 z 5

Pěkný příběh. Dozvěděla jsem se něco nového o Koňských knihovnách o kterých jsem neměla ani potuchy.Sice to není na plný počet hvězdiček, ale i tak pěkné počtení.

Princezna22
06.08.2021 5 z 5

Krásný příběh, opravdu krásný. Četlo se to samo. A prostředí pojízdné knihovny no krásny nápad. Topka doporučuju.

Ulrika
05.08.2021 5 z 5

Moc krásné. Příběh o pevném přátelství žen a boji s předsudky. Knihu radím rozhodně do top 5 od Jojo M.

mirinda973
02.08.2021 4 z 5

Hezký, zajímavý příběh. Ale tak nějak se to chvílemi zbytečně vleklo a já se občas nudila.

slaska77
02.08.2021 5 z 5

Autorka je mistryní dámského románu, tentokrát nás zavede do silně tradičního prostředí amerického venkova 30. let 20. století. Příběhy knihovnic Alice, Margery, Izzy, Beth či jejich černošské kolegyně Sophie sleduje čtenář na pozadí maloměsta, kde vládnou muži a ženy jsou spíše v pozici věcí, zatímco ty neprovdané se ocitají na společenském dně. Každá z hrdinek si s sebou nese nějaké to trauma z minulosti, ať už tyranského otce, těžké onemocnění či krutou výchovu, která se jim daří i pomocí zvířat a nádherné přírody hor překonat. Konají dobro, vozí knihy do zapadlých osad, předčítají, utěšují děti, stávají se posly dobra a naděje. Kniha stihla ekologickou katastrofu, kriminální případ, love-story i naději na lepší zítřky. Od druhé půlky bylo pro mě téměř nemožné se odtrhnout. Cítím velký obdiv k té poměrně ještě nedávné době a ještě větší vděčnost, že snad již žijeme v dobách lepších. Doporučuji k přečtení.

Ophelie
29.07.2021 4 z 5

Od autorky jsem četla Než jsem tě poznala a tato kniha mě pohltila ihned od první stránky, což se u této knihy nestalo. Pravda je, že jsem se delší dobu nemohla pořádně začíst, každopádně po cca třetině se příběh “rozjel” a děj začal být konečně zajímavý, až mě kniha pohltila natolik, že jsem ji musela dočíst. Je to opravdu krásná kniha, Margery a Alici jsem si oblíbila a myšlenka Koňské knihovny byla opravdu ušlechtilým činem ve své době. Na závěr ukápla i nejedna slzička. Rozhodně doporučuji.