Jako o závod
René Depestre
Autor, pocházející z Haiti, nás v tomto románu uvádí do magické karibské reality, v níž hlavní roli hrají erotika a politika. Nekonvenční hrdina je pronásledován představiteli diktátorského režimu Zoocrata Zachariera, jenž si násilím podmanil jeden z ostrovů v Karibiku. Obyvatelé ostrova jsou vystaveni potupné masové převýchově, takzvané elektrifikaci duší, které se hrdina zuřivě brání. Jeho ojedinělé gesto vzpoury vrcholí účastí v nebezpečné soutěži, v níž vítěze čeká velká odměna, ale i stejně velké riziko. Hrdinova vzpoura je v závěru knihy krutě potrestána.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2002 , OdeonOriginální název:
Le mât de cocagne, 1979
více info...
Přidat komentář
Jedna z knih, kterou jsem dostal jako dárek a vůbec jsem nevěděl, do čeho se pouštím. A dodneška nad ní přemýšlím, občas se mi dostane do mysli a vzpomenu si na ni. Zajímavé, přemýšlivé dílo, které stojí za přečtení.
Velmi dobrá znalost mentality a poměrů karibské oblasti. Jde o alegorii na režimy na Haiti a na Kubě. Literárně to sice není Hemingway, takže dávám o dvě hvězdičky méně, nicméně za přečtení tato kniha určitě stojí, možná, že časem se k ní ještě vrátím.
Kniha má výbornou symboliku, přičemž jako kdyby se nebála udělat si legraci i sama ze sebe, a je psaná čtivým a příjemným jazykem. Vadí mi jen to, a proto mínus hvězdička, že vždycky, kdy mi začala připadat skoro pohádková, skočila tam zmínka o nějaké brutalitě ze strany režimu a nešla mi z hlavy dalších několik stran. A koho by zaskočilo v anotaci, že uvádí erotiku jako jednu z hlavních rolí, není to tak zlé. - Ona tam je, ale jen místy a většinou v metaforách; symbol toho stožáru se, doufám, nepočítá :-)
Tak už jsem četl lepší kousky. Bohužel první cca polovina knihy mi připadá dost nudná, ale ta druhá už je mnohem lepší a za ni je většina z těch hvězdiček.
Nakoniec to nebolo také zlé. Stále som mal pocit, akoby mi niekde v pozadí znela pieseň Woodo People