Jane Austenová: Životopis
Elsemarie Maletzke
Životopis slavné anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) vychází v době zvýšeného zájmu o její dílo i díky filmovým přepisům románů Rozum a cit a Pýcha a předsudek. Austenová se narodila v 18. století, čtrnáct let před Francouzskou revolucí, v rodině venkovského pastora a na rodině byla až do své smrti zcela závislá, protože se nikdy neprovdala. Svá mistrovská díla, postihující společenské poměry na venkově i psychologii vystupujících postav, psala tajně. Romány, které vyšly za jejího života, uveřejňovala pod pseudonymem „By a lady“. Biografie J. Austenové od německé autorky nasvěcuje život „anglické Jane“ , jak ji nazývají Britové, z překvapivých úhlů. Rovněž doba a místo jejího života, které sama Austenová zachycuje tak poutavě, E. Maletzke popisuje nejen zasvěceně, ale i čtivě. Text knihy doplňuje chronologický životopisný přehled, soupis literatury a rejstřík.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2009 , H+H (H&H)Originální název:
Jane Austen: Eine Biographie, 1997
více info...
Přidat komentář
Kniha se čte moc dobře - je tam popsán nejen život Jane Austen, ale i doba, ve které žila a tím je řada věcí vysvětlena, proč a jak psala. Jsou tam i citace z jejich děl a dopisů. Po přečtení knihy čtenář zjistí, že Jane Austen nebyla dokonalá žena a hlavně, že to byla žena z masa a kostí, která měla i své neduhy a manýry. A tím, že se nikdy nevdala, tak vedla docela těžký život.
Rozum a cit, Pýcha a předsudek patří k mým oblíbeným románům, ke kterým se ráda vracím. A když jsem našla životopis Jane Austenové, tak jsem neváhala a přečetla si ho. Kniha je čtivá a je v ní dobře popsán život této spisovatelky.
Štítky knihy
životopisy, biografie angličtí spisovatelé spisovatelky Jane Austenová, 1775-1817
Skrýt reklamy
Pěkný a čtivý životopis Jane Austenové, jejíž díla jsou opakovaně objevována a opomíjena. Jelikož v současnosti žijeme v dobách, které si Jane Austenové váží, narostly do počtu i její životopisy. Zatímco Jane Austenová, která se nikdy nepotkala s jiným spisovatelem, stvořila velké příběhy, sama prožila nenápadný život "chudý na události". Kontrast stojící za pozornost a příčina dávající do značné míry volný prostor autorům její biografie, jako tomu je i v případě knihy Elsemarie Maletzke.
Austenovi by jako rodina s přehledem mohli figurovat jako obsah jednoho austenovského románu. Členové gentry na přelomu 18. a 19. století, které by Thackeray posměšně zařadil mezi "vznešené bídáky" a kteří sami byli velmi kontrastními osobnostmi. Zatímco Henry ublížil "mediálnímu" obrazu Jane Austenové a jako bankéř přispěl k finančnímu pádu rodiny, Francis s Charlesem dosáhli vysokých pozic v námořnictvu za působení Nelsonova a Cassandra s Jane byly těmi "tetičkami". Jakkoli byli Austenovi v podstatě společensky nevýznamnou rodinou, jako celek působili docela příjemným způsobem. Byť na nich z mého pohledu ulpěly dvě velké skvrny. Jednou je osud George. Tou druhou je chování vůči Jane. Byť se za jejího života nedal rozeznat budoucí úspěch jejích děl, snaha o likvidaci korespondence a rukopisů, přehlížení její činnosti i osobnosti je těžko pochopitelné a docela neuctivé. Vzniklo mnoho mezer, které budoucím generacím dávají zvláštní prostor k osobitému oceňování veliké autorky.
Elsemarie Maletzke se tak snaží s docela pěkným úspěchem předložit čtenářům komplexní profil Jane Austenové. Ve vyprávění dynamicky a čtivě míchá Janinu osobnost s životními událostmi, spisovatelskou tvorbou. Na jednu stranu se může četba jevit poněkud nejasně rozdělená, ale není tomu tak. Bez aureoly slávy nebo snivé melancholie vyvstane před čtenářem Jane Austenová jako její portrét na obálce. S jasnými a ostrými obrysy, avšak nejasná v detailu a výrazu jako jemný úsměv. Vtipná, jako inventář stojící v rohu místnosti, pozorující okolí, přívětivá s osobitými vrtochy, nikoli krásná, ale docela hezká. A přesně takové jsou i austenovské romány. K jejímuž ještě většímu pochopení takhle kraťoučká biografie může být dobrým průvodcem.