Japonské domy a vše co k nim patří
Edward Sylvester Morse
Autor, americký zoolog, spisovatel, kurátor a pokrokový vynálezce, tuto knihu poprvé vydal v roce 1886. Do Japonska přijel v době, kdy procházelo ranou etapou období Meidži. Země se tehdy vzdávala svých tradic a nadšeně přijímala vše západní. Morse cítil, že mnoho aspektů tradiční materiální kultury tak bude zapomenuto. Začal tedy zkoumat tradiční japonské domovy, strávil několik let návštěvami japonských domácností a pořizoval si detailní kresby jak exteriérů, tak interiérů. Do deníku si zaznamenával své objevy i rozhovory s místními obyvateli. Byl unesen tradičním japonským bydlením. Nejvíc jej uchvacovala prostá a uhlazená jednoduchost japonského domu a flexilibita, s níž se plocha interiéru mohla kdykoli zvětšit, a zejména jeho kontakt s přírodou. Kniha byla napsána v době těsně před tím, než tradiční japonská architektura začala mizet. Zdokumentování celé škály architektonických detailů a regionálních specifik architektury obydlí v předmoderním Japonsku je tak velmi cenným zdrojem jejího poznání – jedním z mála.... celý text
Literatura naučná Dům a byt
Vydáno: 2011 , PragmaOriginální název:
Japanese Homes and Their Surroundings, 1886
více info...
Přidat komentář
Excelentní kniha.
V češtině je na dané téma sice asi jediná, ale není třeba smutnit - je výborná i v porovnání s jinými anglojazyčnými knihami na dané téma - je velmi rozsáhlá a komplexní.
Jen je škoda, že podobná kniha zatím nevznikla o moderních japonských domech:-(
Na konci 19. století vznikla řada excelentních knih v angličtině o Japonsku, od cizinců., kteří byli po revoluci Meiji masově najímáni na modernizaci japonska a strávili tam mnoho let. Většina z nich je velmi nadčasová.
Štítky knihy
Japonsko architektura bydlení japonská kultura japonské zahrady
Jako divák anime jsem mnohdy shlédnul ty s historickou tématikou či odehrávající se v minulosti, či jen zkrátka v období připomínající středověké japonsko. Nebylo proto nemožné si nevšímat architektonických detailností, prostorového uspořádní místností a vybavení domácností a dalších usedlostí i veřejných prostorů. Tato kniha dává dosti podrobně nahlédnout do různých aspektů japonských domů. Nejdeme tam tedy mnohé o konstrukci domu, různé typy vchodů, řešení zahrad, něco o tatami, ale autor se nezalekl ani choulostivého tématu jako záchody a pojednání jak tehdy bylo nakládáno s odpady. Pro všechny nadšence do Japonska nutnost, pro architekty a historiky skvělá inspirace.