Jára /da/ Cimrman: sborník o životě a díle českého polyhistora
Zdeněk Svěrák , Ladislav Smoljak , Jiří Šebánek , Karel Velebný
Přidat komentář
Tento „Sborník o životě a díle českého polyhistora“ po krátkém úvodu Z mistrova životopisu pokračuje záznamem rozhovoru s dr. Hedvábným ve vinárně U pavouka. Dovolím si malou odbočku a pro případné nezasvěcené malé vysvětlení - (Nealkoholická) Vinárna U pavouka byl rozhlasový pořad vysílaný Československým rozhlasem v šedesátých letech 20. století, a který ve své době představoval dokonalý mystifikační humor. A ve vysílání pořadu se 16. září 1966 poprvé objevil Jára (da) Cimrman, fiktivní postava univerzálního českého génia, vytvořená Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. V roce 2005 Cimrman, tento nikdy neexistující český génius, získal bezprecedentně vysoký počet hlasů v celonárodní televizní anketě Největší Čech, ale byl
z konečného pořadí vyřazen a byla mu udělena jen čestná cena.
Zpět ke knížce – tento mystifikační humor je rovněž využit v tomto útlém dílku o velikánovi. Místo dalšího komentáře použiji jako ukázku úryvek z kapitoly 5 – Cimrman pedagog
- (M. Čepelka – seminář v březnu 1968):
Cimrman má dodnes světu co říci jako dramatik, jako filosof, výtvarník, básník i jako technik- vynálezce. Mám tu výstřižek z amerického deníku New York Herald Tribune, který pohotově komentuje výsledky dosavadního bádání takto: „Spojené státy by měly ex post děkovat bohu, že Češi objevili svého Cimrmana teprve nyní. Stačilo, aby si pospíšili jen o nějakých padesát šedesát let, a náš Thomas Alva by se musel spokojit úlohou technika druhé kategorie.“
Znalci znají a ostatním, kterým není cizí tento druh absurdního humoru, doporučuji.
Tuhle knížečku jsem čítávala o přestávkách na gymnáziu a smála se nahlas a ostatní se koukali, co to mám. Tehdy ještě nebylo úplně běžné, že by jméno Járy Cimrmana bylo každému známé. A stačilo jen pár let k všeobecné oblíbenosti DJC i všeho, co je s ním spojeno!
Kouzelná knížečka tria otců zakladatelů Divadla Járy da Cimrmana. Oč méně má stránek, o to více přináší plnou nůši inteligentního humoru, který samozřejmě my příznivci vždy očekáváme. Pokud bych chtěl zvýraznit, co se mi nejvíce líbilo - tak:
story o tom jak vznikl nový styl ve skoku vysokém, zvaný flop, pojmenován po vítězi OH z Mexika, jímž byl Američan Fosbury a také jsem byl poučen, že sport kuželky - bowling byl vynalezen pouhou náhodou Járou da Cimrmanem v roli uměleckého poradce ve věznici na Špilberku.
"Všimněte si, co vše dokázal Cimrman z mapy vyčíst. Cituji: 'Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovat jako hory, doly, černý les. Hlavní město: Kostelec nad Černými lesy. Černých lesů je tolik, že Čechy jsou jedním z předních dodavatelů ebenového dřeva pro celý hudební svět. Dřeva se užívá nejvíce k výrobě klarinetů a ebenových tyčí pro školní pokusy. (...) Kulturní centra: středisko básníků Rýmařov, okultistický Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice.'"
Pokud by náhodou někdo Járu Cirmana neznal, tak tohle je jeden z jeho typických aspektů: hra se slovy, která dosahuje až absurdních rozměrů. Tahle útlá knížečka obsahuje přepisy vybraných dílů rozhlasového pořadu "Nealkoholická vinárna U Pavouka", v níž postava Járy Cimrmana vznikla. Některé vtipy a nápady se potom znovu použily nebo dále rozvíjely v divadelních hrách, ale většina textu alespoň mně (který dosud ještě pár her neviděl plus mám sklerózu a nic si nepamatuju) přišla jako svěží dílo o Cimrmanovi. Knížka je jinak opravdu krátká a hodně prostoru vyplní i různé obrázky jako třeba nákresy Cimrmanových šílených vynálezů.
Celkově příjemná a často vtipná záležitost.
Sedm předních českých géniů z deseti.
Nadčasový a inteligentní humor, Cimrman je jednoduše výborný a troufnu si říct i neopakovatelný.
Stejně krásný a ušlechtilý humor jako v divadelnách hrách...obdivuji se genialitě a fantazii pánů Svěráka a Smoljaka.
Útlá knížečka plná humoru, která by si zasloužila i pět hvězdiček, kdybych její třetinu (možná i polovinu) neznal ze seminářů divadla JC.