Jaskyne na Slovensku

Jaskyne na Slovensku
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471771/bmid_jaskyne-na-slovensku-t9t-471771.png 4 2 2

Obrazová publikácia od slovenského speleológa Antona Droppu zachycuje slovom, ale najmä obrazom najnovšie poznatky o jaskyniach na Slovensku, ktoré vynikajú turistickou hodnotou alebo majú vedecký význam. V stručnom úvode autor podáva geomorfologickú charakteristiku krasových území Slovenska a podmienky vývoja jaskýň v nich. Ďalej vysvetľuje vznik kvapľových útvarov, ako i vytváranie zvláštnych foriem kvapľovej výzdoby, najmä jaskynných perál, cibuľkovitých a mrkvovitých stalaktitov, kvapľovej inovate, jazierkových lekien, kaskádových jazierok, kvapľových štítov a bubnov. V obrazovej části uvádza stručný, ale výstižný text o každej významnejšej jaskyni a pre orientáciu čitateľa aj mapku jaskyne. Popredné miesto v publikácii zaujímajú Demänovské jaskyně, Stanišovská jaskyňa, Važecká a Belanská jaskyňa, Harmanecká jaskyňa a iné.... celý text

Přidat komentář

David81
09.06.2023 3.5 z 5

Souhlasím s komentářem Kory98. Jen doplním, že knížka obsahuje fotografie z 10 tehdy veřejnosti zpřístupněných a z dalších 3 nepřístupných jeskyní, které se měly turistům otevřít také. To se podařilo uskutečnit pouze u Ochtinské aragonitové. Zaujme tu tedy například informace o existujícím plánu na zbudování elektrické železnice v Demänovské jeskyni míru o délce 1800 metrů. Další zajímavostí je zmínka o chystaném zpřístupnění horních pater Stanišovské jeskyně - rovněž neuskutečněné.
Necelé dvě stovky fotografií, převážně černobílých, zobrazují především detaily krápníkové nebo ledové výzdoby. Pro staré černobílé fotografie z jeskyní mám slabost a tady jsou opravdu povedené. Některé z mála barevných fotografií jsou bohužel přeházené a zařazeny k jiným jeskyním, než zobrazují (např. z fotky Gombasecké jeskyně v kapitole o Jasovské jeskyni).

Kory98
03.05.2021 5 z 5

Tak jsem si v dnešní covidové době udělala "virtuální výlet" za krásami slovenských jeskyní. Ani bych si nemyslela, že mě to takhle drapne, v dobrém slova smyslu, a knížku přečtu/prohlédnu za dva dny. Věřili byste, že v roce 1967 bylo na Slovensku kolem 500 jeskyní? A že v tomto ohledu zabírají naši východní sousedé přední místo na světě? Samozřejmě ne všechny jsou veřejnosti přístupné, ale za těch 50 let, před kterými tato publikace vznikla se toho jistě hodně změnilo. Autor přiblížil známější jeskyně popisem, včetně mapových podkladů a hlavně řadou fotografií. Ani to, že většina z nich je černobílých, jim neubírá na kráse. Neškodilo trochu si zopakovat informace o vzniku jeskyní a jejich krápníkové výzdoby. Knížka je dobrým tipem na spoustu výletů, až zase budeme moci cestovat. Ještě si vzpomenu, že jsem ji dostala coby 12-ti letá holka na prázdninách u příbuzných na Slovensku, už tehdy jsem četla všechno, co bylo napsané :-) a dnes jsem ji objevila jako jeden z nejstarších skvostů v mé knihovně.


Autorovy další knížky

Anton Droppa
slovenská, 1920 - 2013
1973  80%Slovenské jaskyne
1961  80%Domica-Baradla: (Jaskyne predhistorického človeka)
1962  0%Gombasecká jaskyňa
1967  85%Jaskyne na Slovensku
1953  %Demänovské jaskyne