Jazykolamové bajky pro dospělé aneb Nikdy není pozdě hezky vyslovovat
Renata Škaloudová
Potřebujete řeč ve své profesi? Prezentujete, moderujete, přednášíte? Sžíváte se s novým chrupem? Nebo vás trápí onemocnění zasahující oblast výslovnosti? V devíti bajkách si procvičíte hláskové skupiny, které mohou být výslovnostně obtížné. Proto jsou jimi jednotlivé texty vědomě, až absurdně přeplněné, včetně záměrných pojmenování zvířat. Poslední bajka obsahuje velmi náročnou kombinaci všech kritických hlásek, ale ukazuje i možnost, jak se jim v krajním případě vyhnout.Texty jsou určeny k hlasitému čtení, nejlépe někomu milému a opakovaně. Před každým je vždy stručně popsána správná realizace té které hlásky nebo hláskové skupiny. Autoři: PhDr. Renata Škaloudová (text), logopedka na ZŠ a MŠ logopedická, Praha 10, akad. malíř Pavel Koutský (ilustrace), autor animovaných filmů a ilustrátor... celý text
Přidat komentář
Knížka, nebo spíš sešit, je určený ke čtení nahlas. A tak jsem si to přelouskala opravdu nahlas.
Minimálně je dobré zjistit, které hlásky nebo jejich kombinace dělají člověku problémy a trochu je natrénovat.
Myslím, že poslední kapitolku budu používat na rozmluvení opakovaně.
Naštěstí to nebylo až tak složité jako "Roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus", i když moje výslovnostní noční můra v podobě kombinace dolaru, libry a rublu, by se tam našla. :)
A přestože jde v tomto případně hlavně o logopedické texty, bajky jsou celkem vtipné.
Štítky knihy
jazykolamyAutorovy další knížky
2015 | Říkačky o autech a strojích |
2019 | Rozumí koza petrželi? |
2016 | Říkačky o dobrotách |
2018 | Říkačky o botách a oblečení |
2012 | Řeč rukou |
Nejedná se o texty jazykolamové, ale logopedické. Jednotlivé bajky jsou zaměřeny na procvičování problémových hlásek (t/d, l, c/s/z, č/š/ž, r, ř), přičemž autoři sami předem upozorňují, že obsah je podřízen účelu. Ale abych nekřivdila, jedna bajka je zaměřena na kombinaci l/r, ovšem jazyk si na ní určitě člověk nezlomí :)
Autoři si s jazykem krásně hrají a člověk musí obdivovat, jak hodně slov na konkrétní písmena lze nahromadit v tak krátkém textu, což překvapivě sbírá body za vynalézavost a možná vykouzlí čtenářův úsměv (podobně jako známý text Hovno hoří). A ty bajky jako příběhy nejsou vůbec špatné!
Vyloženě roztomilé mi přišly názvy politických stran v bajce o lesním zastupitelstvu (procvičuje se s/z): „Nazelenalí, Koalice smělých a sebejistých, Hnutí za hezké pocity, Jasný zásvit, Převislí“ - a též bajka o genderové rovnosti (procvičuje se r):
„Ále, někteří chovanci – a chovankyně – protestovali proti nesprávnému genderovému označení na informačních cedulích. Vyprávěl, jak remcaly jaguárky, netopýrky, orangutanky, a pakomárky a záhy začali trucovat zebrové, krajtové, gorilové, dokonce i tarantulové a černí vdovci. (…) Už je to opravené, ale chytil se toho odborný magazín Replesk a rozpoutal aféru s nedozírnými, někdy až kuriózními následky. Některé pokrokové nebo alternativní rodiny rozhodly na podporu celé věci pojmenovat své právě narozené holčičky jako Orla, Leoparda, Terejka, Kapra a Tapírka, chlapečky potom Murén, Karet, Korel, Ondatr nebo Krajt. (…) U každé ohrady byly dvě informační cedule. Míjeli lemura a lemuru, tresku a treska, rorýsa a rorýsu, krajtu a krajta. Jen u lasice hranostaj zůstala cedule jedna, protože podle doktora byli samci saturovaní a netrvali na druhé s uvedením lasic hranostajka.“