Je mojí vlastí hradba ghett?
Marie Rút Křížková , Zdeněk Ornest , Kurt Jiří Kotouč
Básně, próza a kresby terezínských dětí. Kniha o časopisu VEDEM, ilegálně vydávaném třináctiletými až patnáctiletými chlapci v Terezíně v letech 1942 - 1944. Mezi zachovanými literárními pracemi z ghetta je tento časopis jedinečným a nejcennějším dokladem o terezínských dětech. Vybrané stati z VEDEM vypovídají nejen o osudech svých dětských autorů, ale také o celém životě za hradbami pevnostního města. Poprvé jsou zde zveřejněny všechny zachované básně mimořádně nadaného čtrnáctiletého Hanuše Hachenburga i mnohdy málo známé či neznámé skutečnosti o spisovatelích, umělcích, vědcích a jiných výrazných osobnostech vězněných v ghettu, jako byli Karel Poláček, Karel Švenk, Hans Krása, František Zelenka a další. Dětské kresby z ghetta vynikají výtvarnou i dokumentační hodnotou. Kniha byla oceněna v New Yorku Prestižní národní cenou za nejlepší publikaci o holocaustu.... celý text
Přidat komentář
Autoři knihy
česká, 1936 - 2020 Zdeněk Ornest
česká, 1929 - 1990 Kurt Jiří Kotouč
česká, 1929 - 2008
Zajímá-li se někdo o život mládeže, zejména "náctiletých" chlapců - v terezínském ghettu, vezměte si určitě do ruky tuto objemnou knihu. "Bývalí" vězni - právě kluci z ghetta tu s paní Rút Křížkovou vzpomínají na své kamarády, na své vychovatele, kteří usměrňovali pubertální výlevy mládeže, kteří se zasloužili o to, jak se v těchto letech formovali jejich názory apod.
V knize najdete velké množství textů, které tito kluci vytvořili a díky kterým si můžete též udělat obrázek o jejich životě, inteligenci, vtipu a tím víc Vás pak bude štvát, jakým způsobem většina z nich za války skončila.