Je to i můj život

Je to i můj život
https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1651 1651

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

veronika9143
22.01.2018 5 z 5

Neskutečná kniha, těžké téma, hodně otázek, ale jaká je správná odpověď? Co je ještě pomoc, co už je na hraně, jakou cenu má lidský život? Mnoho úhlů pohledu, z každého je správně něco jiného. Rozsekal mě konec, nemohla jsem to strávit, dlouho mi to leželo v hlavě. Nakonec jsem se podívala na film, moje překvapení, když to zakončili obráceně, nebralo konce. Moc doporučuji, první, určitě ne poslední kniha od této autorky.

TheSarcasm
22.01.2018 5 z 5

Moje druhá kniha (po Vypravěčce) a opět hodně silný příběh. Je úžasné jak Jodi Picoult dokáže uchopit témata, která se určitě nezpracovávají lehce. Musím ocenit, že nesklouzává k nějakému filosofování nebo moralizování. Její knihy jsou napínavé, výborně se čtou, no a ty konce... Řekl bych, že neznám druhého autora, který by to takto dokázal.

medlovice
22.01.2018 5 z 5

Ta kniha mě na straně 406 vypadla z ruky. A někdo jiný , nějaká jiná čtenářka natrhla stranu 407, protože takový konec prostě nikdo nečekal.
Pak je třeba nadechnout se , utřít slzy a příběh dokončit, dočíst. Potom jsem pochopila komu patří ta ruka na obálce , ta která žmoulá papírový kapesníček ./Ikar 2005/
Je moje.

harena
16.01.2018 4 z 5

Jsem ráda, že my a ani nikdo z našich známých nemusel takovým peklem projít. Je to velice emotivní, smutné až depresivní čtení, silný příběh s překvapivým závěrem.

milena11
15.01.2018 5 z 5

Silný příběh

boeink
12.01.2018 5 z 5

Pět hvězdiček je málo! Krásně napsaná kniha, perfektně vykreslené postavy, silný příběh, spousta zajímavých myšlenek. Mám děti, takže bych nechtěla být před onou "Sophiinou volbou" (klepu na dřevo), nechtěla bych být v kůži ani jedné postavy. Na konci jsem byla překvapená, šokovaná a smutná. V každém případě doporučuju si tuto knihu přečíst a pro mě sice první kniha autorky, rozhodně ne poslední.

alnahu
05.01.2018 4 z 5

Silný příběh ve kterém mě naprosto šokovalo rozhodnutí rodičů co podstoupili pro záchranu jednoho nemocného dítěte.Kniha je vyprávěna z pohledů celé rodiny z jejich pocitů a co kdo prožívá.Konec je velice dojemný a smutný.

tereza8418
04.01.2018 5 z 5

Jodi Picoultova proste nezklame, precteno jednim dechem a po docteni jsem jen sedela a nemohla se vzpamatovat.

moho
05.12.2017 5 z 5

Dobře, že nemusím něco podobného řešit. Hrozná představa muset zvolit.

katerina9582
30.11.2017 5 z 5

Užasný a hodně smutný příběh.. plný počet si zaslouží, jako matku mně to zasáhlo .

Leenah
28.11.2017 5 z 5

Silný a skvěle napsaný příběh, který dokumentuje, jak se nemoc jednoho člena rodiny podepisuje na životech a pocitech všech ostatních. Knihu jsem přečetla rychle, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Každou chvíli mi přišla bližší jiná postava, uvědomila jsem si díky tomu, že nejde na věci koukat z jednoho úhlu pohledu (viz jednání matky). Včleněný romantický příběh mezi Campbellem a Julií mi výjimečně ani nevadil (běžně to nevyhledávám).

Lenka8418
19.11.2017 4 z 5

Skvěle napsané, i pár slz ukáplo a konec jsem opravdu takový nečekala. nechtěla jsem úplně "happy end", ale tohle, to jsem fakt brečela. Silný příběh, který bych nechtěla nikdy zažít. Doporučuji

Roux
17.11.2017 5 z 5

Jak už to tak bývá, film se vůbec nedává srovnávat s knihou (ačkoliv výkon Cameron Diaz byl výborný). Bohužel nemám děti, tak si ani nedovedu představit, co bych v této situaci dělala. Co by se mi honilo hlavou a co všechno bych byla ochotna podstoupit, abych zachránila své dítě. Jodi Picoult Vás opět naproto vtáhne do děje tak, že knihu budete s nelibostí odkládat (pokud ji rovnou nepřečtene najednou). Na jedné straně máme těžce nemocnou Kate a na straně druhé Annu, která dospěla dřív než měla. Asi je každému jasné, jak to nakonec dopadne. Rozhodně knihu doporučuji. I těm, kteří viděli film, jelikož kniha je naprosto odlišná. Pár dní Vám snad nedá spát.

emve
08.11.2017 5 z 5

Tak jo..velmi emotivní kniha, s jiným koncem, než by nejspíš kdokoliv čekal. Velmi hluboký vhled do problematiky. Donutí vás přemýšlet nad příběhem, lidskou povahou, vlastním životem, spravedlností, morálkou, etikou... Přesně tohoto si na knihách vážím. Stěžejní motiv: nikdy nic není černobílé a vždy záleží na úhlu pohledu. Jen trošku navíc mi tam přišel vztah mezi Julií a Campbellem.

Anahk1
06.11.2017 5 z 5

Velmi silný příběh.. doporučuji!!!

JankaV80
01.11.2017 5 z 5

Každý, kdo přede mnou četl knihu nebo viděl film, mi pořád opakoval "počkej na konec, ten Tě překvapí" a měli pravdu. Ať už jsem konec očekávala jakýkoliv (Kate umře v nemocnici těsně před transplantací ledviny nebo Anna umře při/po operaci, kdy ji budou z těla vyndávat ledvinupro sestru), ten v knize mě velmi překvapil (a i slza ukápla).
Příběh je velmi smutný. Ono samo téma člověka nutí dost se zamýšlet nad jednotlivýma postavama - co kdo z nich prožívá, jak se s tím vyrovnává, jak je to ovlivňuje navzájem, atd. Byly okamžiky, kdy jsem knihu musela odložit a na chvíli přestat číst, abych si já sama v sobě srovnala myšlenky.
Byla to první kniha, kterou jsme od této autorky četla a rozhodně si přečtu i něco dalšího. Knihu doporučuji, už pro ten její, velmi překvapivý (i když hodně smutný) konec.

Kacule88
22.10.2017 4 z 5

Moje první knížka od této autorky a nelituju přečtení.
Jinak tato knížka pojednává podle mě o velice zajímavém tématu, které je k zamyšlení.
Viděla jsem i film, který mě velice zklamal hlavně proto, že skončil úplně jinak než kniha.

martinaandulka
19.10.2017 5 z 5

Příběh rodiny,které mají 3 děti a z toho je jedna dcera vážně nemocná,zachránit ji může sestřina ledvina. v knize jsou popsané pocity všech členů rodiny,soudce,opatrovnice a z toho vzniká příběh,který zamrazý nenechá vás jen tak spát.

pastelka53
10.10.2017 5 z 5

Když jsem knihu začínala číst, myslela jsem si, že vím do čeho jdu. Viděla jsem stejnojmenný film ... Opak byl pravdou a přesto, že jsem si myslela, že nebudu brečet ... jsem to zase udělala! (za kompletní překopání děje bych scénáristům a veškerému štábu dala palíci po hlavě ... takhle překopat příběh je hřích!)

Příběh několika postav, které se vám dostanou pod kůži a všechny si oblíbíte. Tak jsem to aspoň měla já.
Příběh rodiny, která si nechce připustit pravdu a doufá v lepší zítřky.

Osud si s nimi pohrával jak kočka s myší a nakonec vše skončilo úplně jinak, než jsem čekala. Byla jsem zklamaná, i přesto, že to bude znít příšerně, fandila jsem víc Anně.

myryjam
08.10.2017 1 z 5

Ukamenujte mě, ale já jsem knihu nedočetla. Líbil se mi autorčin styl, ale to je asi tak všechno. Čtu ráda, nemám ráda červenou knihovnu, nevyhýbám se kontroverzním tématům, ale u této knihy jsem najednou neviděla proč? Proč to mám vlastně číst, bylo mi jasné, že nakonec jedna umře, odhadovala jsem to na Annu. Ale v podstatě mě to nezajímalo. Proč mám ale číst o něčem, co k nemoci jako je leukemie dodává ještě horší level, proč mám číst o něčem, co je horší než peklo? Děkuji, nechci.

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966