Je to i můj život

Je to i můj život
https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1651 1651

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

ThrisaManx
04.04.2018 5 z 5

Jedno se musí paní Jodi Picoultové nechat - dokáže mě pořádně rozplakat. Takhle brečím jen u jejích knih. Vážná témata, důležité hluboké otázky a smutné životní situace dokáže podat bez zbytečného vyvolávání emocí, z pohledu všech postav, takže nikdo nakonec není bez poskvrny a nikdo není čistě záporák. A to se mi líbí. Matoucí může být skákání z postavy na postavu, z minulosti do přítomnosti. Ale jinak perfektní kniha, u které jsem plakala, ale i se smála. Byla jsem napnutá, jak to skončí. Kniha se čte velice snadno a rychle a řeší v podstatě neřešitelnou otázku: Je morální vystavovat jednu dceru neustálým a mnohdy riskantním lékařským zákrokům (i proti její vůli), když je to jediný způsob, jak zachránit druhou dceru?

hrachover
01.04.2018 5 z 5

Cítíte pocity všech postav. Soucítíte s matkou na smrt nemocného dítěte, bojujete s Annou za její právo, litujete Kate, protože je nemocná, zároveň odsuzujete matku, že vychovává Annu pouze jako dárce orgánů a taky trošku máte vztek na Annu, že je tak sobecká a nechá umřít svoji sestru. Rozčilujete se s Campbellem nad nestálými myšlenkovými pochody třináctileté holky, nevíte komu fandit u soudu, protože to není o vítězství. Protože morálka je důležitější než etika a láska je důležitější než zákon. (Poslední věta, je věta Jodi, ne moje)..

martousek
31.03.2018 5 z 5

Neobvyklý příběh mě upoutal a rychle vtáhl do děje. Musím říct, že jsem se hodně zamýšlela, co je vlastně "správné". Kniha není nijak složitě napsaná, přečtou jí určitě i méně náročné čtenářky. Po dlouhé době zkusím i filmovou verzi, koukala jsem na ukázku, hodnocení a jdu do toho:-).

JiSeB
30.03.2018 5 z 5

Velmi emotivni pribeh.

Grety
25.03.2018 4 z 5

Kniha plná morálních dilemat, emocí a bolesti. Co všechno je rodič ochoten udělat pro záchranu svého dítěte?

VeronikaSas1
22.03.2018 5 z 5

Kdyz jsem videla film,tak jsem si rikala,ze knihu cist nebudu,z duvodu velmi narocneho pribehu. knihu mi pujcila kamaradka a dlouho jsem ji odkladala. Kniha je skvele napsana,ovsem pro me,jako rodice dost narocna a bolestiva. I presto,knihu jsem precetla za 3 dny.

Sofós
15.03.2018 5 z 5

Je v pořádku pořídit si geneticky ideální dítě jako dárce kostní dřeně pro těžce nemocnou starší dceru? Je to etické? A co práva "dárce"? Kde je hranice, za kterou už nelze jít? Spousta otázek a odpovědi se liší. Závisí totiž na úhlu pohledu. Jinak odpoví ten, koho se to bezprostředně týká a jinak ten, kdo je vnějším pozorovatelem. Strhující kniha, kerá vás nenechá chladnými. Doporučuji!

verulik196
06.03.2018 5 z 5

Knížka mě svým neobvyklým tématem okamžitě zaujala a musím říct, že nezklamala. Příběh je napsán čtivě a díky střídání pohledů jsem mohla lépe pochopit chování jednotlivých členů rodiny a náročnost celé situace. Jen ten konec.. opravdu jsem to nečekala.

tereza94
01.03.2018 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila. Konec mě překvapil a nečíst konec ve škole, asi bych si i poplakala. Doporučuji všem

AltaMari
28.02.2018 5 z 5

Autorka se vrhla opět do velmi obtížného a bolestného tématu a podařila se jí skvělá, čtivá kniha. Ačkoli je to román, tedy fikce, příběh rodiny Fitzgeraldových je celkem uvěřitelný a jako máma jsem si opakovaně pokládala otázku, jak bych se chovala v situaci Sáry. Dějová linka okolo Campbella a Julie - za mě úlitba čtenářkám, které se neobejdou bez romantiky, ale co už, jsme jenom lidé :o). Oceňuji vyprávění z pohledu všech postav, každá vnímá situaci po svém a má co říct. Konec knihy je .... zajímavý.

kulzuz
23.02.2018 4 z 5

Jak může vážná nemoc řídit životy a osudy celé rodiny. Při četbě této knihy se nezbývá jen modlit, aby to nepotkalo i vás.

Martooni
20.02.2018 3 z 5

Kniha mne zklamala. Místy mne vůbec nebavila, docetla jsem ji jen proto, abych zjistila, jak to skončí.
A raději bych to ani nevěděla. Konec mne nepřekvapil, bohužel to se mnou neudělalo nic.

Nevím, pro mne nejslabší kniha od Judi, i přesto ze u mne její ostatní knihy stojí velmi vysoko.

MirijamFrankl
17.02.2018 4 z 5

Složité a komplexní dílo, které jsem prožívala spolu s hrdiny. Jodi Picoultová vytváří reálné situace, při nichž tuhne krev v žilách a nebojí se nechat čtenáře napjatého. Konec knihy... vím, že ke knize sedí, ale ani nemůžu vypovědět, jak bych si přála, aby nebyl takový, jaký je.
Rozhodně doporučuji pro silnější čtenáře.

slaska77
16.02.2018 5 z 5

Knížku jsem náhodně propadla v knihovně díky oblibě autorky Vypravěčky. Pro mě byla ještě o kousek lepší, nikde jsem se neztratila a asi nejvíc byl fakt, že nikdo není jen dobrý nebo zlý a nic není černobílé - jako v životě. Hezky zpracované etické téma!

kalinkacz
15.02.2018 5 z 5

Skvělá a výborně vystavěná kniha! Zajímavé a reálné postavy, na kterých stojí jeden z nejsilnějších příběhů, jaký jsem kdy četla... Hltala jsem každou stranu a tekly mi slzy, když mi bylo jasné, jak příběh skončí... Jodi je absolutně nepřekonatelná autorka, která mě dostane vždy každou svou knihou... Jen je teda fakt nejde číst rychle po sobě...

kdu
11.02.2018 4 z 5

Zajímavá otázka/problém dárcovství, nad kterým stojí za to se zastavit a přemýšlet.
Matka, která chce za každou cenu zachránit jedno dítě a občas "zapomene" myslet na to druhé. Otec, který raději hasí požáry jinde než doma. A dvě mladé dívky, jejichž názor nikdo nevyslyšel. Mezi tím ještě syn, který se zoufale hlásí o pozornost, protože není v centru dění. Jedno mají ale společné, všichni to myslí dobře.

Jirinamac
06.02.2018 4 z 5

Je to má 4. knížka od autorky, ale tato mi i přes závažné a emotivní téma přišla slabší, i když je opět hodně o přemýšlení a o hodnotách v životě . Víc se mi ,,líbil,, úplně jiný konec u filmu, než u knížky. U Jodi se mi líbí popis z pohledů více osob.

Jolina
31.01.2018 4 z 5

Silná kniha plná hlubokých myšlenek a pohledů několika stran. Nikdo to nemyslí špatně, nikdo nechce dělat rozhodnutí škodící lidem z rodiny, ale někdy prostě je třeba hledět na sebe. Ale co když to nejde? Co když ty opravdové pocity nejdou prostě vyjádřit a vždy jakékoli rozhodnutí bude to špatné? Čekala jsem, jak to dopadne, nemyslela jsem, že se to vyřeší lusknutím prstu - tedy opravdu mě závěr překvapil, čekala jsem, že nebude dořešen, že si otázky, na které v životě nemůže existovat snad ani odpověď, ponesu s sebou dál. Nestalo se. Tak proto o jednu hvězdu méně.

morava
28.01.2018 5 z 5

I tato kniha mne utvrdila v tom, ze jsem po precteni Vypravecky , zaradila Jodi Picoult mezi sve oblibene autory pravem. I presto, ze se mi opet libil styl psani teto autorky, knihu jsem musela casto odkladat. Nebyla jsem ji schopna precist, jak se rika, na jeden zatah. A to z jednoho prosteho duvodu, a tim bylo tema knihy, ktere na mne pusobilo velice emotivne, coz je vlastne dukazem toho, ze je kniha skvele napsana. No a konec ?
Ten uz jsem vubec nezvladla.

d.a.s.a
23.01.2018 3 z 5

Sedel mi styl, pohled ruznych osob, zajimave tema...ale protivna Sara, blby konec a zdlouhave protazeny pribeh srazil hodnoceni na 3*.

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966