Jeruzalem
Selma Lagerlöf
Epos severské vesnice. Román od nositelky Nobelovy ceny. Koncem minulého století podlehla velká část jisté dalarnskej vesnice vlivu sektářských kazatelů a přestěhovala se do Jeruzaléma, aby zde "příkladem dobrých skutků" hlásala Kristovo učení. Tento neobyčejný, až nevysvětlitelný čin, pokud si uvědomujeme silné tradiční pouta švédského venkova, musel zaujmout "nejšvédštější ze všech švédských spisovatelů "- Selmu Lagerlöfovou. Na rozhraní fantazie a skutečnosti, tam, kde se obě tyto oblasti prolínají v naší lidské existenci, nachází vysvětlení těchto událostí. Ne obrovské ,převratné události jsou předmětem tohoto poutavého díla, slyšíme v něm tiché praskání staré stavby naší společnosti příznaky, které poukazují na minulou slávu a nedaleký pád, a současně zobrazují svět, který je nám v severské literatuře takový blízký - svět, který je ještě celý zdravý, schopný vlastními silami překonat to, co ho ohrožuje. Tento rys lze posouvá Lagerlöfová romány do oblastí pohádkové krásy, protože naše ohlušené uši nejsou schopny naslouchat tichému toku času, v tom je však i přitažlivost tohoto světa, ke kterému se neustále vracíme, chtě i nechtě, neboť není v něm hanbou ani pro toho největšího hrdinu, pokud zapláče. /anotace ze záložky/ 2. slovenské vydanie. Názov originálu z tiráže: Jeruzalem (I Dalarne, I det heliga landet).... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1977 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Jerusalem : två berättelser, 1901
více info...
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1967 | Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem |
1971 | Löwensköldův prsten (trilogie) |
1962 | Císař z Portugalie |
1958 | Poklad pana Arna |
1999 | Legendy o Kristu |
Hoci má román názov Jeruzalem, väčšina deja sa odohráva vo švédskom kraji Dalarna, v jednotlivých sedliackych usadlostiach, lesoch a na poliach. Možno preto, aby čitateľ pochopil nasledujúce udalosti a hĺbku, či prejavy vzťahov medzi ľuďmi, najmä medzi mužmi a ženami. Aby bolo ľahšie zdôvodniť spoločný popud skupiny ľudí zbaliť sa a navždy opustiť rodnú zem, vydať sa na život ohrozujúcu cestu do svätej zeme a znovu zapustiť korene v neznámom a nehostinnom kraji. Paradoxy hľadania "pravého" Jeruzalema autorka popisuje v pocitoch pútnika, ktorý očakáva, že nájde základy z jaspisu a múry zo zlata, nakoniec zomiera v presvedčení, že pravý Jeruzalem nikdy neuvidel, keďže všade videl iba púšť, prach a ruiny. A domáci Palestínčan by chcel vidieť Jeruzalem jednotnejší, bez inokrajných nadvlád, ochudobňujúcich krajinu a mesto o najhodnotnejšie remeslá, krásu a schopností národa, rovnako končí v pocite, že pravý Jeruzalem nikdy neuvidí.
Po dočítaní som mala pocit, že Jeruzalem je vlastne chiméra, nikdy nesplniteľný sen, za ktorým sa ženú jednoduchí i bohatí a nikdy ho nedosiahnu. Ako kedysi Rím. Štýl autorky aj preklad do slovenčiny sú výborné, čo dokázalo udržať moju pozornosť pri staršom texte. Odhliadnuc od náboženského podtextu, kto si rád prečíta aj iný, ako moderný román, smelo do toho.