Jeskyně Čech, Moravy a Slezska s archeologickými nálezy - Vladimír Peša | Databáze knih

Jeskyně Čech, Moravy a Slezska s archeologickými nálezy

Jeskyně Čech, Moravy a Slezska s archeologickými nálezy
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107516/jeskyne-cech-moravy-a-slezska-s-archeologickymi-nalezy-107516.jpg 4 6 6

Přehled nejvýznačnějších archeologických nalezišť v jeskyních českých zemí se speleoarcheologickým úvodem a medailonky významných československých archeologů.

Přidat komentář

David81
06.02.2023 3 z 5

Knížka je v podstatě encyklopedie, ve které jsou k jednotlivým jeskyním v abecedním pořadí uvedeny ve zkratce základní přehledy archeologických nálezů, kdo a kdy je nalezl + různé zajímavé informace k danému místu.
Nejzajímavější je část, která se týká pseudokrasových oblastí - je poznat, že autoři se těchto archeologických výzkumů většinou přímo účastnili. O to větším kontrastem jsou ale přehledy ostatních krasových lokalit, kde autoři už tak pevní v kramflecích nejsou, a tak čerpají z různých zdrojů. Zatímco v případě pseudokrasových jeskyní jsou tu popsány i celkem nevýznamné nálezy kdejakých převisů, u krasových oblastí tu chybí tak zásadní lokality jako například Stránská skála (!), Adlerova jeskyně, ale i řada menších jeskyní - Vinckova, Žižkůvka, Verunčina, Kapustovka, Slezákova díra aj.
U Koněpruských jeskyní je sice zmínka o nálezu části lidské lebky, ostatky dalších dvou lidí tu ale uvedeny nejsou. O Mladečských jeskyních je tu celkem 5 krátkých vět, což pro naše nejstarší sídliště druhu Homo sapiens je víc než nedůstojné. V přehledu osobností naší speleoarcheologie je uveden Josef Skutil - jeden z našich největších odborníků na paleolit - chybně jako Jaroslav.
Pár věcí mě ale zaujalo - informace o nástěnné kresbě jelena v Býčí skále, nebo třeba zmínka o 5 mrtvých při výbuchu granátu na konci 2. světové války u vchodu do jeskyně Drátenické.

Autoři knihy

Václav Matoušek
česká, 1954
Petr Jenč
česká, 1976
Vladimír Peša
česká, 1972