Jičínské pole mrtvých
Vlastimil Vondruška
Letopisy královské komory série
< 12. díl >
Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři. Jednoho dne zde najdou mrtvé zohavené tělo velíšského lesmistra označenené satanským znamením. Majitel panství Mikuláš Trčka z Lípy se z obavy před vyšetřováním utrakvistické konzistoře pokusí zločin utajit. Jeden z jeho strýců však na něj vznese žalobu. Celá záležitost se dostane k projednání až do Prahy. Tehdy se na písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína obrátí Mikulášova manželka Johanka ze Šelmberka. Prosí ho, aby celou záležitost objasnil a očistil jméno jejího manžela. Jiří Adam se jí nakonec rozhodne vyhovět, protože ho k ní poutají dávné něžné city. Sotva však dorazí do Jičína, dojde k další vraždě.... celý text
Přidat komentář
Na tento díl jsem se těšila i proto, že kraj ve kterém se odehrává velmi dobře znám. A jako skoro vždy se mi příběh líbil.
Mně se kniha opět velice líbila...........jen jsem se ztrácela ve skalách, nemám představivost, jak se tam lotři i potom vyšetřovatelé pohybovali. Ano, je to nějakým způsobem popsáno, ale.......
Území nazvané polem mrtvých je logicky takto pojmenováno.
Knihu opět doporučuji
(SPOILER) O něco lepší než Ulička hanby ze stejné série. Tentokrát se jedná o vyšetřování zločinů v Prachovských skalách a okolí. Zločiny se točí okolo záležitostí souvisejících i s Čeňkem z Vartemberka, významným šlechticem husitské doby, jenž byl v době románu již sto let mrtvý (což Vondruška samozřejmě ví).
Tieto detektívky z prvkami dejepisu majú niečo do seba. Viac ako o napätie v tomto prípade oceňujem edukatívny rozmer. Už som čítal aj strhujúcejšie historické romány, ale na audio podmaz v teplom letnom dni to celkom ujde.
Pro mě jsou knihy od pana Vondrušky něco, co vytáhnu z máminy knihovny když mám za sebou období těžší literatury a potřebuji něco jednoduchého, nenáročného, myšlení nevyžadujícího. A to Jičínské pole mrtvých dokonale splnilo.
Jako řada již hodnotících jsem se pak trochu motala ve vztazích jednotlivých postav, konec se mi přišel uondaný a třináctiletá Hedvika chovající se a uvažující jako pětadvacetiletá holka se mi zdála neuvěřitelná, ale jinak to bylo celkem fajn. Kdyby byly půlhvězdičky tak dám 2,5. Pětka se zaokrouhluje nahoru, takže dávám 3.
Jiří Adam z Dobronína mě moc baví. Jeho příběhy nejsou tak sebestředné jako Oldřicha z Chlumu. Toho smilstva bylo v této knize také poskrovnu a hlavně se tam nikde nemotal playboy Ota. Moc se mi líbilo, že všichni mrtví nebo podezřelí jezdili často do skal, byli tam skoro pořád, pořád se o skalách mluvilo, ale přesto Jiří Adam z Dobronína pronesl, že na skály sice nic neukazuje, ale on má přece jen tušení, že s tím budou mít možná něco společného. To se hned pozná, že je to nejlepší vyšetřovatel v českém království. Má tušení. A co byste řekli, tušení bylo správné. Jupí. Tak super. Záhada vyřešena, inkvizice zažehnána. Ale co, hezké to bylo. A ty Prachovské skály jako bonus...
Z počátku to vypadalo na velmi povedený příběh, ani mi nevadilo, že Rozárka s Petrem tentokrát zůstávají doma. Napětí dostatečné, podezřelých tak akorát, dočasní pomocníci celkem sympatičtí - jen kdyby toho zdlouhavého a poněkud překombinovaného závěru nebylo. Škoda, jinak by to byly poctivé čtyři hvězdičky. No, ale upřímně, že by mě to odradilo od čtení dalších případů královského písaře a jeho pomocníků, tak to zase ne :-)
Pán z Dobronína vymenil Petra a Rozárku za Michala a Hedvigu. Hoci Hedviga mi pravdupovediac šla dosť na nervy, určite jej to myslelo. Dej bol napínavy, dosť akčných scén ale zároveň som mala pocit akoby autor v závere niečo preskočil..
V této knize vystupuje pouze Jiří Adam z Dobronína, jeho pomocníci ne, a i jeho role je spíše vedlejší. Což ale nevadilo, protože Hedviku a její rodiče i jičínského písaře jsem si rychle zamilovala. Tentokrát ovšem nedávám čtyři hvězdičky, nýbrž jenom tři, a to proto, že zápletka byla až příliš komplikovaná, hlavně ke konci, kdy hrdinové seděli několik kapitol kolem stolu a rozebírali, co se vlastně stalo. To by až tak zlé nebylo, jenže jsem se začala naprosto ztrácet v tom, kdo co kde a jak udělal, jestli Kuba nebo Kubeša, a zápletka s Čeňkem mě taky za srdce moc nevzala. Škoda, protože hrdinové byli sympatičtí.
Skvělá logická hádanka, přečteno velmi rychle, prostě paráda jako všechny detektivky pana Vondrušky.
Příběh byl velmi zajímavý. Pan Vondruška mě vždy dokáže překvapit nápady, které vloží do svých knih. Každé pátrání je něčím zajímavé. Parádní pohodové čtení.
Tak tuto pohádku jsem si vychutnala. Z Vondruškovek bych ji zařadila k těm povedenějším, i když to bylo trochu chaotické, místy naivní, ale jako oddechovka se to poslouchalo dobře.
Prachovske skály znám a dostat se tam znovu s tímto příběhem bylo moc fajn, hezký zážitek...
Autorovy další knížky
2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
2002 | Dýka s hadem |
2019 | Falknovská huť |
Příjemná oddechovka, kterou jsem od autora očekávala. Nicméně se mi konec připadal až velmi rychlý.