Mládí krále Jindřicha IV.
Heinrich Mann
Jindřich IV. série
1. díl >
Románová biografie francouzského krále Jindřicha IV. se odehrává ve Francii druhé poloviny 16. století a patří k vrcholům evropského historického románu 20. století. Autor působivě kreslí obraz cesty mladého člověka k moci a vládě vzácnou syntézou historické reality a nadčasové psychologie. Kniha je mistrným obrazem bouřlivého životního stylu francouzské šlechty, sporů mezi katolíky a hugenoty i politických intrik Marie Medicejské. Dílo, zrozené za spisovatelova francouzského exilu v letech 1935–1938, je vrcholem autorova literárního mistrovství a trvalým vkladem do fondu světové literatury.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1973 , OdeonOriginální název:
Die Jugend des Königs Henri Quatre, 1935
více info...
Přidat komentář
Pro mě kniha velkým zklamáním, druhou část už číst nebudu. Tak dobré téma, by šlo zpracovat i jinak, nejvíc mě vadilo, že autor popisuje nepodstatné věci a pak zcela náhodou prakticky mezi řádky sdělí nějaké zásadní a důležité dějové zvraty. Hodně je to také o náznacích, kdy není přesně řečeno, co se děje a musíte si to domyslet, pro mě opravdu velké zklamání
Není určitě lehké napsat dobrý a čtivý historický román,takový který vás přenese do doby,kterou popisuje.Heinrichu Mannovi se to s jeho knihami o životě Jindřicha IV.Navarrského určitě podařilo.Druhá polovina 16.století ,náboženské války mezi katolíky a hugenoty,neskutečný obraz královského dvora té doby,Markéta z Valois,Kateřina Medicejská,masakr Bartolomějské noci,dlouhá cesta Jindřicha ke koruně.Je to strhující a zároveň hluboce lidský pohled na tuto dobu a lidi ,kteří v ní žili.
Hodně se mi líbilo jak Mann popsal vztah Jindřicha a jeho manželky Markéty z Valois.Smutné a dojímavé.Při čtení o Margot jsem měl před očima Bulgakovův romám Mistr a Markétka-a jsem si jistý,že vím,čí praprapra vnučka Markétka byla.Královská krev se nezapře.
Skvělá kniha ať už dějem tak i mravním poučením! Zpočátku jsem se trochu prokousával a nemohl se začíst, ale nakonec si mě kniha získala. Obsahuje mnoho historických realií a je dobré si k ní při čtení zjistit něco víc o jednotlivých postavách, dostanete se pak lépe do děje. Pokud se vám to podaří, prožijete s Jindřichem celé jeho mladí a formování osobnosti této monumentální postavy francozských dějin budete mít jako na dlani. Knihu mohu jedině doporučit, je to poučně a chvílemi velmi emocionální čtení, které čtenáře, s trochou štěstí,morálně pozvedne.
Román o hugenotskom francúzskom kráľovi, hovorí o jeho pôvode, mladosti, o jeho matke. Bol hlavným uchádzačom o francúzsky trón po katolíckych kráľoch z rodu de Valis, ktorí umierali na rodovú chorobu...Henrich IV. bol obľúbený aj medzi obyčajnými ľuďmi, vážili si jeho odvahu, prístup k ostatným......
(SPOILER) Tento román je prvním z dvoudílného románu, který je vrcholným dílem Mannovy tvorby.Pojednává o životě franc. krále Jindřicha IV. Jeho matka Jeanne Navarská mu vyjedná sňatek s Margot. Jindřichovu matku otráví Kateřina Medicejská ještě před svatbou a 2 dny po svatbě proběhne Bartolomějská noc. Jindřich je zde vylíčen jako skutečný vůdce lidu, humanista, ctitel pravdy, rozumu a lásky (a taky lásky k ženám). Vidíme, že v pozadí náboženských válek, nestojí snaha udělat člověka zbožnějšího a je tam boj o moc! Román zachycuje jedno údobí franc.dějin. Je to dle mě čtivý román.
O Jindřichovi IV. Navarrském jsem toho přečel uř mnoho, a řekl bych, že je nejlepším králem jakého kdy Navarra a Francie měly.
Já jsem to měla naopak k Dědictví otců jsem se dostala až po poznání Heinricha Manna. A byla jsem jen ráda že si právě Mann vybral ke své alegorii, právě toto období, tohoto krále, nebo tyto krále, protože oba romány, je pastva pro oko i srdce. Natrvalo jsem prorostla do této doby, do toho pavučinového období a neproniknutelného ovzduší svárů a když se mě někdo zeptá jaký byl nejlepší král Francie, odpovídám jasně a stručně:" Navarra ", tedy král Jindřich IV..
Přečetla jsem i mnohá životopisná díla a nemohu být tak daleko od pravdy, byl li někdy nějaký "nejlepší francouzský král":)
Mannův dvoudílný román jsem si pořídil v podstatě náhodou, vděčím za to Merlemu a jeho Dědictví otců. Možná díky tomu pro mě měla knížka určitý další rozměr, potkával jsem se v ní s osobami, které jsem dobře znal z Merleho díla a zvědavě porovnával. Zvláštní a příjemné pro mě bylo, že ačkoli se Mannova kniha Merleho dílu nepodobá ani stylem, ani příliš obsahem, tak jejich Jindřich IV, nebo dojem, který ve mě postava zanechala, je totožný. Ať už z Merleho skici, nebo Mannova dokonalého obrazu, z obou má člověk pocit že portrétovaného dokonale znali a i přes odlišnou formu vykreslují mistrovsky totéž.
Štítky knihy
Francie 16.-17. století německá literatura panovníci Bartolomějská noc králové Bourbonové Jindřich IV. Francouzský 1553-1610 historické romány
Autorovy další knížky
1964 | Profesor Neřád neboli Konec tyrana |
1999 | Mládí krále Jindřicha IV. |
1958 | Poddaný |
2000 | Zrání krále Jindřicha IV. |
1986 | Honba za láskou |
Mám velmi rád období renesance a Jindřich IV. je jednou z jejích největších postav, takže jsem po známém románu musel sáhnout. Mann je nepochybně mistr slova i myšlenky, ale formou i obsahem se jedná spíše o drama než o román. Velké události se nedějí, ale dozvídáme se o nich z hovoru lidí, kteří se o nich baví, nebo se o nich autor zmiňuje jaksi mimochodem. Mann se především - a úspěšně - zaměřuje na psychologické zrání ústřední postavy, na to, jak se Jindřich Bourbon stal tím, kým se stal (v tom mi velmi kniha připomínala psychologicko-biografické portréty Stefana Zweiga). Rozhodně sáhnu i po druhém dílu, ale chápu, že spoustě čtenářů Mannův styl nemusí vyhovovat, i mně se to četlo nelehko. Zájemcům o stejnou dobu, kteří chtějí "dějovější" a napínavější podání stejné doby, bych doporučil spíše Merleho sérii Fortune de France/Dědictví otců (ta v sobě ale skrývá háček v podobě archaického jazyka, který románům sice dodává neuvěřitelnou šťávu, ale také to není pro každého): https://www.databazeknih.cz/serie/dedictvi-otcu-1923.