Jiné mysli: O původu inteligence chobotnic

Jiné mysli: O původu inteligence chobotnic
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525123/bmid_jine-mysli-o-puvodu-inteligence-cho-6621011ebfb4b.jpg 3 7 7

Jiné mysli je kniha nejen o chobotnicích, sépiích, olihních, ale také o vědomí. Autor se zamýšlí nad tím, kde se vzala inteligence chobotnic, a to s ohledem na evoluci, ale připojuje také filozofický pohled. V čem se liší přemýšlení hlavonožců, ptáků a savců? Jaké to je nemít páteř, zato mít velký a složitý mozek? A co příroda sleduje tím, že vloží takový mozek se schopností cítit, vnímat a komunikovat do těla žijícího jen pár desítek měsíců? Peter Godfrey-Smith se zabývá dávnou historií Země, potápí se do mořských hloubek a čte osvícenecké i současné filozofy. Díky tomu vznikla kniha ve zcela originálním pojetí, z níž vyzařuje autorův zápal a vřelý vztah k hlavonožcům. Jedinečné barevné fotografie pořídil autor převážně v lokalitě zvané Octopolis nedaleko Sydney.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Academia
Originální název:

Other Minds: The Octopus, the Sea, and the Deep Origins of Consciousness, 2016


více info...

Přidat komentář

Adam84
07.03.2024 4 z 5

Autor knihy naláká na zajímavý nápad: Svou filozofii vzniku vědomí a subjektivní zkušenosti "našroubovat" na to co ví o hlavonožcích. Takže jako první co mne přesvědčilo koupit knihu, byla má chuť na nějaký ten zajímavý nápad. Nenastavil jsem si žádná větší očekávání. Čtenáři bych to ale doporučil, usnadní mu to hodnocení.

Touží-li se čtenář dozvědět "jen" něco nového o chobotnicích a při té příležitosti počíst zajímavý filozofický pohled na evoluční vznik vědomí, bude spokojen.
Doufá-li ale v pomyslnou fúzi těchto témat, která povede k nějaké všeobjímající myšlence, bude trochu zklamaný, autorovi se totiž často nepodaří ani plynule přejít mezi tématy.

Já jsem se nakonec rozhodl být shovívavý, zařadil se do první kategorie, vzal v potaz to, že kniha patří k populárně naučným a přivřel oči i nad spekulacemi typu hypotézy barevného tlachání.

los
28.02.2024 3 z 5

když jsem se tuhle mermomocí pokoušel otevřít šroubovací víčko sklenice, aniž bych ho poškodil, prolítlo mi hlavou: tvl, tohle zvládá i chobotnice...

...a Godfey-Smith píše, že prý i zevnitř (jako když si chobotnice vleze dovnitř sklenice, odšroubuje nad ní utažené víčko)

autor propojuje své amatérské nadšení pro terénní potápění a pozorování hlavonožců na mořském dnu s oborem neuropsychologie, zaměřující se na teorii vědomí a jeho vzniku, vnímání a myšlení u zvířat atd.

výklad je výrazně popularizovaný a bez oborové terminologie (spíš že jednoduché se dlouze a složitě vysvětluje), a jak píše IHT níže, hodně ukecaný, skáče z jednoho na druhé = od rychlého chronologického přehledu vzniku života na Zemi k chobotnicím v Octopoli, pak k úvahám nad různými teoriemi vědomí a vnímání, sem tam se zmíní o genezi očí u strunatců vs. hlavonožců, zpět k nejrozmanitějším laboratorním pokusům na potkanech - a taky chobotnicích, nakonec skok od chobotnic k sépiím, malá zastávka u vlastně neznámých olihní, znovu návrat do Octopole a závěrečná eko-děkovačka

ok, milé, čtivé, ovšem bez zahrnutí neurologických a biochemických poznatků posledních minimálně 20 let! opírat se o kognitivní modely staré 70 a více let může být inspirativní, ale...

kvituju aspoň vzadu vloženou barevnou přílohu s fotografiemi chobotnic a sépií, protože Godfey-Smith věnuje velký prostor téměř až poetickému líčení barevných změn pokožky hlavonožců, takže u toho doprovodné černobílé fotky nevalné kvality působí dost trapně


IHT
27.12.2023 3 z 5

Zajimave, poucne, inspirativni.
Pro me osobne obcas i iritujici, protoze nektere pasaze mi pripominaji spise bezzube filosoficke spekulovani, coz v kontextu zajimavych faktu v teto knize na me pusobi rusive. Priklad: autor uvadi molekularni vyzkum podporujici nezavisly vznik pokrocile organizace nervove soustavy u sepii a chobotnic. Jako paralelu nabizi nezavisly vznik inteligence u ptaku (vrany, papousci) a savcu (delfini, lidoopi). Podtrhuje to tim, ze se oddelili pred podobne stejnou dobou (datace odstepeni savcu 320 milionu let, u chobotnic 270 milionu) a nejak nepovazuje za nezbytne zachazet do takovych podrobnosti, jako ze ptaci jsou odvozeni plazi a jsou aspon o 100 milionu let mladsi nez chobotnice. Pripadne autor v posledni kapitole ukazuje, ze kdyz jsme se vydrapali na sous, prinesli jsme si v kazde bunce sveho tela ocean. Ano, to je hezka metafora, ale i morska zvirata maji ocean ve svych bunkach - tak v cem je to prinosne ci zajimave? Mohli jsme to udelat jinak?)

Abych jen nekritizoval - text je sepsan zajimave a variruje mezi osobnimi vzpominkami a popisy, zajimavymi vedeckymi teoriemi a prezentaci poznatku az k divokym filosofickym spekulacim. (Rad bych podotkl, ze ne vsechno filosoficke se mi tady nelibilo - zaklad je velmi pekny a inspirativni, ale obcas se autor pousti na hodne tenky led.)
Preklad je ctivy, chyb se vyskytuje opravdu malo (ale smecka pavianu me prekvapila). Fotky jsou bohuzel docela male - jsou-li tak unikatni, mohly byt pres celou stranu(?)

Autorovy knížky

Peter Godfrey-Smith
australská, 1965
2023  69%Jiné mysli: O původu inteligence chobotnic