Jiří Šlitr - Doktor Klavír
Lukáš Berný
První skutečně celistvá biografie Jiřího Šlitra. Obsahuje mnoho dosud nezveřejněných fotografií! Když se 15. února 1924 v podkrkonošské vesnici Zálesní Lhota narodil malý Jirka, ještě nikdo netušil, jak moc jednou ovlivní českou kulturní scénu. O sto let později vychází publikace, která mapuje jeho soukromý život i kompletní umělecké dílo. A přestože osud oblíbeného skladatele, herce, zpěváka a výtvarníka předčasně ukončil tragický skon, zanechal po sobě nesmírně bohatý odkaz. Zavzpomínejte na Jiřího Šlitra, spoluzakladatele Semaforu a partnera Jiřího Suchého, a poznejte všechny jeho výjimečné talenty!... celý text
Přidat komentář
taky jsem si knížku nenechal. jedna stará poškrábaná deska udělá lepší atmosféru a třeba stokrát viděné klarinety mně potěší víc. kdyby byl ke knížce přiložen usb klíč s písničkami v neopakovatelném podání Mistra, bylo by to lepší počtení.
přesto díky za ten portrét. kdo z nastupujících generací vůbec tuší, co to v tom se-ma-for-u vlastně vyváděli?!
Asi jsem se těšila dlouho a moc.
Kniha je obsažná, dělená do příjemně krátkých kapitol, doplněná bohatou fotodokumentací... Není vlastně co vytknout.
Jen mi nějak (jasně, že nepochopitelně) chybí ten šmrnc, jiskra a vášeň...
Upouštím od potřeby tuto knihu vlastnit.
Znáte písníčky Sluníčko, Máme rádi zvířata nebo Malé kotě? Já si je také ráda čas od času prozpěvuji. A víte, kdo je složil? Čím to, že se dneska už skoro neví, kdo to Jiří Šlitr byl? Ta česká paměť je zvláštní, hlouposti si pamatujeme, ale na takového umělce nebo mistra se rychle zapomene. Myslím, že tohle je velká naše chyba, protože jeho písničky jsou nesmrtelné, jelikož je všichni znají.
Knížka, která vyšla je biografií, navíc plná jedinečných fotografií. Letos v únoru by totiž oslavil pan Šlitr 100 let, a to už je důvod mu vydat pořádnou životopisnou knihu. Obsahuje 9 kapitol, které vás provedou po jeho životě, a vy se tak dozvíte o jiné době, velkých úspěších a pádech, které provází snad každého, ale Jiří Šlitr jich měl na rozdávání. Dopodrobna si přečtete o jeho mládí, talentu, i náhlé a tragické smrti, kterou vyšetřoval známý kriminalista Karel Kalivoda.
Jiří Šlitr a Jiří Suchý, dva velikáni, kteří toho naší společnosti dali tolik. Knížka Jiří Šlitr by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce, i když jste třeba dodnes nevěděli, kdo to vůbec je, což je mimochodem velká škoda, kterou rychle napravte.
Autorovy další knížky
2014 | Kde pijí múzy - Díl 1: U Zlatého tygra |
2019 | Semafor: Šedesát let v jednom představení |
2024 | Jiří Šlitr - Doktor Klavír |
2018 | Toulky Prahou 15 - Hostivař a Horní Měcholupy |
2015 | Kde pijí múzy 2 - Ze Starého na Nové Město |
O Jiřím Šlitrovi, ale samozřejmě zdaleka nejen o něm. Je to i o lidech okolo něho, o divadlu Semafor a všech známých hudebnících a zpěvácích, kteří tehdy divadlem prošli a často zde s kariérou začínali, o písničkách, o zlatých letech šedesátých… I o tom, co se v té době u nás dělo ve veřejném životě. Až po sovětskou okupaci v roce 1968 a smrt Jiřího Šlitra na Vánoce 1969. Vše je navíc doplněno spoustou fotek, plakátů i obrázků Jiřího Šlitra i Jiřího Suchého, protože oba byli i výborní výtvarníci…
Já mám písničky S+Š spojené už se svým raným dětstvím, singly jako Píseň o rose, Včera neděle byla nebo Dítě školou povinné si rodiče přehrávali na kufříkovém gramofonu ze singlů ve strakatých papírových obalech a já je do sebe nasávala už jako hodně malá.
Kniha je skvělá, pro pamětníka naprosto pohlcující, stačí název písničky a už mi zní v hlavě a už slyším hlas, jednoho z Jirků či obou najednou.
A třeba až tady jsem se dozvěděla, že u písničky Pramínek vlasů je autorem hudby Jiří Suchý, o kterém je tahle knížka samozřejmě taky, jak jinak.
Doporučuju zaposlouchat se ke knížce do písniček S+Š, shlédnout některé tehdejší černobílé "videoklipy", pak je zážitek z četby naprosto autentický...