Jíst Buddhu
Barbara Demick
Malé a velké dějiny jednoho tibetského města. Osobní příběhy Tibeťanů z různých společenských vrstev na pozadí dějinných událostí. Jak se žije v zemi, jejíž kulturu, víru i jazyk chce pohltit čínská supervelmoc? Princezna, mnich, trhovkyně, intelektuál i školačka se musí rozhodnout, zda zůstanou v Čínou okupovaném Tibetu, nebo odejdou do exilu za dalajlamou. Budou se řídit buddhistickým učením nenásilí, nebo pozvednou zbraně? Soubor autentických příběhů přináší překvapivé informace o kultuře, kterou si Západ často idealizuje a zjednodušuje, aniž rozumí její podstatě.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2022 , Kniha ZlínOriginální název:
Eat the Buddha: Life and Death in a Tibetan Town, 2020
více info...
Přidat komentář
Skvělá kniha. Barbara Demick opět odvedla skvělou (mravenčí) práci jako ve svém předchozím díle o S. Koreji. Kniha se mi nečetla snadno. Ne snad, že by nebyla čtivá, naopak pro mě byla velmi poutavá a vůbec mi nepřišlo, že je "plná sáhodlouhých faktů a strohých textů." Ovšem čtení pro mě bylo náročné emočně, což se však dalo vzhledem k tématu předpokládat. Já se v knize neztrácela - je psaná chronologicky, a tak je logické, že se mezi příběhy přeskakuje. Všechny jsou však dopovězené. Přijde mi, že autorka k tématu přistoupila i maximálně objektivně. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací a knihu můžu doporučit všem, které zajímá novodobá historie Tibeťanů.
Knihu jsem zakoupila na základě skvělé zkušenosti s "Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji" od Demickové. Musím však přiznat, že jsem si knihu tak neužila, je totiž plná sáhodlouhých faktů a strohých textů. Příběhy v knize jsou poutavé, i když jsem se místy dost ztrácela jak autorka skáče z jednoho na druhý, ale i přesto jsou válcovány právě těmi strohými texty. Na druhou stranu jsem se díky knize dozvěděla o dějinách a situaci v této oblasti světa se smutný osudem, jen jsem zamýšlela tak učinit méně násilnou formou než mi poskytla tato kniha, čekala jsem více.
Autorka knihy o Severnej Kórei opäť nesklamala. Klobúk dolu pred jej mravenčou prácou ku ktorej sa na konci knihy aj priznáva. Takto má vyzerať skutočná novinárska reportáž - fakty a zdroje, žiadne hodnotenie alebo moralizovanie. V budúcnosti budem sledovať ďalšie knihy tejto odvážnej novinárky. Opäť mi rozšírila obzory a opäť som rada, že žijem v demokratickej spoločnosti.
Autorka odvedla vskutku obdivuhodnou mravenčí práci - ponořila se do dávné a rušné historie jednoho Tibetského městečka a ke konci knihy se s vyprávěním dostala až do neméně slibné současnosti. U jiných případů vidím podrobné informace jako pozitivní vlastnost knihy, ale zde toho na mě co do faktů bylo až přes příliš, a proto nemohu knize dát plné hodnocení. I tak však paní Demickovou musím vyzdvihnout za to, že vše týkající se Tibetské otázky uvedla na pravou míru.