Jménem republiky!
Ivana Bláhová , Lukáš Blažek , Tereza Stará
Osm případů zvůle komunistické justice. Během politických procesů první poloviny 50. let minulého století bylo odsouzeno kolem 27 000 mužů a žen, z toho více než 200 bylo odsouzeno k trestu smrti. První poprava byla uskutečněna již v lednu 1949, tedy necelý rok poté, co se Komunistická strana Československa chopila veškeré moci ve státě. Na osmi vybraných případech autoři dokumentují řadu různých podob komunistické perzekuce. Politické procesy nedolehly drtivě jen na samotné odsouzené, ale postiženy byly i jejich rodiny, které trpěly stigmatizací, zákazy studia, znemožněním vykonávat odpovídající zaměstnání apod. Oběti samotné častokrát přišly o nejhezčí část svého života, o mládí, o své rodiny. Je smutnou pravdou, že ve většině případů se jednalo o skutečné osobnosti, o elitu národa, která se nepoddala diktátu komunistické totality. I dnes lze z těchto příběhů čerpat nesmírnou inspiraci. Jde často o příklady mimořádné lidské odvahy a pevnosti charakteru. Tato kniha přináší čtenářům osm tragických případů komunistické zvůle, osm justičních kauz první poloviny 50. let uplynulého století. Osm případů, které se již nikdy nesmí opakovat.... celý text
Přidat komentář
Skvělá práce autorů, která myslím poskytuje objektivní vhled do justice procesů padesátých let. Každý z osmi představených příběhů podává jiný úhel pohledu na politické procesy padesátých let, avšak nedočkavému čtenáři doporučuji přečíst si výtečný úvod, který shrnuje fungování tehdejší justice.
I když je kniha o právu a nebojí se vrhnout na čtenáře množství paragrafů, ale díky tomu i laik může prohlédnout do světa právníků. Autoři se nebojí i toho popravdě napsat, které odsouzení bylo, dle tehdejších zákonů v pořádku. Třešničkou na dortu je, že i díky této práci se dočkala i jedna odsouzená rehabilitace (až v roce 2014 (sic!)).
Velmi užitečná kniha, která má velkou výhodu v tom, že se nezabývá žádnými známými procesy, ale většinou těmi, které nebyly až tak "významné" a dnes se o nich nemluví. O to větší je vlastně její hodnota, protože na zdánlivě obyčejných příbězích je dokonale vidět, jak zrůdná a propracovaná byla totalitní mašinérie, proti které neměl nikdo šanci na spravedlnost ani spravedlivou obhajobu. V těchto příbězích je ukryto mnoho zapomenutých hrdinů, kteří se zvůli dokázali postavit a zdánlivě malými činy si podepsali rozsudky smrti, nebo dlouholetých žalářů. Na knize je znát, že každý z osmi příspěvků psal jiný autor, protože některé jsou přes spousty fakt krásně čtivé, jiné naopak dost drhnou a čtenář se chvilkami ztrácí ve spoustě postav a jejich činů. Lehkou výtku mám i k samotnému úvodu, který se na můj vkus až moc důkladně a dlouze věnuje popisu procesů v kontextu tehdejšího práva, což je sice zajímavé, ale vzhledem k množství právnické mluvy a paragrafů trochu únavné, ale chápu, že podobná věc v knize být musí. Knihu určitě doporučuji všem zájemcům o naše (smutné) moderní dějiny, i těm, kteří už zapomněli, co se v padesátých letech dělo. 80%
Velmi dobře napsaná kniha. Úvod byl pro mě dost náročný na čtení, ale perfektně shrnuje celé uspořádání politických procesů. Jednotlivé případy byly psány srozumitelně.Tuto knihu bych doporučila všem, zejména zarytým komunistům.