Jméno růže

Jméno růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30289/bmid_jmeno-ruze-Jh3-30289.jpg 4 3836 3836

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou – aniž zná alespoň její jméno – si nese životem až na dno svých dnů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa, 1980

Makec
06.12.2017 5 z 5

Je to již hodně let co jsem viděl film, ale stylem jakým autor popisuje stavby, postavy a samotný děj, tak mi přijde jako bych na to koukal včera. Ještě jsem nečetl knihu, kde by bylo tolik popsaných variant pro jednu věc.

Durancie
03.12.2017

Jediná kniha od Umberta Eca, kterou jsem dočetla do konce.

Evaho73
01.12.2017 3 z 5

S pokorou priznávam, že neoplývam takou dávkou inteligencie ani nadzmyslovým vnímaním, aby som mohla všetky informácie v tejto knihe dostatočne oceniť.
Teraz po prečítaní knihy s nadhľadom oceňujem na sto percent iba spôsob, akým je napísaná.
Náhoda alebo zámer ? Neviem.......
Naozaj vo mne kniha evokuje labyrint informácií ako pomyselnú knižnicu, kde sú poukladané aj pomyselné "knihy" vo forme rôznych informácií z oblasti stredovekej politiky, kultúry, histórie a teológie poprekládané filozofickými názormy. Na to, aby sme rozúzlili napínavú skoro až hororovú detektívnu zápletku, ktorá je ukrýta naprieč celou knihou, musíme zdieľať aj množstvo iných "kníh" čiže informácií pomyselného knižného labyrintu, z ktorých niektoré nemajú pre nás dostatočnú hodnotu alebo nás nudia a odídu do stratena. Niektoré "knihy" nás zase pri pátraní zaujmú, poskytnú nám cenné inormácie a dokonca nás nasmerujú bližšie k rozúzleniu detektívnej zápletky. "Knihy" priamo súvisiace zo záhadou doslova hltáme a vôbec nám nevadí ako krvopotne sme sa k ním dostali. Samotný záver už vnímame ako extázu, ktorá môže mať dvojaký význam - buď vo forme radosti z rozúzlenia detektívnej zápletky alebo radosti z prečítania tejto rozsiahlej knihy.
Z tohto pohľadu naozaj geniálna kniha, čo sa už nedá povedať o samotnom stredovekom štýle akým je napísaná, ktorý je naozaj pre dnešného čitateľa veľmi nezáživný.

Federer19
05.11.2017 5 z 5

Ačkoliv film jsem znal dlouho před tím, ke knize jsem se dostal až díky maturitě. A bylo to bezva čtení! Atmosféra vrcholného středověku je zde popsána naprosto brilantně, Vilém z Baskervillu je velký sympaťák a záhadné opatství je vykresleno tak barvitě, až si připadám, jako bych tam byl.
Jediná drobná vada na kráse jsou někdy zdlouhavé filosoficko teologické zamyšlení, ale to nedokáže zkazit dojem tohoto skvělého díla.

anko57
16.10.2017 5 z 5

jedna z mých oblíbených knih a zfilmovaná? Další lahůdka pro mě.

mabell
05.10.2017 2 z 5

Byl to můj Everest. Konečně jsem ji po 6 letech dočetla.

ZuzziŠ
30.09.2017 3 z 5

Už třináct let mi doporučovaná kniha, kvůli které jsem si založila do diáře papírek knih, které si chci přečíst (přece jenom, když si na něco už přes deset nejste schopni vzpomenout ve správnou chvíli...), a já se tak zklamala. Co jsem čekala? Asi jen "další" čtenářskou extázi, nicméně jsem se zmítala někde mezi příběhem řečeným jen tak mimochodem a středověkými disputacemi o tehdejší zkaženosti církve očima toho, kdo ji opustil. Jssem smutná, že jsem zklamaná.

slimáčik
22.09.2017 4 z 5

Prešlo asi tridsať rokov, čo som videla film. Pred niekoľkými rokmi som si užívala audioknihu a konečne došlo aj na knihu klasickú! A pri každom prevedení som v úžase očarená prežívala tajomné udalosti s hrdinami.
Film mi priblížil reálie obdobia. Rozhlasová hra živila moju predstavivosť a kniha mnohé vysvetľovala aj učila.
Taaakže, pre mňa to bola hotová hostina!

Warty
21.09.2017 4 z 5

Nezapomenutelná klasika. Skvělá kniha plná napětí.

AnjaVCL
16.09.2017 5 z 5

Jedna z knih, které v žádném případě nelze strávit na jeden zátah. Četla jsem ji už před pár lety, chci se k ní někdy znova vrátit. Sympatické duo Vilém a Adso, zakroucená Ecova souvětí, latina, středověké mystérium, tajemná knihovna... A ano, každopádně je to kniha pro náročného čtenáře; úplně chápu, že ne každý si k ní najde cestu, četba není jednoduchá.

PeťkaW.
18.08.2017 3 z 5

Další kniha, která patří do škatulky toho, že vás buď chytí nebo při jejím čtení budete trpět. Bohužel jsem spadala do té druhé kategorie. Nebyla jsem schopná se začíst, nebavil mě jazyk, prostředí, postavy... Po veškeré školní masáži a vychvalování jsem čekala něco víc. Oceňuju literární hodnotu a rozhodně netvrdím, že je to špatná kniha - jenom není pro mě.

adelinka
01.08.2017 5 z 5

Kniha bola skvelá. Až toľko informácii, že som sa občas zamotávala, alebo strácala.....určite po nejakej dobe, budem znovu čítať. Čo mne vadilo bolo, že som videla skôr film....u mňa zlá postupnosť....

woodward
31.07.2017 5 z 5

Je to už cca 30 let co jsem viděl film, aniž bych předtím přečetl román, a nejspíš proto se mi dlouho nechtělo pustit se do čtení, což byla ode mě zpozdilost, jelikož samozřejmě jako vždycky, kde Hollywood šlápne do literatury, tam sto let tráva neroste.
Uchvátila mě zejména autorova skoro nadpřirozená schopnost "zanořit se" do způsobu myšlení více či méně vzdělaných i úplně nevzdělaných mnichů ve 14. století. Složité konstrukce úvah a teologických disputací, důsledně udržovaných v mantinelech doby, kdy ještě nebyl knihtisk, ani Amerika, ani námořní cesta do Indie; to se do filmu nacpat nedá; a filmoví tvůrci o to stejně nestojí.
Historický román by měl čtenáři kromě vlastního příběhu dát i možnost nahlédnout do časů, o nichž se v něm vypráví. V románu Jméno růže však to nahlédnutí zahrnuje víc než jen výčet dobových reálií (světskou a církevní politiku, materiální zázemí, uspořádání společnosti atd.) Umberto Eco nás seznamuje s myšlenkami a názory svých hrdinů takovým způsobem, jako by s nimi při jejich hovorech sedal u jednoho stolu a dělal si poznámky. Je z toho patrná nejenom hluboká znalost, ale především autorův zájem. Ví o čem píše, protože je historik, a protože ho doopravdy zajímá, o čem ti lidé přemýšleli, co si přesně mysleli a proč. Film je středověkej krvák. Román je filosofickou sondou do myšlení duchovních i laiků v době, kdy ještě křesťanský svět nepřesahoval hranice Evropy a církev katolická (tedy všeobecná) byla jedinou duchovní autoritou západního křesťanstva.

sydney
27.07.2017 3 z 5

Dávám jen tři *, protože knížka podle mě nebyla až tak dobrá jako ohlasy na ní. Nudili mě předlouhé popisy, které se v knížce vyskytovaly v hojném počtu. Samotný příběh byl ovšem velmi zajímavý stejně jako dvě hlavní postavy v něm.

Peťulka3
25.07.2017 4 z 5

Asi jsem měla velký oči z těch všech pozitivních ohlasů a z toho jak všichni říkají jak je to super knížka. Ano,je to zajímavé,hezky napsané, ale asi jsem od toho čekala trošku více. Celkem mi trvalo než jsem se do toho začetla.

Jacck
24.07.2017 5 z 5

Je to už dlouho, co jsem to četl a pamatuju si jen, že to bylo dobré :-) V živější paměti mám film Jméno růže se S. Connerym. To však byla spíš mysteriozní kriminálka ve středověku. Kniha je mnohem víc vrstevnatá, filosofická.

galadrielin
14.07.2017 3 z 5

Hodnotím s velkým časovým odstupem, ale můj názor se od dočtení v podstatě nezměnil. Jméno růže je geniálním dílem, z knihy doslova sálá autorova moudrost, cit pro vyprávění příběhu. Přesto po této knize v nejbližších letech znovu nesáhnu. Spoustě ostatních knih něco chybí, Jméno růže pro mě osobně naopak obsahuje nějakou složku (nedokážu ji s určitostí identifikovat), která je tam prostě navíc, která mi je z duše protivná.

Mistr119
07.07.2017 5 z 5

Nečekal jsem, že mě povinná literatura takhle chytne, ale Jméno růže patří k mým nejoblíbenějším knihám... O_O :))

Kerberos
29.06.2017 5 z 5

Srdeční záležitost promě jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla,film taky skvělý,naprosto srovnatelný sknihou.

85098211
25.06.2017 5 z 5

Nejprve jsem zhlédla film, teprve potom se mi dostala do rukou kniha. Ta jednoznačně boduje, je (jak to bývá obvyklé) mnohem podrobnější a napsaná takovým způsobem, že se jen těžko odkládá. A úplně nakonec jsem poslouchala dramatizaci. Upřímně řečeno jsou všechna zpracování výborná! ;-) A definitivně se jedná o nejlepší autorovu knihu...