Altmanův zákon
Robert Ludlum , Gayle Lynds
Jonathan Smith série
< 4. díl >
Uprostřed noci je v šanghajském přístavu brutálně zavražděn člověk, který tam pokoutně fotografoval. Krátce poté ředitel tajné špionážní organizace Alfa informuje amerického prezidenta o čínské lodi s nebezpečným nákladem. Tuny chemikálií vydávaných za hnojiva mají údajně sloužit k výrobě zbraní hromadného ničení – a za jejich cíl je určen Irák, kde tehdy ještě vládl Saddám Husajn. Prezident nemůže nechat loď přistát, zároveň však nechce ohrozit přijetí pracně vyjednané americko-čínské smlouvy o lidských právech. Žádá proto nezpochybnitelný důkaz o tom, co loď převáží. Náročným úkolem je pověřen podplukovník Jon Smith. Již po první schůzce na Tchaj-wanu může být rád, že vůbec zůstal naživu, ale vojenská čest mu velí splnit rozkaz. Zatímco se tajemné plavidlo s každou hodinou blíží k cílovému přístavu, Smith zjišťuje, že za vším stojí mezinárodní spolčení, které sahá až na vysoká místa v Číně i Spojených státech. ... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2004 , DominoOriginální název:
The Altman Code, 2003
více info...
Přidat komentář
Dobrá, napínavá a lehce čtivá akční zápletka, docela sympatický hlavní hrdina a několik dobrých spolu a protihráčů. Dobře se četlo a dobře se zapomene:-)
Knihu jsem přečetl za dva dny, solidní zápletka, "tah na branku" jsou devizi této špionážní akce. Chybí trochu uvěřitelnost, velice inteligence nepřátel a je zde hooodně kulek co končí těsně kolem hlavního hrdiny.
Robert Ludlum patří k mým oblíbeným autorům již řadu let. Jeho knihy – kolem 39 kousků, z nichž 10 bylo zfilmováno – patří vždy k napínavé četbě. Ludlum psal knihy se špionážní tématikou, kde stály proti sobě velmoci světa zastupovány svými nejlepšími agenty, kde se řešily problémy studené války či další velké nelegální akce. Romány se šíří akce, politika, boj o moc, vliv a peníze. Předmětem sporu je nejrůznější zboží - od diamantů, látek na výrobu zbraní hromadného ničení přes nejrůznější technologie až po samotné informace. Pokud jste vyznavači akce a máte rádi ono politicko – špionážní podhoubí Ludlumových knih, žádná jeho kniha Vás nezklame.
Jeho knihy velmi realisticky popisují praktiky dezinformace a postupy špionážních služeb jednotlivých zemí, zákulisní boje a pravidla státního zájmu, o kterých se široká veřejnost nikdy nedoví. Tvorba tohoto autora tak dává nahlédnout pod pokličku každodenního života lidí na nejvyšších místech s velkou mocí, ale i odpovědností.
Altmanův zákon je dalším takovým příběhem. Proti sobě nestojí nikdo menší než USA a Čína, předmětem sporu je nelegální náklad na jedné z čínských lodí mířící do politicky nestabilní oblasti, představující zdroj pro výrobu vysoce nebezpečných zbraní.
V zákulisí stojí za akcí vlivný americký obchodní magnát, který se řídí pouze pravidlem zisku a je schopen prodat své zboží komukoli, kdo je ochoten zaplatit, bez ohledu na to, aby zvažoval proti komu kupec své zbraně později namíří. Na druhé straně stojí vlivný představitel nejvyššího vedení Číny a snaží se o získání moci nad celou zemí pomocí nátlaku a síly.
Vedle osobních zájmů lidí v pozadí jsou zde ale i oficiální představitelé zemí, kupodivu shodní ve svých názorech v soukromých jednáních, kteří ale navenek nemohou své názory prezentovat, aby nebylo jejich jednání považováno za slabost a ústup z pozic nejmocnějších zemí světa. „Bojují“ tak nejen proti sobě, ale především proti vlastním lidem, kteří se je za zády snaží podvést, ať jsou motivem peníze a vliv či touha po moci.
Na stránkách knihy se tak rozbíhá příběh starého známého podplukovníka Jona Smitha, vlka samotáře, pracujícího přímo pro presidenta USA v utajené organizaci Alfa, který pomalu ale jistě rozplétá jemné předivo vztahů, odhaluje korupčníky i tajné nitky vedoucí až na místa nejvyšší. Nápomocna je mu řada dalších postav známých z předchozích Ludlumových děl a Smith nakonec na poslední chvíli zamezí rozsáhlému válečnému konfliktu a to i za pomoci prostého rozumu a vstřícnosti obou hlavních představitelů USA a Číny.
Kniha Vás určitě nebude nudit, obzvláště, pokud patříte k fanouškům tohoto žánru. Přesto z té přehršle Ludlumových knih patří spíše k průměru a to pro celkově jednoduchou zápletku, kolem které se celý děj točí.
Dávám tři body především z důvodu znalosti ostatních Ludlumových knih, kdy některé jsou mnohem lépe zpracovány a je zde potřeba udržet rovnováhu srovnání.
Tak jsem zklamán čekal jsem podstatně víc