Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381904/bmid_ostrov-sedych-mnichu-SQI-381904.jpg 4 1515 1515

Josef Bergman série

Čtvrtý detektivní příběh dvojnásobné držitelky ceny Jiřího Marka Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Enehy
19.01.2019 5 z 5

Musím uznat, že čím dál od Čech Bergman řeší své případy, tím zdařilejší je atmosféra i spád. A také mi dost imponuje, jak se Klevisová občas trefně naveze do toho, co je v naší společnosti považováno za vhodné nebo normální.

anena
14.01.2019 3 z 5

Čtivé.

Terva
14.12.2018 3 z 5

Člověk se těší na dalekou cestu,
romantizuje si ji,
a pak je to jenom popojíždění v kolonách,
špinavé záchodky u dálnice
a špatné kafe u benzínek.

V celé té „České detektivce“ je asi nejlepší postavou detektiv Bergman. Bohužel paní spisovatelce moc nevěřím, že by zrovna tento člověk poslouchal jazz. Pivo pije a má čistou mysl, k němu se hodí jiná hudba.

Malá ochutnávka:
Hotel Prisn voněl stejně jako všechny hotely na světě – jednou někde četla, že v prostorách luxusních hotelů se rozstřikuje speciální parfém, namíchaný z pachu moře, lesa a peněz.

Další postavy v tomto příběhu jsou však těžko zapamatovatelné a mnohdy jsem si je i pletl. Na můj vkus je v příběhu postav až moc a nějak se mi ani nezdála pointa, která na konci knihy ukáže úplně jiné, a čtenáři do té doby, neprozrazené činy. Spisovatelka si základní a podstatné informace schovává v rukávu jako nějaký kouzelník a pak se nás na konci snaží šokovat. Celý ten koncept mi na chuť nepřišel.

Citát: Od dětství jsem miloval holku, která byla nejspíš ve skutečnosti lesba.

Vrcholem toho všeho je pak český detektiv, který přijede na dovolenou do Holandska na ostrov Schiermonnikoog (Ostrov Šedých mnichů) a udělá z místních policistů doslova blbce.

Vybral jsem deset celkem povedených citací a vložil je paní spisovatelce Klevisové do jejího profilu v sekci „CITÁTY“. Ty samé pak najdete v mém profilu v sekci...hádejte detektivové.

Citát: Rozlišuju lidi podle toho, jak dobře se mi s nima mlčí.

martulkat
09.12.2018 5 z 5

Ačkoliv detektivky nejsou můj příliš oblíbený žánr, tuto jsem dočetla do konce a můžu říct, že to stálo za to.

Mrňous1
21.11.2018 4 z 5

Právě jsem doposlouchala audio knihu. Začátek mi přišel trošku pomalý, ale pak se děj rozjel a bylo to super. Trochu mi to připomínalo styl knih Agáthy Christie, kdy se mi velmi často stává, že sympatizuji a soucítím s vrahem a plně chápu jeho pohnutky:-) Tady se mi to stalo a ten pocit je velmi silný. A taky mě pobavilo, že jednou z nejméně sympatických postav pro mě byla Češka:-) Je to moje první setkání s touto autorkou a určitě si přečtu nějaké její další knihy.

Janča089
02.11.2018 5 z 5

Zase parádní počtení! Větší množství postav, které jsou mezi sebou nějak vzájemně propojeni, příjemný popis krajiny, prostředí a místní atmosféry. Příběh rozhodně nenudí, postupně se odkrývají různá tajemství a spojitosti. Těším se na další knihy od této autorky!

Burák
21.10.2018 4 z 5

Nechápu, že navzdory tomu, jak fandím českým autorům, jak ráda mám detektivky a že úplně neignoruju to, co se na poli české i světové literatury děje, tak mi jméno a hlavně tvorba Michaely Klevisové dosud unikalo.

Naštěstí se mi dostala do rukou tahle knížka a já strávila několik velmi příjemných dní s tímto napínavým příběhem. Hodně se mi líbila atmosféra nepřiliš zalidněného ostrova, kterou autorka vytvořila, ta mi přišla velmi autentická.

Vyřešení zápletky si sice na můj vkus hodně vypomáhá náhodou a v příběhu se objeví hned několik klišé typických pro tento žánr, což mu za mě ubralo jednu hvězdičku. Ale i tak podle mě snese Ostrov šedých mnichů srovnání s těmi nejznámějšími evropskými detektivkami z posledních let. Tomu napomáhá i to, že se děj neodehrává v Česku a většina postav má nečesky znějící jméno, což přisuzuju k ambicím autorky a mě to přijde zcela na místě.

Já jsem si to každopádně užila a můžu to ostatním čtenářům s radostí doporučit.

Abikk
16.10.2018 3 z 5

Nemohla jsem do knížky začíst. Předchozí díly ze série mi přišly dějově zajímavější. Ale konec to zachránil. Takové vyústění jsem nečekala.

Layyen
13.09.2018 5 z 5

Česká spisovatelka na úrovni Severských autorů, určitě doporučuju

katy87
11.08.2018 3 z 5

Kdybych knihu četla individuálně, a ne jako 4. ze série, hodnocení by bylo vyšší, ale vzhledem k porovnání s předchozími díly musím konstatovat: 1) neustále se opakující vzor ve všech knihách (událost v minulosti); 2) postava Bergmana nemá vůbec prostor, v této knize je dokonce minimálně, a je úplně zbytečný. Co se týče této knihy, místy jsem se i nudila, jak příběh občas stál na místě. Byla tam spousta postav, nebylo těžké se v nich orientovat, ale jejich příběhy byly nakonec až moc složitě propletené. To ale neznamená, že je kniha úplně špatná, vraha jsem netipovala, takže překvapení bylo, ale na konci to bylo nějak tak moc narychlo vysvětlené. Děj je zasazený v zahraničí, o to víc vynikalo to, že je Bergman úplně mimo, vůbec tam neseděl.

Nikkaa
08.08.2018 4 z 5

Pro mě momentálně poslední kniha od M.Klevisove, jelikož jsem četla každou jinak ne postupně,nebyla pro mě zklamáním to vůbec ale tento příběh nebyl až tak výborný,ale i tak prekvapil...

VeronikaAug
25.07.2018 5 z 5

První detektivka paní Klevisové ze zahraničí a hned trefa do černého. Moc se mi to líbilo a vřele doporučuji.

Allpa
22.07.2018 5 z 5

Po knize jsem chytla náhodně. Příběh mě mile překvapil, jsem velmi ráda za vynechání opakujících se frází typu "větrem ošlehaná tvář, ostře řezaná tvář, podsaditý člověk..". Velmi kladně hodnotím i náhled do děje pomocí různých postav v příběhu a nahlédnutí do jejich životních příběhů, které je přivedly na daný ostrov. Knihu jsem měla v audio verzi.

Liilith
09.07.2018 3 z 5

Celkově lze knihu hodnotit velmi kladně. Samotný příběh i vyústění zápletky je překvapivý. Autorka nenásilně spojuje atmosféru Dánska s Čechy a její styl je velmi čtivý. Pokud máte chuť na tak trochu severské krimi, nemusíte chodit příliš daleko. Michaela Klevisová je jasným důkazem, že i čeští autoři se severským autorům krimi směle vyrovnají. Zápletka je od začátku velmi zajímavá. Co se zdá jako předvídatelné a jasné se na dalších stránkách změní. Příběh je hlavně postaven na vnitřních pochodech jednotlivých postav. Od pubertálních výlevů až po zdrženlivé rozjímání starších. Tím vzniká široká paleta pocitů i jednání, která dělá příběh o to zajímavější.

xxiixxi
08.07.2018 4 z 5

Sáhla jsem po knize náhodou a možná až v polovině jsem zjistila, že je součástí série a že se jedná o knihu české autorky - do té doby jsem byla naivně hrdá, že si vybrala českého kriminalistu jako zpestření děje :-D Líbil se mi popis ostrova, zvyků místních lidí a tak. Příběh téměř bez chybičky, postupně jsem podezírala snad všechny obyvatele ostrova, ale pravého vraha bych asi neodhalila.

OldřichHanton
23.06.2018 3 z 5

Kdybych měl tuto detektivku popsat jedním slovem, napsal bych průměrná. Trochu nešťastné mi přijde už místo, kde se příběh odehrává. Autorka poněkud netradičně zasadila tento 5. díl své detektivní série místo do České republiky na ostrov ve Frísku, kam jezdí na dovolenou. Pro mě osobně jsou ale domácí reálie asi hlavní důvod, proč sáhnout po české detektivce.
Příběh nijak nevybočuje z pravidel žánru. Vražda na uzavřeném ostrově, kde skoro každý má nějaký motiv a temná tajemství z minulosti, která pomalu vyplouvají na povrch. Ač tyto příběhy miluji, tentokrát to u mě příliš nefungovalo. Některé menší zápletky mi nepřišly moc uvěřitelné, postavy se často chovaly nelogicky a rozuzlení je takové, že se na ně předtím skoro nedá přijít. Přesto všechno Ostrov šedých mnichů jisté kouzlo má a v budoucnu asi zkusím dát Michaele Klevisové ještě šanci.

Koukolína
20.06.2018

Nádherná knížka, krásně se čte. Poutavá od začátku do konce.

ZuK1
19.06.2018 4 z 5

Předcházející díly z českého prostředí se mi líbily asi o trošku víc, takže dávám tentokrát o hvězdičku méně, nicméně knihy paní Klevisové jsou výborné a je pro mě požitek je číst.

SimonaP
12.06.2018 3 z 5

Tato kniha se mi líbila od autorky asi nejmíň. Zdálo se mi, že se tam celou dobu vůbec nic neděje a děj se strašně vlekl.

alnahu
11.06.2018 4 z 5

I když se mi tato detektivka líbila ,přesto ji chybělo víc napětí. Kriminalistu Bergmana požádá jeho známá z mládí ,aby ji pomohl při pátrání kdo ji zavraždil manžela, je univerzální dědičkou a tak padá podezření hlavně na ní. Bergman tuto žádost přijme a udělá si netradiční dovolenou na ostrově Schiermonnikoogu spojenou s pátráním po vrahovi. Dobře se četla.