K pramenům Eufratu a Tigridu
Josef Wünsch
Josef Wünsch podnikl v letech 1881–1883 expedici do Arménie a Kurdistánu, tehdy okrajových oblastí jihovýchodní části Osmanské říše. Jeho výprava přinesla řadu zeměpisných objevů a zjištění, ať již to byl objev pramenů Východního Tigridu nebo popis dosud neznámých kurdských provincií Dersim a Çabakçúr. Zatímco své předchozí evropské a balkánské cesty vydal autor za svého života knižně, popis cesty do Arménie a Kurdistánu nebyl nikdy zkompletován, zůstal pouze v podobě fragmentů roztroušených po beletristických časopisech. Cestopisy z Arménie a Kurdistánu přesto tvoří celistvý soubor, který dobře mapuje Wünschovu výpravu. Soustředí zajímavé poznatky geografické, historické, kulturně-antropologické či etnografické (např. popisy běžného života Kurdů a Arménů).... celý text
Přidat komentář
Kniha je dobrou sondou na tehdejší Přední východ a ne jen jej... Popis míst a tehdejších obyvatel je velice pěkně zapsán a rozepsán... Po dočtení tohoto cestopisu jsem si chtěla vzít ,,batoh" a vypravit se na některá, zajímavá místa z knihy osobně a ne jen skrze papírové stránky... ; )
Štítky knihy
Arménie cestování Blízký a Střední východ Osmanská říše Kurdové
Autorovy další knížky
2020 | K pramenům Eufratu a Tigridu |
1887 | Z blízka a z dáli |
1880 | Po souši a po moři |
Zajímavá publikace, velice podrobný popis dané oblasti z řady stran (historie, etnika, podnebí, životní podmínky a další). Při cestě prováděný výzkum, např. hledání pramenů Tigridu, mapování oblasti. Významný je také objev nápisů v klínovém písmu. Velice nebezpečné cestování v horských oblastech, tvrdé podmínky. Pro dnešní cestovatele nepředstavitelné. Zajímavě vykreslené rozdíly v životním stylu národností, které tuto stále neklidnou oblast obývají. Soužití nebo nesnášenlivost různých náboženství, vše vysvětlováno z historického hlediska. Boje o území přetrvávají. Je třeba si také zvyknout na stylizaci jazyka.
Ukázka:" Při návratu bylo nám obejeti východní břeh jezera až k ústí řeky Bendi Mahu a odtud ustanovil jsem si ještě ve Vanu skoro přímou čarou do Erzerumu."
Stále musíte vnímat význam textu. Tak kdo máte chuť se do knihy pustit, chce to stálé soustředění. Získáte představu o cestovatelském bádání v nebezpečné oblasti v letech 1882-1883. Některé z výzkumů a nálezů jsou nyní v Náprstkově muzeu. Zibura to měl určitě snadnější.