Kafkovy kočky
Gábor T. Szántó
Vypravěče románu, spisovatele a profesora budapešťské univerzity, jednoho dne navštíví přeživší koncentračního tábora, který na fotce v časopise poznal Franze Kafku a tvrdí, že se s ním setkal v Osvětimi. Vyprávění starého chasida ze Sighetu akademika zaujme: co když Kafka v roce 1924 opravdu nezemřel? Co když nepodlehl tuberkulóze a dál vedl utajený, spokojený život? Román Kafkovy kočky se stává literární utopií, v níž se autor vydává pátrat po Kafkových stopách do Prahy, Osvětimi, Berlína, Oxfordu a Tel Avivu. Kafkův příběh se ho zmocňuje jako posedlost, kterou se rozhodne léčit psaním, podobně jako Franz Kafka, pro něhož bylo psaní únikem z tíživé reality. Vypravěč po Kafkových stopách opravdu dojde k cíli: není však jisté, jestli tam nalezl klid, nebo zůstal v zajetí své vlastní kafkovské existence.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2020 , GaramondOriginální název:
Kafka macskái, 2014
více info...
Přidat komentář
I já se nechala nalákat na atraktivní téma a konstatuji, že zajímavý nápad byl zmačkán a zahozen do koše. A korektor s redaktorem by měli vrátit odměnu za mizerně odvedenou práci.
Z mé strany omyl. Nalákalo mě atraktivní téma - a pak jsem se musela brodit myšlenkami hlavního hrdiny, který byl tak rozerván, tak sexuálně puzen, tak žádoucí, tak chápající, tak jiný a vyčnívající... Kombinace Dylana McKaye a Olgy Schinepflugové. Její "myšlénkování" jsem taky příliš nedávala.
Korektura to dorazila. Množství překlepů, slova mezi řádky rozdělena proti všem pravidlům, názvy ulic ve tvaru Na příkopě, Staré město...
Kniha se tvářila jako intelektuálský vrchol, ale nějak jsme se spolu nesešly.
Probírají (resp. propírají) se tu notoricky známá fakta ze života asi nejslavnějšího pražského Němce. A opravdu vůbec nechápu souvislost se starcem ze začátku knihy, který se údajně setkal s Kafkou v Osvětimi (!!!)... Tento oslí most je skutečně hoden génia... Zdaleka nedočteno.