Kilometer devätnásť
Eduard Fiker
Kalaš - Karlíček série
< 3. díl
Dobrodružný detektivně-špionážní román líčí činnost anglických a amerických špionážních agentur a řevnivost, která mezi nimi panuje. Děj se rozvíjí kolem záhadného nálezu motocyklu u kilometrovníků 19 na hlavní silnici Praha-Beroun, poblíž střežené mrtvé schránky. Při pátrání po jeho majiteli se podařilo odhalit vedení obou špionážních center. Jednou z hlavních postav románu je autorův populární detektiv Karlíček, který svými fantastickými a někdy mylnými závěry vnáší vždy do případu jiné světlo a pomáhá v jeho zdárné řešení. ~~~ Detektivní román ze současnosti se odehrává v Praze a jejím okolí. Východiskem zápletky je nález motocyklu u tajné schránky. Pátrání po zmizelém motocyklistovi a obtížné zjišťování spletitých okolností vede po řadě překvapení k odhalení vyzvědačské skupiny.... celý text
Přidat komentář
Hlavní dějová linie souhlasí s filmovým zpracováním, nicméně v knize je daleko větší prostor dán špionážní lince než kriminální, což by někoho mohlo odradit, a jedním dechem dodávám, že by to byla škoda. Autor přilévá horkého oleje do děje vždy při ukončení kapitol, kdy vždy přijde s nějakou bombou, peckou, s nějakou zásadní informací, odhalením, prostě něčím, čímž přiková čtenáře k okamžitému pokračování ve čtení další kapitoly. Tato dějová gradace mě velmi bavila a byla tím zajímavější, čím se blížilo konečné rozuzlení.
Nevím asi jsem film neviděl, ale i tak bych nechtěl srovnávat. Knížka ve většině případů je daleko barvitější a jde do větší hloubky, než může dovolit filmové plátno.
V tomto případě musím říci, že ta hloubka zde sice je, ale nějak mě úplně nenadchnula.
Je to možná dáno i tím, že je to spíše taková hra na špiony, než opravdová jízda, tak jak by člověk očekával, když se jedná o zápletku, kde jsou ohroženy národní zájmy.
Pro mě to bylo takové čtení, které jsem musel spíše kousat, než abych letěl vpřed a očekával nějaké dějové zvraty.
takže jestli jsem si něco užíval, tak to byla Karlíčkova logika a jeho duchapřítomné dedukce, které jsou čast opravdu bonbónkem. Bez tohoto by to bylo příliš plitké, protože státní polcie, by to mělo přímo ložené....
Příběh o řádění špionů (tehdy amerických a britských) v Československu. Státní bezpečnost a major Kalaš se opravdu snaží špionážní síť rozbít, ale v podstatě vše vyřeší s obvyklou intuicí a humorem kriminalista Karlíček.
Jediným společným jmenovatelem s filmem Petra Schulhoffa byl strach - strach z prozrazení, strach ze syna, strach z minulosti... a pár jmen, jinak šlo o docela jiný příběh, daleko více špionážní, než jej nabízí film, ale taky trochu jinak. Občas se v knize projevuje zápach socialismu, ale naštěstí kniha neobsahuje zneužitá slova té doby (revanšismus, reakce, reakcionáři, buržoasie aj.), takže je čitelná i v 21. století.
Autor napsal několik dobrých detektivek - za minulého režimu - a tato k nim rozhodně patří.
Kniha ma absolútne nebavila, zato film Strach bol skvelý. Dej v knihe súhlasil tak cca 20% s filmom a bol nudný od začiatku až po koniec.
Autorovy další knížky
1960 | Série C-L |
1969 | Paklíč |
1973 | Kilometr devatenáct |
2009 | Zlatá čtyřka |
1968 | Paní z Šedivého domu |
Další zdařilá detektivka s kapitánem Kalašem a Karlíčkem, kteří tentokrát řeší špionážní záhadu s velkým počtem otazníků. Na téhle skupině detektivek je milé, že se zde setkáváme se nekompromisním Kalašem, který si všemožně dobírá kriminalistu Karlíčka a společně se jim daří přijít na kloub kdejaké záhadě. Tenhle příběh mám navíc rád proto, že se stal předlohou oblíbeného filmu "Strach" a je tedy zajímavým dokreslením vražedného příběhu. Hezky se to čte, až na občasné zdlouhavé pasáže popisů je to moc milé počtení. "Tak na chatě neni a chatu máte vykradenou".