Kalendář: Epický zápas lidstva o určení pravdivého a přesného roku
David Ewing Duncan
Historický vývoj měření času a okolnosti vzniku kalendáře používaného většinou světa od doby kamenné do dnešních časů. Čtyři tisíce let trvá snaha o pochopení plynutí času a snahy o jeho měření. Dnes se zdá samozřejmé, že čas měříme na sekundy, minuty, hodiny, dny a roky, ale vždy tomu tak nebylo. Autor se snaží přiblížit tento zápas o stanovení jednotného způsobu dělení času. Zmiňuje se o prvních pokusech o lunární kalendář doby kamenné, o egyptském kalendáři, o reformách kalendáře Julia Caesara (46 př.n.l.) a papeže Řehoře XIII. (1582) a nepomíjí ani dnešní měření atomového univerzálního času. Vše vysvětluje na pozadí historických událostí. Publikace je doplněna časovou přímkou s chronologií událostí.... celý text
Filozofie Historie Věda
Vydáno: 2000 , Volvox GlobatorOriginální název:
Calendar: Humanity's Epic Struggle to Determine a True and Accurate Year, 1998
více info...
Přidat komentář
Autorovy knížky
2000 | Kalendář: Epický zápas lidstva o určení pravdivého a přesného roku |
Kniha je fascinujícím pohledem do historie. Na pozadí historických souvislostí můžeme sledovat vývoj nejen kalendáře, ale spíše celého vědění, myšlení, vědy, filosofie... A to napříč věky a civilizacemi - od starověkých po moderní dobu.
Mne osobně nejvíc zaujala ta část knihy, která se věnovala Evropě v době po rozpadu Římské říše do rozvinutého středověku.
Není třeba se bát nějakých velesložitých astronomických výpočtů, ty jsou sice v knize naznačené, ale těžiště knihy spočívá spíše v popsání okolních dějinných souvislostí.
A ano, je to kniha na velmi dlouhé a pomalé čtení.
Pozn.: kniha je zařazená mj. pod esoteriku a okultismus. To je zavádějící, kniha je seriozní a objektivní prací, esoterického ani okultního v ní není nic.