Kam se ztratil Bůh
Štefan Hríb , Karel Satoria , Marek Orko Vácha (p) , Tomáš Halík
Štefan Hríb vedl tři provokativní rozhovory o Bohu a světě kolem nás. V této knize najdete překvapující odpovědi na otázky, které položil jinak, než jak jsme zvyklí. Také proto jde o dobrodružnou četbu. • Kam se ztratil Bůh Marek Vácha o tom, jak hledat Boha v kráse přírody a jejích zákonech, o božím mlčení i komunikaci s ním, a také o základní otázce: Jakého příběhu jsem součástí? • Bože, kde jsi? Karel Satoria o tom, jak si uvědomil, že je schopen jen zbožných frází, a tak odešel hledat Boha do ticha trapistického kláštera, a také o svém mystickém zážitku. • O islámu a společném Bohu Tomáš Halík o tom, že je třeba mít odvahu hledat pravdu i v islámu a jiných náboženstvích, a o hluboké spiritualitě, která vyžaduje zbavit se strachu z cizího. Rozhovory Štefana Hríba se vzácnými lidmi o Bohu a víře jsou provokativní a zároveň povzbudivé. Všechny rozhovory se setkaly s velkou odezvou, lidé psali dopisy a e-maily jako děkovné reakce. Štefan Hríb o knize: Tyto rozhovory jsou těmi nejhlubšími, které jsem v posledních letech zažil. Marek Orko Vácha, Karel Satoria a Tomáš Halík ve mně ještě dlouho doznívali a všichni tři s něčím jemně pohnuli. Ale pozor, nejde o intelektuálskou knihu. Tři kněží v ní neodhalují své pevné názory, ale naši křehkou realitu. Proto mi nasvítili Boha trošku jinak, než jak je to běžné v kostelích nebo sekulárních arénách. Je to jiný Bůh a jiný svět, než na jaké jsme zvyklí. Je v něm více naděje a je krásnější. Editor Anton Vydra o knize: Velkou otázkou dějin dnes už není ta, zda existuje, nebo neexistuje Bůh. Buď věříte, nebo nevěříte. Tečka. Pokud žádný Bůh není, pak můžeme za zlo ve světě vinit nanejvýš tak sebe, svoje geny nebo zmatenou lidskou přirozenost. A pokud Bůh existuje, proč tak zarytě mlčí a skrývá se před naším hyperkritickým pohledem? Proč mlčí, když v gumových člunech umírají lidé – a děti? Proč mlčí, když při běsnění teroristů vyhasínají životy křesťanů i muslimů – a dětí? Proč mlčí, když velké mocnosti hazardují s osudy mnohých – i dětí? A vůbec, co znamená, že Bůh mlčí? Kam se poděl, když ho tak zoufale potřebujeme? Proč se neozývá, když k němu v těch bezvýchodných situacích se stáhnutým hrdlem voláme? A zda to už není volání, pouze přidušený šepot: Kde jsi? Na tyto a podobné otázky odpovídají tři lidé, kteří navzdory tomu všemu věří v tajemnou řeč Boha a naznačují cestu, jak ji zachytit i v našem vratkém světě. Tomáš Halík, Karel Satoria a Marek Orko Vácha nejsou vlastníky pravdy, ale jejími poctivými hledači. Nebojí se klást si otázky, které znepokojují i je samé. Nebojí se ptát na skrytého Boha, protože vědí, že už sama tato otázka je pro ně modlitbou.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2017 , W PressOriginální název:
Kde sa stratil Boh, 2017
více info...
Přidat komentář
Tři výrazné katolické osobnosti a tři skvělé rozhovory, z nichž každý je úplně jiný, a proto se krásně doplňují. Tomáše Halíka i Marka Váchu znám z akademické farnosti, četla jsem jejich knížky a mnoho let poslouchala jejich kázání. Nečekala jsem, že mi rozhovory s nimi přinesou nějaký nový náhled. Ale nakonec to bylo velmi osvěžující čtení, možná právě proto, že ve výborně vedených rozhovorech - takto vedle sebe postavených - byla krásně vidět rozdílnost těchto osobností. K tomu třetí rozhovor s Karlem Satoriou. Výborná kniha pro každého, kdo chce trochu nahlédnout rozmanitost víry v jednom náboženství, v jedné denominaci.
Knížku jsme měli v knihovně dlouho, než jsem se k ní dostala, nějak mě ta duchovní a náboženská témata nelákají. Ale tohle bylo dobré. Asi je to tou formou - tedy rozhovory - že jsem si nepřišla utopená v teologických pojmech, komplikovaných myšlenkových konstrukcích (které často beztak vyústí v konstatování nějaké tisíckrát již vyřčené pravdy). Naopak. Text ubíhal svižně, způsob podání mě nutil se místy zastavit a zamyslet.
Každý rozhovor je jiný. Zajímavé je, že - mnou dříve velice oblíbený - Vácha mě vůbec nezaujal (na každou otázku odpovídá další otázkou, jen kupí otazníky a pochybnosti a nenabízí vůbec žádné východisko). Naopak Halík, kterému jsem se doposud vyhýbala, mě skoro nadchnul - ten chlap to má prostě promyšlený.
v časoch inkvizície by tých troch kňazov upálili na hranici a autora nápadu rozštvrtili. ešte predtým by ich poctivo lámali v kolese, trhali im nechty a inak prejavovali svoj záujem o ich myšlienky, ktoré, ak by boli zaznamenané v písomnej podobe, by napokon zhoreli na hranici s nimi.
veľmi kvalitná kniha s výbornými rozhovormi. ktovie, ako by vypálilo ich spoločné stretnutie... Vácha so Satoriom mali svoj program na TV Noe, aj Halík, ale mám taký pocit, že v trojici by im to trochu iskrilo, hoci všetci traja sú to mimoriadne múdri a nadaní páni.
a keď špekulujem, mohli by sa k nim pridať Czendlik, Lobkowicz, Radolský, Holub, Kodet, Vasiľ... a našlo by sa ešte niekoľko skvelých kňazov, ktorí svoje poslanie berú skutočne vážne. to je naozajstný think-tank v našich končinách, to sú osobnosti, ktoré by mali byť vyzdvihované namiesto všelijakých kariérnych alkoholikov, profesionálnych udavačov a celoživotných pochlebovačov, ktorých nám podsúvajú dementné médiá.
Knihu som dostal ako darček k narodeninám a stala sa treťou v poradí pri vzniku novej tradície - prečítať na začiatku roka niečo z duchovnej oblasti. prvé boli rozhovory s biskupom Cyrilom Vasiľom, vlani pribudli rozhovory s biskupom Lobkowiczom, včera som zvládol Hríbove interview.
Vďaka za knihu, vďaka za takých skvelých mysliteľov.
Štefan hríb sa pýta troch kňazov na Boh, ako v ich živote koná, aké majú zážitky s ním. Každí rozpráva o svojom pohľade Vácha z pohľadu bilóga, Satoria z pohľadu človeka ktorý bol vo Francúzskom kláštore a napokon Halik, ktorý napriek rôznym svetovým oceneniam sa musí vysporiadať aj z veľkou kritikou.
Tri zaujímave rozdielne subjektívne rozprávania a prežívania vzťahu so Stvoriteľom.
Tri rozhovory s tremi znamymi osobnostmi katolickeho sveta... ctive, rozumne pojate, aktualni... a ze odpovedi nejsou trivialni ani nijak "odflakle", nybrz vybizejici k zamysleni uz si ctenar u panu Vacha, Satoria a Halik zvykl. Vypichla bych na tomto miste ale i dobre polozene otazky S. Hriba, ktery se ptal velice inteligentne. Nelistuju v tom naposledy...
Skvělé rozhovory se třemi vynikajícími postavami současného náboženského světa. Odráží současný, ale i trochu budoucí svět - dotýkají se migračních témat, náboženství ve světě a nutnosti změny.
"Som Božím snom. Boh túžil po mojej existencii."
"Vnímaj, že tvoj základný postoj je postoj obdarovaného."
Těchto hlubokých myšlenek a poctivého hledání, kdo je to vlastně Bůh, je tato kniha plná. I když jsem ji koupila jako dárek, nejspíš si ji nechám, protože cítím, že mi ještě má co říct....
Autoři knihy
slovenská, 1965 Karel Satoria
česká, 1953 Marek Orko Vácha (p)
česká, 1966 Tomáš Halík
česká, 1948
„Nechcem sa nechať vmanipulovať médiami do situácie, že by hlavnou agendou cirkvi mala byť otázka homosexuálnych sobášov, manželstiev, zväzkov. Nie je! Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na radosť zo života. Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na to, čo je zmyslom života a čo je zmyslom môjho príbehu.“ (Marek Vácha)
„Skrátka buď láskou k tomuto svetu. Tak Boh miloval svet, že poslal svojho syna, aby do tohto nevďačného sveta, ktorého sa nezľakol, investoval svoju lásku. Tak to sprav aj ty a zistíš, že zazrieš Boha v svojom čine.“ (Karel Satoria)
„Zakúšam oboje. Útoky, aj veľké pocty. Nesmiem sa nechať vykoľajiť ani jedným, ani druhým. Zotrvať v pokojnej pozícii a neuveriť, že som ten, kto si zasluhuje obdiv sveta, no neprijať ani to, že veci robím nejako zle, keď mi ostatní netlieskajú.“ (Tomáš Halík).
Tri zaujímavé osobnosti, tri zaujímavé rozhovory. Otázky Štefana Hríba síce nie sú moje otázky, jeho problémy (s vierou) nie sú moje problémy a jeho dilemy nie sú moje dilemy, i tak mi však kniha veľa dala. Vďaka za ňu.