Kam směřují sociální vědy: Zpráva Gulbenkianovy komise o restrukturaci sociálních věd
Immanuel Wallerstein
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164412/bmid_kam-smeruji-socialni-vedy-zprava-gu-KGM-164412.png
2
8
8
Zpráva Gulbenkianovy komise k otázkám restrukturace sociálních věd. Komise byla ustavena v roce 1993 a sešli se v ní význační vědci z celého světa (Immanuel Wallerstein - předseda komise, Calestous Juma, Evelyn Fox Keller, Jürgen Kocka, Dominique Lecourt, Valentin Y. Mudimbe, Kinhide Mushakoji, Ilya Prigogine, Peter J. Taylor, Michel-Rolph Trouillot). Text je uvozen přehledem vývoje sociálních věd od 18. století do roku 1945. Poté prozkoumává cesty, jimiž se sociální vědy ubíraly od roku 1945, zejména jak vývoj světa v tomto období otevřel otázky intelektuální dělby práce a zpochybnil dělicí čáry, které strukturovaly sociální vědy na konci 19. století.... celý text
Literatura naučná Sociologie, společnost Věda
Vydáno: 1998 , Sociologické nakladatelství (SLON)Originální název:
Open the social sciences: Report of the Gulbenkian commission on the restructuring of the social sciences, 1996
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2005 | Úpadek americké moci - USA v chaotickém světě |
1998 | Kam směřují sociální vědy: Zpráva Gulbenkianovy komise o restrukturaci sociálních věd |
2006 | Utopistika. Historické rozhodování ve 21. století |
2016 | Má kapitalismus budoucnost? |
2008 | Evropský univerzalismus - Rétorika moci |
Tato latentní kniha, v městské knihovně, schovaná ve skladu se ke mně dostala zcela náhodně. Zřejmě zde nemá smysl uplatňovat metodu „Cukr a bič,“ a vyskakovat do nebes z této knihy. Možná bych měla jednat altruisticky a ulevit některým, co se k této knize dostali, avšak rozhodnu se jít tou opačnou cestou. Chápu vás, kteří nečetli příliš odborných textů, a tak je pro ně tato kniha doslova objevení Ameriky. Má osoba však nemůže skrýti zklamání nad tak nudnou - a to akcentuji - téměř patologickou knihou.
Domnívala jsem se – a též to byl hlavní důvod, proč jsem si knihu půjčila – že do Sociálních věd se řadí psychologie, tudíž přírodní a humanitní vědy. Spletla jsem se. Neustálé omílání sociologie a ekonomiky. Jedna miniaturní stránka o přírodní vědě, která ke konci navázala na něco zcela jiného. Daleko menší odstavec se týkal psychologie, když jsem dočetla jednu stránku, kde Wallerstein zmínil Freudovu teorii, radovala jsem se, že to bude jistě sofistikovaná kniha, a když skončí, budu zklamaná, že je konec. Moje potěšení pohaslo v druhé polovině. Nuda. Nuda. Tedy zřejmě ne pro jedince, kteří milují ontologii a sociologii, těmto jedincům knihu doporučuji, pokud však čekáte humanitní vědy, prudce narazíte. Pro nadšence do humanitních věd toto byla ztráta času. Na druhou stranu, přečetla jsem to, nejsem Čtenář, který by knihu nedočetl. Nicméně poněkud iracionální kniha pro mou osobu.