Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel
Ilona Švihlíková , Miroslav Tejkl
Kniha Kapitalismus, socialismus a budoucnost kriticky analyzuje oba dva systémy, které zkoumá především z hlediska jejich legitimity. Její autoři ukazují, že byl-li kapitalismus svého času legitimním systémem, dnes to již neplatí. Je totiž stále zřejmější, že v současné fázi kapitalismu se místo standardního zisku čím dál více prosazuje princip renty, s níž jsou nutně spojena privilegia úzké skupiny. Pro tuto privilegovanou elitu je příznačné, že její příjmy jsou neúměrně vysoké oproti nedostatečným příležitostem, které poskytuje druhým a společnosti jako celku, a oproti daním, jež platí a jež se neúprosně přesunuly z nejbohatších na společenskou většinu. Budoucnost je spjata se stále dynamičtějším technickým rozvojem, automatizací a robotizací. Autoři publikace se proto zabývají také otázkou, jakým způsobem nové technologie proměňují současné mocenské vztahy, respektive jak se k nim současné mocenské a příjmové elity staví. Zaobírají se snahami o zneužívání vyspělých technologií k mocenským a represivním účelům, ale také se zamýšlejí nad potenciálem pracovně-úsporných technologií a moderních technologických postupů umožňujících sdílení. Ty sice dosud působí v rámci stávajícího systému, jelikož však mají povahu veřejného statku, stále více logiku současného řádu přerůstají. Povaha těchto technologií je jedním ze znaků svědčících o tom, že nový, od kapitalismu kvalitativně odlišný systém je již dnes „doma mezi námi“, neboť – jak vysvětlují autoři knihy – „Mikeš už přišel“...... celý text
Přidat komentář
Hodně zajímavá a netradiční ekonomická analýza současného kapitalismus potažmo upadajícího neoliberalismu. Kapitalismus ztrácí dech a bez státní pomoci (dotace, daňové úlevy, státní zakázky...) nedokáže generovat dostatečný zisk. Politici tak nezastupují lid, který je zvolil, ale spíše zájmy soukromého sektoru a udržují kapitál v chodu. Otázkou je, jak dlouho to takto může fungovat. Jak dlouho lze dotovat kapitalisty na úkor veřejných dluhů? Doufám, že moc dlouho již ne. Výhrady mám spíše ryze formální. V knize je dost překlepů. Zároveň struktura a pořadí textů mi občas přišly nahodilé a některé části až zbytečné.
Brilantní ekonomicko-politologická kniha, kterou přečíst jedenkrát nestačí. Paní Švihlíková tam rozebírá antagonistické ideologické systémy, ideje Marxe a liberálních ekonomů. Přestože nemám vystudovanou ekonomii, tak se dá myšlenkám v této knize porozumět. Zvláště objevná je v knize myšlenka, že internet stojí jaksi mimo současný kapitalismus, že je internet víc než pouhá akumulace kapitálu...
Začnu minusem - odborná terminologie mi neustále motala hlavu, není to snadné čtení. A teď už jen pozitiva... Kniha je perfektní prací odhalující původní myšlenky kapitalismu, jeho vývoj a současnou ztrátu legitimity. Stejně tak ukazuje vlastně historicky nesprávný nástup socialismu a příčiny jeho zániku.
Tak, jak je kniha informačně těžká, tak závěr je hodně čtivý, podává vizi nutného vývoje společnosti, kterým ale už nemůže být návrat původního kapitalismu, či reálného socialismu.