Smrt talentovaného ševce
Václav Erben
Kapitán Exner série
< 9. díl >
Tento - již devátý - příběh s kapitánem Exnerem se děje na renesančním zámku, v jeho blízkém okolí, ve starém anglickém parku a v přilehlém městečku, jaké nemohlo vyrůst nikde jinde než v Čechách, stejně jako jeho obyvatelé. Na pozadí násilné smrti lidového řezbáře a malíře naivisty upozorňuje autor na závažný záporný společenský jev, který za určitých podmínek může přerůst v zločin. Právě tímto odhalováním příčin zločinu a nikoliv především zločinu - což je pro Erbenovy příběhy s kapitánem Exnerem typické - je autorovo dílo v oblasti společenského románu s detektivní zápletkou pozitivní součástí naší angažované literatury. Kniha byla přeložena do polštiny a pod názvem Śmierć utalantowanego szewca vyšla v roce 1988 v nakl. Czytelnik. Do estonštiny jako Andeka kingsepa surm (Eesti Raamat). Německý překlad Der Tod des talentierten Schusters je z roku 1980 a vyšel v nakl. Das Neue Berlin. Švédský překlad Den begåvade skomakarens död z roku 1982 vyšel v nakl. Bra Deckare.... celý text
Přidat komentář
Příjemné = odpočinkové čtení to je.
(A u jediného filmu s Exnerem Jiřím Kodetem můžu přece taky jen obtížně sdílet vlažné hodnocení z ČSFD.cz).
Přesto: jak tak znovu čtu a porovnávám jednotlivé "exnerovky", najednou vidím něco, co jsem dřív neviděla.
Napadlo mě, že Smrt talentovaného ševce oplývá spoustou postav a nedostatkem děje. Což o to, postavy pan Exner umí, ale tady místy jen tak statují, kafíčko sem, kafíčko tam, hrají své epizodky a vytvářejí falešné stopy. Kapitán markýruje dovolenou, flámuje a trousí bonmoty (tzv. "je v roli"), zároveň je ale, skoro jakoby z donucení, bdělý a - ignoruje únavu - spolehlivě navádí svůj tým k cíli. Ale unavený je asi doopravdy; je v tom totiž pramálo espritu, jako by se knížka držela obvyklého mustru a to mělo, spolu s atraktivním prostředím, stačit.
Včetně poměrně dost nenápaditého závěru.
81%
Výborná česká detektivka. Přestože se odehrává v totalitních dobách, nijak jí to na dokonalosti neubírá. Kapitán Exner je frajer! Knížce nechybí humor, dost jsem se při čtení nasmála. Děkuji Vám "můj kapitáne!"
Václav Erben je zárukou kvalitního čtení a filmové zpracování s Jiřím Kodetem nemá chybu. Doporučuji obojí.
Doteď jen tv film s Jiřím Kodetem ( a to mnohokrát :-), ale rozhodně doporučuji tuhle detektivku i knižně. Velice příjemné čtení.
Jak píše níže Leona333, Exner je takové naše rodinné české detektivní stříbro. Exnera prostě není možné nemít rád. V době, kdy knížky vycházely, musel být tento nezávislý záletný elegán britského střihu úplným zjevením, mám dokonce podezření, že tady pan Erben maličko pošilhával po jistém agentovi Jejího Veličenstva...A samozřejmě, navíc Exnerovo dokonalé filmové zosobnění Jiřím Kodetem. Tyhle detektivky jsou nesmrtelné, výborně napsané a navíc velmi zábavné.
Nejinak je to se Smrtí talentovaného ševce. Skvěle vypointovaný příběh se zločinem, v jehož pozadí je - jak jinak - závist, vlastní frustrace a touha po slávě.
Doporučuji a dávám plný počet.
Exnerovky, beru jako takové rodinné - české stříbro našich detektivek. Václav Erben, dokázal vytvořit sympatického vyšetřovatele, kterému lidské ctnosti a neřesti nejsou nikterak cizí. S šarmem jemu vlastním, dokázal i zde vyřešit na první pohled "banální případ smrti..."
K těmto knížkám - detektivkám, se opakovaně vracím.
Poslouchala jsem na rozhlase a super. Mám ráda detektivky s kapitánem Exnerem :) Baví mě prostředí archeologů nebo v tomhle případě známého zámku.
Posloucháno jako audio, kdysi jsem viděla i film, který se natáčel v Opočně. Obojí doporučuji!
Ke knize jsem se dostala náhodou. Musím uznat, že mě navnadila i na další příběhy od tohoto autora. Četla se sama, navíc jsem vůbec netušila, kdo byl vrah. Mé tipy byly celou dobu špatné... Naštěstí, jak tu někteří píší, jsem ani nevěděla, že existuje film a tak jsem měla prostor vytvořit si vlastní představu prostředí a postav. Bylo to fajn počtení. :-)
Kapitán Exner má takový příjemný policejní život :), někde je, tam se cosi stane, on to tak během dne nějak vyšetřuje, dobře jí, pěkně se obléká, papírováním se nezatěžuje, nadřízené nemá, podřízených má jak psů a všichni jsou celí žhaví do práce = typický český kriminalista a jeho tým. Dřív jsem viděla film, než jsem četla knihu, takže se srovnávání vyhnout nelze a tak jsem si ověřila, že film se skutečně povedl.
Opět jsem se přesvědčil že kapitán Exner je super čtení. Tuto knihu jsem četl sice poprvé ale film jsem viděl už několikrát. Obě zpracování jsou opravdu dobrá.
I po tolika letech plní tato detektivka svůj účel, nijak nezestárla (až na oslovování "soudruhu"). Oceňuji napětí, humor, dialogy i čtivý sloh.
Pouze mě rušilo, že jsem při čtení viděla konkrétní podoby postav z filmového zpracování, ale není to nic, kvůli čemu bych měla ubírat na hodnocení knihy.
Tenhle příběh kpt. Exnera jsem už dříve viděl jako film a docela se mi líbil. Teď jsem se konečně dostal na přečtení knihy a je to paráda. Zápletka je dobrá, jednoduchá, nikdo nemusí pátrat, co tím chtěl autor říci. A všechno vyřeší oblíbený Exner. Jsem rád, že jsem se k tomu dostal.
České detektivky staršího data mám ráda. Jednoduchá zápletka, trochu krve, trochu násilí a jednoduché logické rozuzlení. Prostě jedním dechem oddechovka. Kdo nečetl, tomu doporučuji. Je to taková dovolenková jednohubka.
Michal Exner v podání Jiřího Kodeta byl elegantní a šarmantí pražský kriminalista. Škoda, že Kodet byl na indexu a musel hrát méně kladné postavy. Erbenův styl psaní mi vyhovuje a to i u jiných autorů kriminálek. Žádná květnatá souvětí. Zbytečně by plynutí příběhů rozvláčňovaly. O dovolené se může přihodit naprosto cokoliv. Exner by musel být hlupák, kdyby do toho nějakým způsobem nezačal šťourat a nesondoval informace. Vždyť je to detektiv tělem i duší.
Další napínavá kniha tohoto autora. Jeho detektivky patří mezi klasická díla české literatury. Výhodou těchto knih je, že se dají číst i po letech.
Štítky knihy
zfilmováno české detektivky a krimi kapitán Exner
Autorovy další knížky
2005 | Bláznova smrt |
2004 | Efektivně mrtvá žena |
2006 | Na dosah ruky |
2006 | Znamení lyry |
1969 | Vražda pro zlatého muže |
Kapitán Exner chce strávit dovolenou v městečku Opolná, bohužel se mu to opět nepodaří a musí se věnovat vyšetřování vraždy místního naivního malíře. Opět dobře popsány vztahy mezi skupinou lidí žijících na maloměstě a pohybujících se v oblasti umění a historie. Lze jen doporučit.