Vražda ve společnosti Consus
Václav Erben
Kapitán Exner série
< 13. díl
Toto je nový detektivní příběh s kapitánem Exnerem. „Shrneme si to, moji důstojníci…" jak v obtížných etapách řešení případů říkává kapitán. Příběhy začaly vycházet v polovině šedesátých let a jsou nejvyhledávanějšími detektivními romány nejen u nás, ale nejvyhledávanějšími našimi detektivkami v zahraničí. Jen českých vydání je v počtu vydaných knih více než tři miliony. Práce byly přeloženy do devíti jazyků, zvláště do němčiny a švédštiny. Po více než deseti letech se transformovala nejen naše společnost, ale i kapitán. Tento doktor obojího práva se – patrně vzhledem ke svým zásluhám – stal docentem a ujímá se případu několikanásobné vraždy Zdá se jen proto, aby nevyšel ze cviku. Asi tu hraje významnou roli jeho vztah k prezidentu společnosti Consus PhDr. Schlayersteinovi…... celý text
Přidat komentář
Právě jsem tuto knihu dočetla, upřímně, kapitán Exner už mi připadá poměrně vyčpělý a děj knihy místy zmatený a tak jsem se v něm poněkud ztrácela, odkudsi se noří nové postavy, aby se znovu ztratily, nakonec ani nepadne jméno vraha, takže postrádá smysl, že se všichni zainteresovaní schází...inu nepovedené, zbývá mi jen říci, že jsem rozladěná, ptotože jsem se těšila na úplně jiný příběh...
Tento díl snad napsal někdo jiný! Dlouhá souvětí ,u kterých ztrácíte smysl a proti tomu jednoslovné věty, které také smysl postrádají. Děj nepromyšlený. Toto si
Exner nezasloužil.
Nuda. Mizerně napsané dialogy, mizerně vymyšlená zápletka i část postav. Po několikáté detektivce od českých autorů konstatuji, že žánr detektivky prostě neumíme napsat.
Tak konečně jsem dočetla poslední díl ze série a jsem ráda, že to končí. Protože poslední díly ztratily kouzlo z minulosti. V nové době to už není ono, sice postavy se zachovali, ale nějak mi to k dřívějším dílům nezapadá.
Nabízí se otázka, zda této knize nepropůjčil autor pouze své jméno. Autor patří mezi mé oblíbené, ale tento příběh je skoro propadák.
Kapitánu Exnerovi to v raném kapitalismu 90. let vůbec nesluší... příběh a okolnosti jsou oproti předchozím dílům výrazně slabší... Vlček s Beránkem pracují podle zvyklostí, všechny ostatní postavy jsou nepříjemné a/nebo neuvěřitelné. Až příliš poplatné době
Stále je to ten samý kapitán Exner se svou posedlostí čistotou a vytříbeným oblečením, stále ho dobře doplňují kolegové Beránek a Vlček, stále má příběh docela spád a opět je tam sympatická dívka, která Exnerovi....... :-). Nicméně zasazení do naší "novodobé" historie je tak nějak na hraně. Mobily a počítače mi k Exnerovi moc nesedí, byť jich není nijak moc. Zápletka je ale dosti zamotaná množstvím postav a nějak mi na konci chybělo "seznámení" s pachatelem. Ten konec mi přišel hodně rychle odbytý.
Pořád je to moc dobře a pěkně napsaná detektivka. Pořád to má ten vtip, co většina od pana Erbena má, ale ten přenos do současnosti tomu opravdu přece jen něco ubírá. Zvláštní je, že já osobně jsem se u téhle exnerovky v jednu chvíli dokonce zasmála nahlas. Tak nevím, jak nakonec vlastně posoudit, trošku rozpačitý pocit zůstává.
Tuto už ani zkoušet nebudu. Díky pane Erbene za prvních 11 knih:)) Pro mě jste Pan Autor:))
Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.
Nějak jsem se tím prokousala, i když jsem si musela udělat seznam kdo ke komu patří a komu co patří.....
Jak je možné, že co okouzlovalo v Pokladu byzantského kupce, se tady stalo malérem?! Místo osvěžující hry s jazykem a určité výstřednosti, žvanivost a nesoustředěnost. Komplikovaná zápletka se mění na chaotickou, spletitost, která baví, na nepřehlednost, v níž se čtenář ztrácí a která nudí. A Exner se proměnil v manýristickou figurku obklopenou typy, nikoliv živoucími postavami. Je mi tohoto rozloučení s jedním z nejslavnějších a nejstylovějších českých detektivů líto.
Tento příběh se mi obtížněji četl - střídají se velmi rychle za sebou různé děje a postavy, které spolu samozřejmě souvisí, ale jedná se o mnoho scén s mnoha různými představiteli na různých místech, problém zapamatovat si, kdo je kdo... Trochu jsem se v tom ztrácela. Ostatní autorovy knihy se mi četly mnohem lépe, jsou skvělé.
Autorovy další knížky
2005 | Bláznova smrt |
2004 | Efektivně mrtvá žena |
2006 | Na dosah ruky |
2006 | Znamení lyry |
1969 | Vražda pro zlatého muže |
Rozhodně slabší než předchozí díly, pokus o pokračování Exnera v době "porevoluční" už nemá prostě to kouzlo, navíc mi příběh připadal poměrně překombinovaný a konec i dost nejasný...