Karanténa
Greg Egan
Druhá polovina jedenadvacátého století - doba, kdy bioinženýrství znamená, že lidé mohou modifikovat svou mysl, jak se jim zachce; éra formovaná také informačními systémy, které jsou tak rozsáhlé, že se bezpečnostní opatření v jakékoli podobě dají snadno překonat. Můžete být, čím chcete, ale nečekejte, že se svět nebo váš život stanou méně nejistými.A třiatřicet let již lidstvo žije s terorismem a náboženskými kulty živenými strachem z neznáma. Jedné noci zhasly hvězdy;všechno na obloze zmizelo. "Bublina" - dokonalá koule se středem ve Slunci - izolovala sluneční soustavu. Lidstvo bylo odříznuto. Uvrženo do karantény. Druhá polovina jedenadvacátého století - doba, kdy vědecký výzkum sahá po základních pravdách, kdy experimentování začne bořit zdi každodenní reality. Vědci nemají ponětí, s jak strašlivou silou si zahrávají. Jak blízko hrany tančí...... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2002 , NávratOriginální název:
Quarantine, 1992
více info...
Přidat komentář
Verdikt: Kvantové fantasy a hard sci-fi rozumování s dějovou linkou jako doplňkem. Pro milovníky fyzikálních výstředností i techno uctívače matriál k ukájení, pro ostatní hůře stravitelné intelektuální natřásání.
Karanténa Grega Egana je skutečně výsostně intelektuální čtení, které si vyžaduje plnou čtenářovu pozornost. Jakékoli zatoulání myšlenek od příběhu se krutě mstí ztrátou souvislostí a tápáním ve tmě příčin a následků. Román žánrově balancuje na rozhraní detektivky, kyberpunku a hard science-fiction. Nejpřesvědčivější je přitom ve své první části, kdy se bývalý detektiv Nick Stavrianos vydává po stopách pohřešované dvaatřicetileté Laury Andrewsové, která záhadně zmizela z uzavřeného oddělení psychiatrie. Jakmile se ovšem vyprávění přehoupne přes prvních sto stran, zčistajasna ztratí tempo a začíná otravná žonglovaná se slovy, která dokáže beze zbytku pohřbít celý příběh. Principy kvantové fyziky, Schrödingerova kočka či vlnové funkce přece jen vyžadují alespoň základní odborné know-how. Nejste-li kovaní v Einsteinově teorii relativity, nechávají-li vás chladnými Planckovy a Dirrackovy výzkumy, pak pro vás Karanténa nejspíš bude těžko pochopitelný blábol. Erudice se autorovi upřít rozhodně nedá, sledování jeho zápletky však už není úplně snadnou záležitostí a ani finální rozuzlení nezvrátí k lepšímu celkový rozpačitý pocit.
K níže uvedeným hodnocením nemám, co bych dodal, vystihují zcela i můj názor na knihu.