Karel IV. - Portrét středověkého vládce
Václav Žůrek
Karel IV. dnes představuje monument českých dějin, jenž je vytesán z mramoru obdivu a tradovaných klišé. Kniha představuje tohoto panovníka nejen v politickém a kulturním kontextu jeho doby, ale také přibližuje ideje, na nichž zakládal prezentaci své osoby. Vedle základního vylíčení císařova života v souřadnicích událostí 14. století autor také podrobně analyzuje způsoby, jejichž prostřednictvím Karel IV. a jeho rádci dokázali formulovat obraz vládce, který je i po mnoha staletích respektovaný a dnes přijímaný snad ještě více než kdykoliv předtím.... celý text
Přidat komentář
Skvělá knížka ke zkoušce. Autor nám přibližuje život jednoho z největších evropských středověkých panovníků nikoli pouze v pozitivním světle, ale také zachází do detailů, které nám často ukazují člověka jiného, než jak jej známe z učebnic.
Knížka je velmi čtivá a s obrázky.
Fantastická a čtivě napsaná monografie o Karlovi IV., kde ho autor i podrobuje oprávněné kritice.
Faktograficky zaměřená a přitom čtivě napsaná kniha, která dle mého názoru poskytuje objektivní a ucelený pohled na osobu Karla IV. Postava panovníka je zařazena do dobového kontextu, autor popisuje různé aspekty jeho vlády včetně sebeprezentace, pozornost věnuje rovněž vnímání Karla IV. v různých obdobích českých dějin. Kniha mi také připomněla moc zajímavou výstavu věnovanou Karlu IV. v roce 2016 u příležitosti 700. výročí jeho narození a neméně zajímavou a divácky velmi atraktivní výstavu zaměřenou na umění doby Karla IV. (konala se tuším v roce 2005 nebo 2006).
Štítky knihy
Karel IV., král a císař, 1316-1378 14. století české dějiny
Autorovy další knížky
2018 | Karel IV. - Portrét středověkého vládce |
2012 | Lucemburkové - Životopisná encyklopedie |
2018 | Centrum medievistických studií |
2021 | Přenos vědění: Osudy čtyř bestsellerů v pozdně středověkých českých zemích |
2017 | Karel IV. a burgundské: Tradice pěstování a pití burgundského vína v českých zemích od středověku dodnes |
Tahle biografie Karla IV. je obecně velmi kladně přijímána, ale mě úplně nesedla. Nejsem historik, takže moje hodnocení je ryze z pozice laického čtenáře a také ve srovnání s nedávno přečtenou biografií Karla IV. od Pierra Monneta. Žůrek více akcentuje Karla v tom řekněme českém nebo spíš středoevropském prostoru vnímání, kdežto Monnet nabízí pohled jakoby zvenčí, pohled možná lehce periferní leckdy možná až excentrický, ale o to více mě Monnetův Karel bavil čtenářsky. Možná je to také dáno překladem a obecně (je to sice klišé) větší čtivostí. Prostě jako by ta Monnetova kniha měla takový ten francouzský lehce esejistický švih; je možné, že Monnet není tak důsledný historik jako Žůrek, to nedokážu posoudit, ale jako čtenář jsem si prostě užil víc toho Monneta. Žůrkův Karel, ač vychvalován, byl pro mě od samého začátku tak nějak nečtivý a stylově mdlý. Žůrkovi prostě chybí ta tak těžko definovatelná lehkost pera.