Hannibal: Pod hradbami Říma
Patrick Girard
Druhý svazek trilogie románů o Kartágu. Věren přísaze a pomstě, složené otci Hamilkarovi, Hannibal se rozhodl uskutečnit odvážnou ofenzívu a přenést válku na římské uzemí. V roce 218 před Kristem v čele armády, složené z kartaginských válečníků, numidských jezdců, baleárských prakovníků, galských či iberských žoldnéřů a bojových slonů, opouští mladý generál punskou část Španělska, aby se vydal na neuvěřitelně hrdinskou výpravu. Teprve poté, co překročil Pyreneje, přešel přes Rhonu a potom zdolal Alpy, musel čelit římskému vojsku u Trebie a Kann. Hannibal hromadí hrdinské činy a spěje od vítězství k vítězství. Brzy jeho oddíly táboří pod hradbami Říma…... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2002 , Beta-DobrovskýOriginální název:
Hannibal: Les remparts de Rome
více info...
Přidat komentář
O tragickém osudu Hannibala se mi vždy špatně čte. Jeden z největších vojenských géniů v lidských dějinách byl zcela vyjímečný člověk. Svědčí o tom i fakt, že jeho žoldnéři ho nikdy nezradili a u Zamy bojovali až do konce. Hluboce si ho vážil i Scipio, jeho jediný rovnocenný protivník. Paradoxem je, že jeho osud byl stejně smutný jako Hannibalův:
Publius Cornelius Scipio Africanus nechal vytesat na svůj náhrobek:
"Nevděčná vlasti, nebudeš mít ani mé kosti."
Hannibal Barkas, který zemřel později, nechal napsat na svůj náhrobní kámen:
"Nevděčná vlasti, nebudeš mít ani můj popel."
Autor se drží historických faktů. Vyprávění je podobně suchopárné jako první díl.
Tento druhý díl už nebyl tak poutavý jako díl první. Trvalo mi trochu déle se knihou prokousat. Přesto ale s historického hlediska stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
2002 | Hannibal: Pod hradbami Říma |
2002 | Hamilkar: Lev z písčin |
2002 | Hasdrubal: Ohně v Megaře |
2003 | Vládnou nám donchuáni |
Řekla bych, že druhý díl trilogie se četl ještě o něco hůře než první. Je to tím, že autor do 200 stránek textu, tištěného sice malými literami, nahustí celý život tohoto velikána vojenské historie a všechny zásadní události té doby, které se udály na severu Afriky, na jihu Evropy a v Malé Asii. Autor v knize zmiňuje desítky postav politického dění Kartága, Říma, ale i dalších zemí, které v této době ovlivňovali mezinárodní vztahy, války, uspořádání moci a rozdělení kolonií okolo Středozemního moře. Čtenář se velmi lehce v ději ztratí právě pro přehršle informací o lidech, kteří až tak důležití pro vyprávění o Hannibalovi a dějovou linku příběhu nejsou. Chápu, že autorův záměr zřejmě byl co nejpřesněji popsat souvislosti a průběh 2.punské války, ale někdy je méně více. Přesto jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, oceňuji například popisy jednotlivých bitev a taktiky vojevůdců. Se čtením třetího dílu však nějakou dobu posečkám.