Kasta, a basta! - Pohledy na kastovní systém, tentokrát převážně zdola
Pavel Hons
Kniha se věnuje problematice kasty a kastovního systému. Pokouší se dát odpověď na otázku, jak kastovní systém vznikl, jak se postupem času proměnil a jak vypadá dnes. Blíže si všímá koloniálního výzkumu, cenzů a rezervací, které měly na proměny kastovního systému zásadní vliv. Odmítá některá tradiční, avšak mylná či nepravděpodobná vysvětlení tohoto fenoménu, a pokouší se podívat na celou problematiku „jinak“. Úhelným kamenem pohledu tentokrát nejsou kasty nejvyšší, tedy bráhmani, ale kasty nejnižší, tedy nedotýkatelní. Čtenář se dozví, jak to vidí oni, jakou mají úlohu v rámci kastovního systému, zda si přejí svou kastu změnit, jak se snaží čelit kastovnímu útlaku a diskriminaci a také zda jsou opravdu nedotýkatelní.... celý text
Přidat komentář
Drobný vhled do problematiky indických kast přináší překvapení už v tom, jak velké množství jich je. Systém společnosti se tak může zdát nepřehledný a složitý. K jeho pochopení si však stačí uvědomit, že každý stát má různé společenské třídy, vrstvy a národnosti. Vymanit se z místa získaného narozením do prostředí určité skupiny bývá pro jedince někdy dost obtížné. Škoda, že se autor věnoval hlavně nejnižším kastám. Názory středních vrstev tvořících základ společnosti by mohly lépe signalizovat možné směry dalšího vývoje.
Štítky knihy
Indie společenské poměry kasty, kastovní systém společenské třídy
Autorovy další knížky
2019 | Kasta, a basta! - Pohledy na kastovní systém, tentokrát převážně zdola |
2007 | Silný kafe: sborník Časopisu autorů Jičínska |
2012 | Když němí promluví... |
Velice oceňuji autorovu snahu o srozumitelnost a nestrannost. Jako úvod do problematiky určitě vhodná kniha - není plná jen encyklopedických faktů, nikde zbytečně neodbíhá od tématu nebo rozvláčně nezabředává, přitom neztrácí na čtivosti aniž by se odkláněla od populárně-naučné literatury k “blogu”.