Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923
Petra Košťálová , Michal Řoutil , Petr Novák
Předkládaná monografie patří v světovém kontextu vůbec k prvním pokusům představit problematiku vyvražďování křesťanů v Osmanské říši na akademické úrovni v celé její šíři, tedy nikoliv pouze jako národní tragédii Arménů, ale jako snahu o likvidaci veškerého místního křesťanstva – také Asyřanů a Řeků. Ve čtyřech částech knihy je podrobně popsáno postavení křesťanů na sklonku Osmanské říše, průběh tragických událostí, k nimž v letech 1914–1923 došlo, stejně jako jejich následky v dalších letech. Autoři rovněž upozorňují na řadu problematických otázek, mj. na významný podíl císařského Německa a Kurdů na likvidaci křesťanů, reakci dobového českého tisku či ničení kulturního dědictví křesťanů v současném Turecku. Zajímavé paralely přináší také srovnání arménské genocidy a židovského holokaustu. Kniha využívá nejnovější poznatky v oboru, ale také dobové dokumenty, archivní materiály, diplomatická hlášení, vzpomínky a očitá svědectví přeživších. Publikace obsahuje unikátní doprovodný materiál včetně více než 200 dobových fotografií, karikatur, kreseb, map a statistických tabulek.... celý text
Přidat komentář
Rozsiahla monografia, ktorá sa komplexne zameriava na neblahý osud kresťanských menšín v Osmanskej ríši počas I. svetovej vojny.
Výklad začína ešte hlboko pred vojnou, reformami sultánov, ktoré umožnili vzostup Arménov (najmä, ale nie výhradne) a opisom millétového systému.
Opisuje vzostup protiarkménskych (resp. protisýrskych, protigréckych) nálad v tureckej spoločnosti, zásahy západných mocností (+ Ruska) v prospech (najmä) Arménov, ktoré sa však ukázali ako nie vždy príliš šťastné.
Samotné jadro tvorí detailný opis deportácií podľa jednotlivých národov a v rámci nich podľa oblastí.
Kniha sa venuje aj životu Arménov, Grékov a Asýrčanov po skončení I. svetovej vojni a recepcii hrôz vyhlaďovania v umení.
Kvalitná väzba a celkovo spracovanie patrí už k tradícii vydavateľstva Pavel Mervart
Osobitne pôsobivé, keď je čítané na striedačku s Werfelovým románom Štyridsať dní Musa Daghu.
Knihy zasadním způsobem mapuje postavení křesťanských menšin v Osmanské říši během I. světové války (s přesahy do 19. století a hlouběji do 20. století) a zaplňuje tak naše mezery o této době. Kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých národnostních/náboženských skupin. Při popisu počtu obětí v jednotlivých provinciích by snad bylo vhodnější použít tabulky, než vyjmenováni lokality + počty. Za další mínus považuji absenci celkové mapy Osmanské říše, nebo mapy kavkazské hranice. Jednotlivými mapkami lokalit a směry "pochodů smrti" je kniha vybavena. Ale barevná národní mapa, by mne opravdu neurazila.
Za další důležitý počin považuji ohlas vnímání jednotlivých genocid ve světě a kulturní ohlasy, jak světové, tak daného etnika (např. krásná ukázka autocenzury řeckých autorů).
Bohužel chybí zmínka, jak si nejmenové velmoci už během války Osmanskou říši rozparcelovali (aneb co je dobré pro Anglii a Francii je dobré i pro zákon ....)