Kde domov můj: Příběh hymny
Aneta Františka Holasová
V unikátní autorské publikaci Anety Františky Holasové se setkáte s broučkem Týlkem, který se vydá na pouť po českých krajích, aby našel to vůbec nejkrásnější místo. Zastaví se u vody, co hučí po lučinách, zaujmou ho i bory šumící po skalinách... A všude ho přesvědčují, že právě našel, co hledá. Týlek si ale nedá říct a putuje až do hlavního města. Které místo v Česku nakonec získá jeho srdce?... celý text
Přidat komentář
Tak jsme si s pětiletým vnukem hezky vysvětlili, cože to znamená "bory šumí po skalinách" a "v sadě skví se jara květ", kteréžto věty pro něj zněly dosud jako nesrozumitelná šifra...Myslím, že mu z české hymny opravdu něco utkvělo a pokud si ji ještě párkrát zazpíváme, bude mít jasno...Na pracovní sešit je ještě moc malý, ale jeho čas ještě přijde!
Moc hezká knížka pro malé i větší děti. Doporučuji a dávám za pět.
Obálka zaujme na první pohled – v popředí vlčí máky, které tvoří rám krajinomalby. Až na druhý pohled jsem objevil hlavní postavu mikropříběhu – Týnka, který putuje českými luhy a háji, ale dostane se i do Prahy. Jeho cesta je uvozena verši české hymny. Týnek se setkává s různými rostlinami a živočichy a v závěru se naplňuje známé „Všude dobře – doma nejlíp“.
Součástí knihy jsou i informace o vzniku české/československé hymny,
o autorech, o státních symbolech. Samostatně je ke knize přiložen nápaditý pracovní sešit.
ČV 2020 - 4. Kniha, která má na obálce květinu
Kdy jindy s dětmi sáhnout po této knížce, když ne 28. října? Odbočili jsme tedy před spaním od rozečtené knihy a dali si tuto jednohubku. Srozumitelná i pro mladší děti (dcera 5 let), ale zajímavá svými faktografickými dodatky a hlavně "luštěním" v pracovním sešitě i pro ty starší (synové 7 a 9 let). I mně však chyběl klíč k pracovnímu sešitu, přeci jen úplně všemi odpověďmi jsem si jistá nebyla.
Hezký příběh a možná i způsob jak děti naučit text hymny.
U pracovního sešitu mi chyběl klíč k rozluštění.
Zajímavý nápad pro malé čtenáře. Brouček Týlek prochází po různých místech Česka. Dvojstrana je postavená na ilustracích, kterou dokreslují dva druhy textu. Ten menší a obsáhlejší v dolní části vypráví, co brouček vidí, a vysvětluje. Ten větší v horní části nabízí několik slov z české hymny, o níž celá dvojstrana je. Např: "BORY ŠUMÍ PO SKALINÁCH" obsahuje potemnělý výhled do skal, které obklopuje borovicový les. Jedna z borovic se Týlka ptá, jestli může být někde krásněji než tady. K pochopení textu hymny jako dělané, navíc doplněné o "pracovní sešit", který obsahuje dopisovací úkoly, osmisměrky nebo spojovačky a nabízí pohled na příběh hymny v různých souvislostech.
Autorovy další knížky
2013 | Lumír včelaří |
2014 | Kolala petřínská |
2018 | Kde domov můj: Příběh hymny |
2016 | Pohádka o Ipsíkovi |
2019 | Motýl, který neuměl létat |
Věděli jste, že existuje kniha o české hymně pro malé čtenáře od 5 let?
Já ne! Až do včerejška! A hned jsem ji musela mít :D.
Knížkou děti provádí brouček Týlek. Publikace děti provádí první slokou naší hymny (napsáno vždy velkými písmeny) a na vysvětlení se potom brouček Týlek baví s různými obyvateli české krajiny. Nakonec však dojde k názoru, že doma je nejlépe :).
Knížka je obohacena o informace o vývoji hymny, autorech či státních symbolech.
Krásné čtení, které dětem pomůže text pochopit :).