Kdy umírá vojevůdce
Miroslav Ivanov
V této knize řeší Miroslav Ivanov záhady spojené s osobností Jana Žižky z Trocnova – problém jeho jména, stáří, pohřbu a tělesných ostatků, přičemž se pokouší dát na staré otázky odpověď – pokud možno – definitivní a mnohdy novou. Zvolený problém je nanejvýš zajímavý a poskytuje autorovi možnost široce rozvinout pátrání, rozmlouvat s odborníky, pracovat s dokumenty, nechat promlouvat archivy jak o Žižkovi, tak i o husitském hnutí, v němž vojevůdce sehrál tak významnou roli.... celý text
Přidat komentář
Myslela jsem, že se jedná o životopis a čekala něco typicky napínavého, když to napsal Ivanov a ještě o Janu Žižkovi. Nejtlustší kniha, jakou jsem od tohoto autora četla - a nejvíc mě zklamala. Tohle je antropologická práce, čekala jsem historickou. Nezabývá se ani tak Žižkovým životem, jako analýzou Žižkových kostí a jejich přepravou z jednoho místa na druhé, nakonec ani všechny nejsou jeho.
Tato kniha mě učila používat v dějepise logiku a ve své podstatě změnila můj pohled nejen na naše dějiny. Kritický a analytický pohled mě od té doby vede při čtení knih i vyhodnocování dějinných událostí. Po "sametu" tato kniha vedla k prokletí té nové, moderní a hlavně manipulativní televize a osvobození se z jejího zničujícího vlivu.
Jedna z lepších historických knih Miroslava Ivanova. Shrnující syntetizující životopis Jana Žižky. Na svou dobu kvalitní dílo, které zajímavým způsobem porovnává předchozí historickou produkci věnovanou našemu největšímu vojevůdci. Část závěrů, ke kterým autor dochází je více spekulativní než historicky podložená např., že Žižkovu smrt zavinila jeho špinavost resp. to, že příliš neholdoval hygieně.
Štítky knihy
husité Jan Žižka vojevůdci, vojenští velitelé
Autorovy další knížky
2003 | Atentát na Reinharda Heydricha |
2008 | Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše |
2008 | A hořel snad i kámen |
1981 | Martova pole |
1979 | Vražda Václava knížete českého |
Takové téma a tak málo komentářů....tak jeden přidám. Po vstřebání díla o Žižkovi od p. Čorneje nastala ideální chvíle pro prodloužení husitské jízdy a pro naplnění pořekadla, že nejen každá chvíle, ale i kniha má svůj čas. A že ten čas utekl naprosto fantasticky což se tedy dá říct v podstatě o všech autorových knížkách zaměřených zejména na historické pátrání. I sám Žižka by se jistě divil v jakých souvislostech a na jaká místa se jeho pravděpodobné ostatky všude dostaly :) Tolik práce, tolik pátrání, tolik hypotéz....věřím výsledkům, věřím, že slovo pravděpodobné lze v této souvislosti vypustit a zároveň mi přijde až neuvěřitelné, že to tak opravdu je. A pochopil jsem kdy vojevůdce neumírá.....