Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej...
Zdeněk Vyhlídal
Příběh posledních měsíců života Jana Opletala, jenž se stal symbolem hrdého vzdoru nacistům. Jméno Jana Opletala spojuje v českých dějinách 28. říjen se 17. listopadem a zůstává symbolem hrdého vzdoru proti okupantům. Čtyřiadvacetiletý Opletal, který v roce 1939 podlehl zraněním po brutálním zásahu nacistů proti demonstrujícím studentům, je považován za první československou oběť druhé světové války. O půl století později se v listopadu 1989 stala připomínka Opletalovy památky jedním z impulzů ke svržení komunistického režimu v tehdejším Československu. Kdo ale vlastně byl, onen Jan Opletal, který pocházel z Moravy, studoval v Praze medicínu a přátelé i jeho dívka Marie mu říkali Jenda? Příběh posledních měsíců Opletalova života a líčení překotného dění po jeho smrti si zvolil jako téma svých knih badatel a spisovatel Zdeněk Vyhlídal. Podrobné faktografické zpracování událostí podzimu 1939 zúročil i tentokrát i v beletrizované podobě. „Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej…“ volal umírající Jan Opletal na svoji sestru i maminku, v nemocnici v okamžiku, kdy věděl, že chvíle posledního rozloučení musí jednou skončit, tak jako končí život sám. Věříme, že Opletalův příběh osloví nejen zájemce o moderní českou historii, ale všechny čtenáře, kterým není lhostejný zmařený osud, ať již jednotlivce či celého národa. Zdeněk Vyhlídal (*1934), prozaik, novinář a badatel, se osudy Jana Opletala zabývá dlouhodobě. V roce 2007 vydal faktografickou publikaci Jan Opletal – osudný podzim 1939, v níž na základě dostupných dokumentů i osobních svědectví přibližuje rodinné zázemí a osobnost Jana Opletala v kontextu dramatických událostí roku 1939. Kniha Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej... přináší beletrizovaný příběh, který za symbolem, jímž se Jan Opletal během doby stal, ukazuje také výjimečný lidský osud.... celý text
Přidat komentář
Určitě zajímavé téma a zajímavá osobnost Jana Opletala dělá knihu čtivou.Zpracování bohužel knihu dost sráží,což je škoda.50%.
Ačkoliv ke konci mě velmi zklamaly náhodné změny vyprávěcího postupu, udělila jsem knize nejvyšší hodnocení. Je to totiž kniha, kterou by si měl každý Čech přečíst. Aby věděl, co se stalo a co se kdykoliv může stát znovu. A pak, zájem o Opletalovu osobu z autora jen čiší a to je věc, která mi je velmi blízká, neboť takto pracuji také já.
Takový zajímavý nápad na román a tak těžce se to četlo. Ani jsem to nedočetla do poloviny, což je u mne výjimka.
Štítky knihy
Jan OpletalAutorovy další knížky
2001 | 30letá válka |
1987 | Pandur Trenk |
2002 | Kočičí hrad |
1984 | Jak si ožehnout křídla |
2002 | Odbíjí půlnoc |
Přečteno kvůli výzvě - a dočteno z posledních sil. Faktografie (snad) jde autorovi o poznání lépe než snaha o jejich beletrizování.