Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle?
Alan Alda
Alan Alda, mnohokrát oceněný autor bestsellerů a slavný Hawkeye Pierce ze seriálu M*A*S*H, nám vypráví fascinující příběh o tom, jak se vydal objevovat stále lepší způsoby komunikace, aby je mohl později naučit i všechny své čtenáře, a tím jim pomoci v každodenních komunikačních situacích. S charakteristickým humorem a upřímností jemu vlastní zkoumá způsoby rozvíjení empatie, jakožto klíčového komunikačního faktoru. Kdybych ti rozuměl je zábavný, i když lehce provokativní průvodce, který je užitečný pro nás všechny ve všech aspektech našeho života – s přáteli, milenci, rodinami, u našeho doktora, v práci, nebo kdekoli jinde.... celý text
Literatura světová Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2018 , XYZ (ČR)Originální název:
If I understood you, would I have this look on my face?, 2017
více info...
Přidat komentář
Po pamětech Alana Aldy se mi dostala do ruky jeho kniha týkající se komunikace a propagace vědy. Z toho, co jsem četl, tak bych si rád někdy zažil jeho seminář, protože podle toho, co tady píše, to musí pecka a bude to asi o úroveň výše než kniha. Ono cokoliv naživo většinou bývá lepší.
Moc pěkná kniha vtipna kniha o komunikaci od Alana Aldy. Plná drobných příběhu. Kniha přečtena díky čtenářské výzvě rad se ke knížce rád vrátim.
Velmi příjemné počtení. Kniha mi byla doporučena kamarádkou. Zprvu jsem se bála, že bude plná takových těch všeobecně pravdoucích pravd (čti: rádoby duchaplná vata). Kniha mě ale mile překvapila. Je plná drobných příběhů, velmi zajímavých odkazů na výzkumné projekty, rozhovory s vědci, vlastní zkušenosti...Vřele doporučuji knihu hlavně lidem pohybujícím se v umění. Alan Alda ukazuje, jak se dají propojit techniky využívané v divadle (improvizace) směrem k vědecké komunitě. Na tomto principu funguje Arts-based training, které je dokladem, jaké přesahy může mít umění v různých jiných oblastech.
Milá knižka, plná drobných a pro někoho určitě přínosných postřehů ohledně komunikace, vnímání a empatie, kteru jsem ovšem nedočetla... Na mne možná až příliš malicherné nuance v chování lidí a vnímání pocitů, abych si z toho byla schopna něco vzít.
Kniha nebyla vůbec špatná a člověk má pocit jako by vedl rozhovor přímo Alanem Aldou, který je chytrý a snaží se neodborným způsobem připomenout něco co sice známe ale ne vždy aplikujeme. Nabízí také skvělá cvičení a moudra do života
Tato kniha obsahuje některé zajímavé - a snadno aplikovatelné koncept a rady jak komunikovat s ostatními v každodenním životě. Na druhou stranu se mi kniha zdála trochu moc dlouhá a na konci už jsem ztrácela zájem, měla jsem tak trochu pocit, že se autor snaží jít nejenom do hloubky, nýbrž i příliš do šířky a obsáhnout toho příliš mnoho.
Kde mě autor ztratil úplně, bylo, když hovořil o tom, jak se dá lidmi manipulovat skrz empatii. Očividně existují situace, kdy je to špatné (kupříkladu prodej špatných produktů), ale i situace, kde je to zcela v pořádku a pochopitelné (třeba když se vám charita snaží prodat nějaký uplakaný příběh). Podle mého skromného názoru jsou oba případy špatné, protože nesnáším, když se mnou někdo manipuluje.
Původně jsem si vůbec nebyla jistá, co mám od knihy očekávat, ale příjemně mě překvapila. Je plná srozumitelných a velmi zajímavých studií a výzkumů z oblasti komunikace a empatie. Tyto studie jsou doplněny vlastními zkušenostmi a zážitky autora. Je to ideální kniha pro ty, co se chtějí naučit být více empatičtí (a vlastně i lidští), ale kromě rad, jak toho dosáhnout, hledají i vědecké zdůvodnění, proč tyto rady fungují.
Jak píše i sám autor, očekávání čtenáře jsou důležitá... Ta moje byla trošku jiná. Ale... když se tím člověk prokouše (doslova), pár zajímavostí mu v hlavě zůstane. A nástin toho, jak pracovat na vlastní empatii také dostane. Takže jo - nakonec 4 hvězdičky.
Štítky knihy
verbální (slovní) komunikace výzkum neverbální (mimoslovní) komunikace rozvoj osobnosti, osobní rozvoj populárně-naučné publikace empatieAutorovy další knížky
2007 | Nikdy si nedávejte vycpat svého psa |
2009 | Co jsem zaslechl, když jsem mluvil sám se sebou |
2018 | Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? |
Velmi dobrá kniha. Je plná příběhů, odkazů na konkrétní experimenty a dobrých tipů. Na to, že jde o populárně naučnou knihu je velmi čtivá. Upřímně si myslím, že některé pasáže byly zbytečně několikrát opakovány.
"Jestliže se něco snažím vysvětlit a vy mi nerozumíte, není jen vaším úkolem dohnat mě. Mým úkolem je zpomalit."
"Předstírání chvály je opravdová lež."
"Sociální uvědomění popisuje jako schopnost identifikovat často nevyřčené potřeby a obavy zákazníka a pak je přizpůsobit produktům nebo službám."
"Realita je vytvářena protichůdnými myšlenkami."
"Je zapotřebí určité jiskry společného cítění, aby se inteligence změnila v jednání."
"Problém s přednáškami tkví v tom, že odpovídají na otázky, které nebyly položeny."
"Jak jednou něco víme, je těžké to od-vědět, vzpomenout si, jaké to je být začátečníkem."