Kenilworth
Walter Scott
Romantické vyprávění z osmnáctého roku panování anglické královny Alžběty (1558-1603) se zabývá historií nešťastného manželství jednoho z předních šlechticů té doby, oblíbence královnina, hraběte Leicestera. V příběhu je barvitě vylíčena doba velkého rozmachu Anglie, život šlechticů alžbětinské doby i život prostých lidí přicházejících s nimi do styku. Spolu s hrdiny knihy putuje čtenář Anglií a prožívá různá dobrodružství na zámcích i u královského dvora.... celý text
Přidat komentář
Tressilianovi utekla snoubenka,dívka jeho snů,s místním pobudou a jemu nezbývá nic jiního nez ji jít hledat a přivíst zpět
(Pro mě) známý tragický příběh trojúhelníku Alžběta I.-Leicester-hraběnka z Leicesteru v podání Waltera Scotta byl hodně příjemným zážitkem. Gró celé knihy tkví v dialozích a Scottově umění vtáhnout zpět do 16. století způsobem řeči a především úžasnou schopností vykreslení postav. Ať už se jedná o zcela nedostižnou Alžbětu, zoufalou Amy, dobráka Waylanda, ctnostného Tressiliana, Leicestera zpola šíleného zapletením do vlastních intrik nebo odporného Varneye či sobeckého a vychytralého Lambourna a další menší role. Po Scottovi jsem sáhnul po patnácti letech, kdy jsem se jako dvanáctiletý marně pokoušel začíst do Waverleyho. Touto knížkou si mě Walter jednoznačně získal a mohu jedině doporučit všem, kdo milují alžbětinskou Anglii, rytířské příběhy a dvorské intriky.
Chtěla jsem se opět vrátit na nádvoří Kenilworthu. Společně s hrdiny jsem projížděla krajem Warwick. Sice jsem se textem musela tu a tam prokousávat, ale děj byl natolik napínavý, že se téměř dvousetletá propast dala překročit.
Děj tohoto tragického románu se posouvá skoro výlučně pomocí dialogů, což mnohého jistě odradí již v začátcích. Dialogy jsou určitě duchaplné a mnohdy vtipné, nad některými replikami jsem se mohl zamyslet a zasmát, ale co platno - bylo jich na můj vkus mnohem víc než dokážu unést. Z historického pohledu jde také o nevýznamnou a neakční epizodu z doby panování královny Alžběty I a přestože jde o promyšlené dílo mistra spisovatelů plné zákulisních intrik, přísných morálních zásad, podlých bídáků a vzorných rytířů, šlo mi jeho čtení hodně ztuha.
Kniha patrně nedostojí nárokům zhýčkaného současného čtenáře, nicméně obsahuje řadu roztomilých scének pro člověka unaveného šumem moderního světa.
Třeba: "Je úplněk a lidské mozky kvasí jako droždí." :-)
Autorovy další knížky
1969 | Ivanhoe |
1962 | Waverley aneb Před šedesáti lety |
1935 | Rob Roy |
1985 | Nevěsta z Lammermooru |
1947 | Talisman |
Zas jedna z tých knižiek, ktorú vylovíte z dedkovej super zbierky Hviezdoslavovej knižnice, ofúknete prach s myšlienkou, pôjde do výzvy "bez a", potom ju presťahujete do "strom na obálke", ale hlavne začítate sa a naraz nádhera :O Ako to, že mi na ňu prach sadal toľko rokov? Od popisov putovania, budov, života, cez vystavanie charakterov postáv, ktoré nie sú ani náhodou plytké a konajú dosť logicky po veľmi vydarené dialógy. Vlastne jeden z takých pozabudnutých klenotov, ktorý stojí za to oprášiť. ;)