Kladivo Boží
Eric Schumacher
Hákonova sága série
1. díl >
Toto poutavé vyprávění o Hákonovi Haraldssonovi, pokřtěném chlapci, který se kdysi vydal do války o vládu v říši Vikingů, vychází z pravdivých historických záznamů. Není mu však cizí ani jazyk starobylých ság. Nadešel rok 935 po Kristu a v severních zemích zavládl veliký nepokoj. Král Harald I. Krásnovlas zemřel a na Vysoký stolec králů po něm usedl jeho syn Erik, řečený Krvavá Sekera. Ten okamžitě a bez lítosti pobil všechny, kdo by snad mohli pomýšlet na královský trůn, vyjma jediného – svého nejmladšího bratra Hákona. Záhy poté vypravilo několik přeživších Erikových nepřátel poselství do Wessexu, kde Hákona vychovával křesťanský král Ethelstan. Mladého kralevice tak dostihl neodvratný osud: nezbylo mu než se vrátit na sever mezi vikingy a utkat se o vládu nad rodnou zemí. Zjistil však, že vítězství v tomto boji si vyžádá větší oběti, než by si byl kdy dokázal představit...... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 2021 , FobosOriginální název:
God's Hammer, 2004
více info...
Přidat komentář
Kniha inspirovaná skutečnými postavami vypráví příběh o malém pohanském chlapci, který byl dán k výchově anglickému králi a křesťanským kněžím.
Jako již křesťanský teenager se pak vrací do severských zemí, aby dostál svého práva na trůn.
V obou zemích se cítí být cizincem, postupně si však získává respekt a nakonec dospěje k rozhodující bitvě o vikingský trůn proti svému bratrovi.
Historické příběhy mám v oblibě, zejména ty vikingské, obsahově se mi kniha líbila, ikdyž pravda mohla být drsnější. Nedovedu si však vysvětlit, proč se mi knížka tak špatně četla. O dalších příbězích postav mě láká si v budoucnu přečíst.
Ja mám tieto vikingské príbehy veľmi rada. Relatívne nedávno som dočítala sériu Saské kroniky a táto kniha sa časovo odohráva akurát po nich, tak som mala pocit takého voľného pokračovania :D. Hákon je celkom sympatický, aj keď jeho otočenie na kresťanstvo mi dosť vadilo - podľa záverečnej poznámky bol z toho aj autor dosť prekvapený, ale tak držal sa skutočnosti, aspoň tam, kde sa dalo (to sa mi na týchto príbehoch tiež veľmi páči, že tie postavy skutočne existovali). Niekedy som mala s Hákonovými myšlienkami a rozhodnutiami problém a často som si musela pripomínať, že je to ešte len chlapec, ktorý by bez spojencov ani nevedel, čo presne má robiť. Bolo to pre mňa o trošku slabšie ako Cornwellove Saské kroniky, ale do pokračovania sa určite pustím, som zvedavá, ako to dopadne (aj keď niečo som si už prečítala na wiki).
Tak tohle ano, kniha byla super, moc mne bavila. Mám ráda sever, takže knihu jsem si užila. Přečteno rychle, kniha mne strhla a já jí zhltla.
Mohu doporučit!
Miluj brata svojho!
"Kladivo boží" je prvou knihou trilógie "Sága o Hákonovi", v ktorej nám americký autor Eric Schumacher predstavil mladíka Hákona Haraldssona a jeho cestu na najvyšší stolec v ríši Vikingov, kedy porazil svojho staršieho brata Erika, prezývaného Krvavá sekera, ktorý bol známy svojou krutosťou.
Čas, keď si súperi nič nedarovali a životy aj najbližších príbuzných nemali prakticky žiadnu cenu a boli obetovaní i vraždení na dosiahnutie najvyššieho cieľa. Román je písaný na základe skutočných udalostí i postáv, doplnený o predstavivosť autora. Ten vykreslil hlavného hrdinu ako naivného idealistu, ktorý sa rozhodol stať prvým kresťanským kráľom Severu. Príbeh sa začína v roku 927 na území dnešného Anglicka, kde Hákon nadobudne kresťanské návyky a chce ich implementovať do svojho rodiska, na územie dnešného Nórska. V tom čase o tomto názve nebolo ani chýru a ani slychu, boli tu kniežatstvá, ktoré súperili o moc, bohatstvo i nadvládu.
Zaujímavé, čítalo sa to samo. Menej krvavých bitiek, viac úvah nad rozdielmi medzi severskou mytológiou a Bielym Kristom, ako ho nazývali samotní Vikingovia. U mňa maximálna spokojnosť a teším sa na druhý diel - "Hostina krkavců".
P. S.: Musím spomenúť krásne obaly jednotlivých dielov, ktoré má na svedomí David Brzozowski.
Velice čtivý historický román. Příběh chlapce jenž se chce stát králem severu a přesto si zachovat svoji křesťanskou víru mě velice oslovil.
Opět se mi do ruky dostala zajímavý historický příběh ze severu a z Anglie. Příběh je čtivý a dobře napsaný. Dějiny Skandinávie jsou pro mě zajímavé právě proto, že jsou trochu jiné, než-li naše středoevropské. Několik historických příběhů jsem již z této oblasti přečetl a zaujaly mě jak historické souvislosti, tak i mentalita místních lidí. Těším se na další pokračování.
Kniha se mi líbila. Mužů dále jedině doporučit. Hned jsem si koupil dvě další pokračování.
Kniha prečítaná za dva dni, bez nejakých problémov. Rýchly spád deja, bez nejakých prieťahov, vygradovaným usadnutím nového kráľa na vikingský trón. Pomerne dobre podchytená téma zrodu nového kráľa severských Vikingov, z chlapca, syna severu, ktorý ale dostal výchovu a kresťanské cítenie v anglosaskom Anglicku pod dozorom kráľa Ethelstana, ktorý ho pripravil na cestu k trónu. Bolo zaujímavé sledovať prerod vikingskej mladej duše veriacej v Ódina, Thora, na kresťana uctievajúceho Krista a jeho cestu severskou krajinou uctievajúcej ich dávnych bohov. Toto je téma, s ktorou sa nestretávame tak často v knihách. Som veľmi zvedavý na pokračovanie tohto príbehu, tak sa idem rýchlo vrhnúť na druhú časť. Za mňa plný počet bodov, nemám čo dodať (aj keď, v kútiku duše som si prial, aby táto téma bola rozpísaná trošku obšírnejšie, priestor tam na to bol).
Así do dvou třetin knihy výborná učebnice dějin, pak tam vstoupila romantická linka, a bylo po prdeli. Zajímavá doba, fascinující Hákon Dobrotivý, uvítal bych větší propracovanost. Poctivé 4 hvězdy.
"Křesťanský chlapec se vypraví do pohanské země, bez přátel, zkušeností i spojenců vyjma jediného muže, kterému na něm snad trochu záleží, avšak pouto, jež mezi nimi bývalo, bezpochyby oslabil čas. Jak může ten mladý blázen douvat, že zvítězí nad bojechtivými Seveřany?"
Kladivo boží je úplne prvé dielo Erica Schumachera, ktorý má veľkú záľubu v histórii Vikingov. Príbeh sa točí okolo Hákona Haraldssona, syna nórskeho kráľa Haralda I. Krásnovlasého. Po Haraldovej smrti sa k moci dostáva jeho syn Erik zvaný Krvavá sekera, ktorý zabije svojich bratov. Hákona vychováva kresťanský kráľ Ethelstan a neskôr sa aj on postaví proti svojmu bratovi.
Kniha začína príchodom Hákona do Yorku, kde ho verní druhovia kráľa Haralda odovzdajú do výchovy kresťanského kráľa Ethlestana. Autor nám zo začiatku ukazuje Hákonove dospievanie a výchovu v zemi kresťanov. Nakoniec je chlapec pokrstený a neustále súperí s kráľovým bratom Edmundom, ktorý ho už od začiatku nemá rád. Dej sa celkom rýchlo presúva do ríše Vikingov, ale veľa bojových stretov nečakajte. Veľká časť knihy sa venuje najmä Hákonovi a jeho snahe prispôsobiť staronovým zvyklostiam a získať, čo najviac spojencov na svoju stranu.
Napriek tomu, že tu je málo vojenských stretov, tak kniha je zakončená veľkou bitkou. Pri popise samotného boja je však vidieť, že to je autorove prvé dielo. Poznám veľa autorov, ktorí dokážu takéto strety popísať pútavejšie. Našťastie podľa mňa najzaujímavejšie na knihe je práve samotná postava Hákona, jeho rozhodovanie a získavanie ľudí na svoju stranu.
Historické knihy úplně nečtu. Až na jednu výjimku a to jsou příběhy s vikingskou tématikou. Proto jsem vůbec neváhala s koupí této knihy a zklamaná rozhodně nejsem. Na začátek je dobré říct, že většina postav má své historické kořeny a spisovatel si dal opravdu práci s tím, aby byl příběh co nejvěrohodnější.
Hákon je synem mocného krále Haralda Krásnovlase, který vládnul na území Norska kolem roku 900. Jako malý kluk byl však poslán na dvůr anglického krále Ethelstana, který ho vychoval a nechal pokřtít. Král Harald však zemřel a vlády se ujal Hákonův starší bratr Erik. Ten vládne krvavou rukou a ostatním jarlům už došla trpělivost. Proto nechají poslat pro Hákona, aby Erika porazil a ujal se panování. Hákon tak musí čelit cizímu prostředí, ve kterém se vůbec nevyzná. Navíc jako křesťan je neustále terčem posměšků a nepřátelských poznámek. Bude pro něj velmi těžké přesvědčit válečníky, aby se postavili na jeho stranu a pomohli mu v boji proti bratrovi.
Příběh se snaží syrově popsat toto období středověku, kde nebylo k bitvám daleko. Na severu se konaly lidské oběti jako na běžícím páse. A Hákon se snaží najít své místo mezi pohany a stát se tak prvním křesťanským vládcem severu. Snad se brzy dočkáme pokračování této ságy, která má nést název Hostina krkavců.
Dávám tři hvězdičky, protože to bylo propracované a je vidět, že autor se o toto historické období zajímá a musel si zjistit určitě hodně informací. O to ho víc uznávám, protože o způsobu života v raném středověku se toho zase tolik neví, prakticky jen zlomky, jelikož ty informace, spisy, kroniky, co se dochovaly většinou zrovna nepopisovaly obyčejný život lidí.
Na druhou stranu se mi to ale špatně četlo. Nějak mi nesedl styl vyprávění. Budoucí díly mě popravdě moc nelákají. Ale o životě vikingů jsem se toho dozvěděla celkem dost.
Asi neřeknu nic nového... výborně historicky zpracovaná kniha co se týče kultury a obyčejů. K postavám jsem si sice takový vztah neudělal, každopádně mě příběh bavil a těším se na další díl.
V rámci příběhu spousta informací o mně nepříliš známé historii a životě lidí v dané době.
Čtivě psaný příběh z norské historie. Mám ráda příběhy, které vycházejí ze skutečné historie, člověk se tak baví při čtení a zároveň se vzdělává. Možná proto mi nebyl Hákon moc sympatický. Vím, že se autor musel popasovat s tím, jak křesťanský chlapec porazil a vyhnal nejkrvavějšího krále Norů, ale nemusel z něj dělat takové jelito. Neustále vystrašený, pořád někde v rozjímání, holky ho nezajímají (až na jednu), prostě takový "typický" puberťák.
Četlo se to opravdu dobře. Dobrá volba. Navíc oceňuji, že to vychází ze skutečného historického příběhu. Jestli bude další díl nenechám si jej ujít.
Podle mě poutavé vyprávění o Vikinzích i o životě ve staré Anglii. Hlavní hrdina Hakon se ocitá na vychování u dvora krále Ethelstana. Všechno je tu pro něj nové a navíc je pokřtěn a stane se stoupencem Ježíše Krista. Ale nepřestává být následníkem trůnu svého otce z dalekého severu, krále Haralda. A kvůli němu se musí vrátit zpět do rodné země, země pohanů, kde všichni uctívají Odina a další bohy, aby své dědičné léno zachránil před výpady krutého Erika. Musí se vyrovnat nejen s válečníky, ale i s náboženstvím, které se mu stalo cizím a nepřijatelným kvůli barbarským obětem. Ve válečné vřavě osvědčuje své bojové schopnosti a vyrovnává se s pochybnostmi poddaných i nenávistí svého úhlavního nepřítele, bratra Erika, zvaného Krvavá sekera. Nedá se říci, že jde o nějakou historickou selanku s dobrým koncem. Poznámka na konec: zaujalo mě, že místo zbroje se v knize používá slovo brň. A těším se na další díl, středověká historie mě baví.
(SPOILER)
dočteno. Vikingové mě celkem zajímají a tak jsem po Hákonovi sáhla.. Motivace autora, jak sám píše v doslovu, byla celkem jasná. Nechtěl mít za hrdinu dalšího svalovce drsoňě, který jen bojuje a vítězí. Tak zvolil Hákona Haraldssona, krále, který není pohanem. Věří v Bílého Krista a je poměrně dost citlivý. Na vikinga i na středověkého muže bych řekla .A tady byl možná kámen úrazu - těžko si vytvořit sympatie k někomu, kdo pořád trpí, trápí se, je nejistý, zvrací. O sevření útrob jsem četla nespočetně krát. Nevím, nešlo by ono slovo nahradit i jiným ? prostřídat v průběhu dějě ?
Celkově postavy byly takové jakési nemastné neslané...Ethelstan mi od začátku rovněž neseděl, pořád jsem z něj neměla ten správný kladný pocit. Pořád jsem čekala nějaký podraz..ale nepřišel. Hákonovo obrácení na křesťana a pokřtění - tam jsem taky tak nějak postrádala uvěřitelnost změny, Hákon byl pro mne jako čtenáře v duchu stále pohanem. Ale možná to bylo tím, že Hákon byl v podstatě pohanem mezi angly a křesťanem u vikingů....a sám se zmítal v nejistotě, která cesta je správná.
Autor neopoměl zmínit severskou krutost, nájezdy Erika Krvavé sekery, pohanské oběty živých tvorů včetně lidí...a Hákonovo zděšení tím vším. Což mu ale nebrání, aby nakonec byl slušným bojovníkem, navíc chytrým, takže jako nový král si lidi postupně získává. Obstojí ale jeho víra ? uvidí se v budoucnu...A co se vražd týče, morální blok má jen vůči jednomu - Erikovi...
Romance s Aelfwyn snad nejlépe ukázala postavení otroků na severu a křesťanskou laskavost té doby ke svým bližním.
Nečetlo se to vysloveně špatně. Ale kniha postrádala náboj, který by mě motivoval. Který by mi nedovolil jít už spát ;) bylo mi celkem jedno, co se s postavami i Hákonem stane. A motivace k dalším dílům je poslabší.
Štítky knihy
Vikingové křesťanství Norsko americká literatura 10. století pohané, pohanství severská mytologie bitvy historické romány boj o trůn
Autorovy další knížky
2021 | Kladivo Boží |
2023 | Hostina krkavců |
2024 | Válečný král |
Po předešlých scifárnách jsem v čtečce šáhnul po historickém příběhu a nelituji. Syn pohanského krále vychovaný v cizině v křesťanské víře se vrací mezi Vikingy, aby si vybojoval královský trůn. Trošku mi vadily časové souvislosti, ale dřív asi mládež dospívala dříve. Dobové reálie drsného severu ale byly popsány poutavě. Vůbec to nebylo špatné, ale na plný počet to není. Dávám lepší čtyři hvězdy a plynule přecházím na druhý díl. A dodávám, že knížka splňuje 11. úkol ČV 2024 (mapa + bazar).