Kniha lesní moudrosti
Ernest Thompson Seton
Vskutku základní učebnici zálesáctví a tábornictví tvoří výbor ze dvou Setonových publikací (Kniha lesní moudrosti a Svitek březové kůry). Překladatel sem zařadil ty kapitoly, které poučují o přírodě obecně. Jsou tu i návody ke zhotovení indiánských předmětů, originální indiánské písně, program získávání a zkoušek zdatností, dovedností a znalostí a hry, jichž se lze účastnit v táboře, v městských ulicích i v klubovně.... celý text
Pro děti a mládež Šikovné děti - tvoření, hry, styl
Vydáno: 1970 , OlympiaOriginální název:
Book of Woodcraft and Indian Lore; The Birch Bark Roll of Woodcraft, 1929
více info...
Přidat komentář
Už je tomu moc a moc dlouho, ale přesto se na to pořád hezky vzpomíná. Jméno autora je zárukou těch nejlepších informací, které jsou navíc opravdu pěkně podány.
Pan Seton tu knížku napsal v roce 1929 v Americe - a tak nějak v letech 1969-1975 v Čechách nad ní často sedávala školačka z paneláku, těšila se z jejího textu a obrázků, věděla do všech podrobností, jak vyrobit čelenku z orlích per nebo tee-pee, měla to všechno na paměti při potulkách po lesích... co by tomu autor asi řekl? A ještě musím dodat, že mám doteď schovanou knížečku s deskami z březové kůry, obšitými režným plátnem, kterou jsem si vyrobila a do které jsem zatím pořád ještě nic nenapsala, protože nic nebylo dostatečně sváteční, aby se to tam hodilo. To mě ještě čeká...
Čistě "pracovní" kniha, která mi pomohla se trochu zorientovat v "lesní moudrosti". No, raději zůstanu u té Boží moudrosti, zchudnul bych, kdybych vyměnil. :-)
Další z knih mého mládí. Snad další generace z mé krve, jež vychovávám a jejíž úspěšnost výchovy jen já před sebou budu soudit, jak se mi to povedlo, nebude pouze do počítače, tabletu a mobilu čumící dylyna. Věřím, že se mi povede předat svou lásku k přírodě a pobytu v ní i dál, a budu moct být na sebe hrdý.
Aneb z čeho by se tvůrci příručky mladých svišťů mohli bohatě poučit :-) A pak začít úplně znova :-)
Tyhle knihy (u táborového ohně, dva divoši, Rolf zálesák...) mě utvářely po celé dětství a mají velký podíl na tom, jaký jsem dnes. Byť už jsem ve věku, kdy se přestává říkat mladý muž, stále (stále víc) jsem milovník přírody, zastánce zásad a hlavně srdcem zálesák.
Bible všech woodcrafťáků. Měl jsem velkou radost, když jsem zkoušky indiánské bystrosti poctivě splnil.
Autorovy další knížky
1973 | Rolf zálesák |
1970 | Kniha lesní moudrosti |
1990 | Dva divoši |
1974 | Král vlků |
1968 | Divoké děti lesů |
Moc povedená kniha plná užitečných rad pro malé dobrodruhy.