Kniha o nekonečnu
John D. Barrow
Podtitul: Stručný průvodce světem bez hranic, počátku a konce Otázka konečnosti či nekonečnosti vzrušovala lidstvo odedávna. Nekonečno je nepochybně ta nejpodivnější idea, jež lidstvo znepokojuje neustále. Autor ve své knize seriózně a s jistou hravostí mu vlastní odpovídá na všechny otázky, i ty rozumem těžko uchopitelné, které v sobě myšlenka nekonečna, jež přitahovala pozornost velkých myslitelů všech dob – od Aristotela a Zenona po velké mozky dneška, skrývá. Odkud se myšlenka nekonečnosti vzala a co nám může říct o vesmíru? Skutečně existují nekonečna? Nebo je nekonečno jen jakási nálepka pro něco, co je nedosažitelné? Je vesmír nekonečný? Je nekonečně starý a bude existovat navěky? Lze v konečné době vykonat nekonečně věcí? Nekonečno je však také místo, kde se věci zároveň dějí i nedějí. Nekonečný vesmír charakterizují paradoxy a fantazie.... celý text
Přidat komentář
Velmi zajímavá kniha. Je tam velmi mnoho názorů, nad kterými se můžete zamyslet. Myslím, že jsou tam kapitoly napříč vědami, tudíž si v knize najde to své každý.
Tato kniha obsahuje odpovědi. Ne všechny. Rozhodně těch odpovědí není nekonečnééé... množství. Ale dívá se nekonečnu na zoubek (na osmičku ležatou) ze všech stran. Zjistíte, že nekonečno není jen matematické cosi, ale že zasahuje do všemožných věd přírodních a i humanitních. Celou dobu je hlavní postava neznámá a vyskytuje se v náznacích konečného. Celou dobu se vám v hlavě snaží zhmotnit podoba nekonečna, ale jako by byla vidět jen koutkem oka. Nekonečno, dejte mu jakýkoliv superlativ a určitě ho obsahuje.
Autorovy další knížky
1996 | Teorie všeho |
2008 | Nové teorie všeho |
2000 | Pí na nebesích |
2011 | Vesmírná galerie |
2013 | Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) |
Velmi zajímavý pohled na nekonečno v matematice, fyzice i jiných vědách, na jeho zkoumání a využití ve vědě. Barrow navíc také často ve svých knihách píše velmi poučné příběhy vědců, kteří nejsou až tak známí, ale přesto se výrazně zasloužili o posun vědění. V tomto případě jde především o matematika Georga Cantora, kterému zcela zaslouženě věnuje hodně prostoru (zjistil například, že některá nekonečna jsou větší než jiná). Dále se věnuje třeba i matematikům jako Gauss, Riemann a Bolyai a jejich neeuklidovským geometriím, nebo Hilbertovi a jeho nekonečnému hotelu. Téma mne osobně hodně zaujalo, pobavilo a poučilo. Barrowa mám jako autora hodně rád, přestože občas píše občas trochu složitěji než jiní autoři podobné literatury. Dávám 100%.