Atrament
Hal Duncan
Kniha všech Hodin série
< 2. díl
Uběhlo dvacet let od chvíle, kdy se po celém Pergamentu přehnal Podvečer... dvacet let od chvíle, kdy Phreedom ztratila svého bratra, Thomase Messengera, sama zmizela v divočině, a kdy se Seamus Finnan stal zajatcem vlastní minulosti. Ale i po dvaceti letech chaosu se ti, kdo zbyli z Konventu, drží u moci v enklávách řádu uprostřed pustiny zničené bitmikrami. A ve všemožných záhybech času a prostoru se teď proti jejich moci staví darebáci a vzbouřenci. Ve středověké pevnosti potulní komedianti hrají krvavé drama o Harlekýnovi... v Kentigernu jiný Harlekýn, Jack Flash, vyvádí psí kusy a bojuje proti fašistickému státu, jehož představitelé ho měli za mrtvého. V Paříži roku 1939 se Jack Carter a Seamus Finnan, hrdinové španělské občanské války, pokoušejí přepsat dějiny. A v Berlíně roku 1929 se zase velmi odlišný Jack pokouší zachránit svět před minulostí, kterou pomohl uskutečnit. Zdá se, že všichni jsou polapeni v tom bezvěkém boji mezi chaosem a řádem, a že teď všichni musejí sehrát svou roli: rebelové i tyrani, kladní hrdinové i padouši. A všechny je propojuje Guy Reynard, král zlodějů, zloděj životů. To on ukradl Knihu všech Hodin a pak s ní putoval po věčnosti, to on je strážcem jejího tajemství a vykladačem svatého textu, sepsaného atramentem. Jenže možná je nejvyšší čas odhodit scénář, který byl napsán na kůži andělů. Nakonec... když je realita vepsána do kůže, čím asi jiným, než krví?... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2010 , Laser-books (Laser)Originální název:
Ink - The Book of All Hours, 2007
více info...
Přidat komentář
Když navážu na svůj komentář k Pergamentu, tak Atrament opět začíná s porůznu rozházenými střepy. Navíc ani není moc poznat, jak na sebe obě knihy navazují (pokud si nepřečtete info na přebalu). Na více jak 500 stranách jsou některé linky opuštěny naprosto bez vysvětlení, některé zase dojdou k jakémusi konci.
Celý příběh působí, jako by se Duncan pokusil spojit vše, co si kde přečetl do jednoho celku na základě jakéhokoliv minimálního společného motivu. Jako kdyby si sepsal všechno, co ho napadlo a pak to nějak poskládal. To v podstatě potvrzuje i v epilogu, kde snad popisuje přímo svůj život.
Na druhou stranu se mi líbila mapa našich dějin. Ale na takový rozsah je pět dobrých stran opravdu málo.
Vítejte ve světě (či světech) rozbitých válkou andělů na cucky, kde prostor nedrží pohromadě a čas plyne všemi směry současně. Podobně na střípky je rozbitý i celý Atrament. Hal Duncan nemá se čtenáři moc slitování, jeho hrdinové existují v bezpočtu verzích v různých světech i příbězích, je to opět docela na budku:)
Ale je to fascinující.