Knock-out

Knock-out
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467130/bmid_knock-out-wYn-467130.jpg 4 11 11

„Je to zvláštní… Zabil jsem muže, a většina lidí to chápala a odpustila mi. Miloval jsem muže, a mnozí to naopak považovali za neodpustitelný hřích, který ze mě udělal špatného člověka. I když jsem neskončil ve vězení, byl jsem přesto skoro celý svůj život uvězněný.“ To prohlásil americký boxer, několikanásobný mistr světa Emile Griffith o svém životě, jehož směřování určily dva aspekty: Emile byl černoch, a navrch homosexuál. Ke své homosexuální orientaci se odvážil přihlásit až na sklonku života. Reinhard Kleist vypráví v životopisném komiksu příběh boxera, který si v roce 1962 vydobyl smutnou slávu, když před kamerami v zápase o titul mistra světa atakoval Bennyho Pareta tak tvrdě, že dotyčný upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Dlužno ovšem dodat, že před touto tragédií čelil Griffith soupeřovým homofobním urážkám a posměšným poznámkám. Trefa do černého! Timur Vermes pro Spiegel Online Kdybychom Kleistovo dílo hodnotili boxerskou terminologií, řekli bychom: skvělá práce nohou a ani o gram navíc. Der Tagesspiegel... celý text

Přidat komentář

dr.horrible
23.06.2023 4 z 5

Klasický Kleist. Trochu mi to len kazila tá vec s klobúkami. Prial by som si, aby už neexistoval film Zohan, o superdrsnom tajnom agentovi, ktorý robil vlasy hodvábne hebké. :)

trudoš
20.01.2022 4 z 5

Reinhard Kleist u mě před lety zabodoval životním příběhem boxera z donucení Hertzka Hafta. Kniha Knock Out! teď přichází s obdobnou tematikou, ovšem se zcela jiným leitmotivem. Emile Griffith nemusel pomocí svých pěstí přežívat v koncentráku, jeho cesta na vrchol Olympu však nebyla o nic méně komplikovaná. Být černým sportovcem a navíc homosexuálním se rovnalo kariérní sebevraždě, přesto se mu podařilo několikrát obhájit mistrovský titul, což je velký úspěch pro člověka, který box vlastně ani neměl rád.
Další autorův komiks, který se zaměřuje na méně známou postavu sportovní historie, ale v kontextu doby o to zajímavější. Právě různé detaily vykreslující společenskou atmosféru a „střípky“ ze soukromí dělají z grafických románů Reinharda Kleista velice působivé čtení, což je ještě umocněno pro něj typickou kresbou. Nejde přitom o komplexní životopis, ale v umělecké zkratce vyvedenou biografii, vytyčující určité detaily, které tím či oním způsobem zcela ovlivnily charakter popisovaného.


Denny456
20.01.2022 2 z 5

Kleista čtu celkem pravidelně. Knockout není špatnej, ale zase to není ani žádná topovka. Styl kresby není pro mě nijak úžasnej, ale to se dá překousnout. Příběh je fajn a zase jsem se něco dověděl. Doslov je tragickej a upřímně si myslím, že v knize být neměl.