Příběh staré šperkovnice
Marie Macková
Komisař finanční stráže Eduard Plischek série
< 2. díl >
Po požáru kláštera a poutního kostela v Králíkách je nalezena kazeta se starými šperky. Avšak nálezce, prostý zednický pomocník, záhy umírá. Komisař finanční stráže Eduard Plischek díky válečnému vysloužilci Mourkovi zjišťuje, že jeden z klenotů, rozpůlené zlaté srdce, patřil sestrám Magdě a Marii. Ty doprovázely jeho pluk při tažení do Neapolska jako markytánky a srdce s sebou nesly jako talisman. Tady ale stopa končí..... celý text
Přidat komentář
Pokus o historickou detektivku přinesl odpočinkové čtení s poměrně jednoduchou zápletkou a nádechem červené knihovny. Špičkové čtení to není, ale přináší pohled na tehdejší život za Rakouska v českém příhraničí. Průměr.
(SPOILER) Pro mne nejlepší díl z trilogie. Zajímavá zápletka, příjemné prostředí a sympatické postavy. Příjemné čtení.
Zjistila jsem, že se mi čím dál víc líbí příběhy z 19. a začátku 20. století, doba ještě nebyla tak hektická a všechno pěkně plynulo bez mobilů, počítačů a televizí. Městečko Králíky leží na hranicích císařství, takže zdejší finanční stráž v čele s Eduardem Plischkem řeší hlavně pašování, ale tentokrát se k tomu připlete i nález záhadných šperků a vražda. Objeví se několik možných podezřelých a motivů a všechno se postupně rozplétá.
Knihu jsem si půjčila náhodou, až později jsem zjistila, že čtu druhý díl, ale to mi vůbec nevadilo. Úplně jsem se viděla, jak se v městečku mezi horami procházím. Určitě si přečtu i další díly.
Mohu opakovat svá slova z hodnocení prvního dílu. Chci se vypravit do Králíků, ale těch, ve kterých žili komisař Plischek, Johann Bandalowsky, Rosa Bauerová, Václav Mourek a další.
Tentokrát vše začalo hodně tajemně, šperky nesoucí smrt jako by vypadly z jiného žánru. Jazykově bylo pouze jedno řečení s vykřičníkem, takže spokojenost.
Jedinou výtku mám k osobě četnického velitele. Pohybujeme se zřejmě jenom pár měsíců po prvním díle, chybělo mi tudíž vysvětlení, proč předchozí velitel odešel.
Jinak jsem navýsost spokojená, těším se na další výlet do 19. století. U detektivního příběhu koukám, jak vše zapadlo na své místo a jaké se našli souvislosti pro finanční stráž.
Vůbec nejsem schopná se začíst. Přitom ale nevím, co přesně bych měla vytknout. Asi pomalý spád, málo napětí? Nevím, odkládám.
Moc pěkně vykreslená atmosféra příhraničního městečka a našeho mocnářství vůbec. Zločiny i menší delikty jsou řešeny pouze pomocí dedukce, pozorování a výslechů. Na jednu stranu to má pro čtenáře nostalgické kouzlo, ale hrozí zde i nebezpečí v podobě zbrklého velitele četnictva se špatným úsudkem. Naštěstí velitel financů má všech pět pohromadě, je rázný, zákonů znalý a při tom všem i lidský, takže vše je řádně vyšetřeno. Za to všechno dávám c.k. příběhu všechny hvězdy a určitě si přečtu i další příběhy komisaře Plischeka.
Detektivní příběh, z něhož dýchá poklid městečka na úpatí Orlických hor v 60. letech 19. stol. Komisař Plischek zneškodní pašeráckou síť a objasní zločin, který způsobila "krátkodobá prchlivost, která si nevidí ani na špičku nosu". Pro mne byly zajímavé zmínky o organizaci a působení tehdejší finanční stráže i vojenském tažení pluku Ludwig do Itálie. Teď se musím pustit do 1. dílu (ten jsem sehnala až nyní), protože není nad časovou posloupnost.
Nebylo to docela špatné, zajímavý námět z 19. století, ale hůře si mi kniha četla, protože měla málo oživující přímé řeči, odstavce byly tím pádem nepříjemně dlouhé.
I druhý případ finanční stráže je dobře napsaná detektivka z 19. století, příběh souvisí s válkami vedenými Rakouskou monarchií v Itálii což bylo zajímavé, nevím proč ale atmosféra vyšetřování mě trochu připomínala vyšetřování mého olíbeného soudce Ti.
Opět zajímavá detektivka z prostředí finanční stráže rakousko-uherské monarchie. Líbí se mi, jak Marie Macková dává nahlédnout do fungování téhle strážní služby, už proto, že jedním z předků mého muže byl právě její člen.
Je to takové nemastné a neslané a měl jsem co dělat,abych jí dočetl.Vyšetřování je nuda,žádné napětí.Víc dalších případů číst už nemusím.
Příjemná kniha, čtivá, zajímavě vykreslené prostředí, ale detektivkou bych ji nenazvala. Vše se točí kolem pokladu z minulosti a vražda je vyřešena jaksi mimoděk a celkem proti zásadám detektivních románů. A ne vše je dořečeno a dořešeno.
Ani druhá kniha z prostředí finanční stráže v hraničním městě Králíky z doby císařství nezklamala. Komisař Plischek rules !
Z této knihy dýchá kouzlo historie. Dýchá z ní c. a k. monarchie ale také poklid a zašlé kouzlo pověr. Tajemství šperků , láska a smrt a to všechno tak trochu starosvětsky černobílé, nezvučné. Knihu bych doporučovala starším čtenářům a díky krásnému obalu i jako dárek. Obal , který kniha má čtenář nechce ukrývat , ale chce se s ním těšit.
Štítky knihy
19. století Rakousko-Uhersko historické detektivky české detektivky a krimi červená knihovna finanční stráž
Autorovy další knížky
2009 | Z dějin české každodennosti: život v 19. století |
2015 | Příběh vzácné tabatěrky |
2017 | Příběh staré šperkovnice |
2020 | Příběh falešného copu |
2010 | Náboženství v 19. století: Nejcírkevnější století, nebo období zrodu českého ateismu? |
Jako historický román to funguje skvěle, jako detektivka už méně. Autorka je dobrá vypravěčka, ale detektivní zápletky nejsou úplně její parketa. Dost jsem nepochopila, proč to takhle dopadlo s Francou (nechci spoilovat), nebylo to pořádně vysvětleno. Jako kočkomila mě naprosto zbořil poslední odstavec.