Korczak: Pokus o biografii
Joanna Olczak-Ronikierová
Janusz Korczak (22.7. 1878 nebo 1879 – 10. 8. 1942), vl. jménem Henryk Goldszmit, byl polský spisovatel, pedagog, veřejný pracovník, povoláním lékař, vychovatel a průkopník moderních teorií v pedagogice. Uctíval dítě jako autonomní bytost a kladl důraz na vývoj jeho osobnosti. Založil a přes třicet let vedl sirotčince Sirotčí dům (1912-42) a Náš dům pro polské sirotky (1919-36) ve Varšavě, zdůrazňoval jejich společenskou aktivitu, což popisoval v mnoha svých esejích. Proslul nejen svými výchovnými postupy, které zpracoval a také publikoval (Jak milovat dítě), ale i svou literární tvorbou pro děti, romány (Děti ulice, 1901, a Dítě salonu, 1906) a pohádkovými příběhy (např. Král Matýsek První, čes. 1987), který byl i zfilmován). Během nacistické okupace Polska prokázal neobyčejné hrdinství, ochraňoval své svěřence nejprve ve Varšavě, v židovském ghettu, posléze i na jejich poslední cestě ve vyhlazovacím táboře v Treblince, kde dobrovolně zahynul společně s nimi. Značnou pozornost mu věnoval polský filmový režisér Andrzej Wajda, který o něm a jeho varšavských sirotcích natočil v r. 1990 film Korczak. Kniha Joanny Olczak – Ronikierové nazvaná Korczak, s podtitulem Pokus o biografii, zachycuje dobové události ob první světové války až po tragické události té druhé. Věcně a šetrně pojednává o předválečných náladách v Polsku, zejména o antisemitismu. Rozsáhle popisuje dějiny polských Židů, kapitoly jsou protkávány i ukázkami z literární činnosti Janusze Korczaka, zejména z jeho Deníku v ghettu z května 1942. Tu a tam se objevují i vtipné židovské anekdoty.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2019 , Volvox GlobatorOriginální název:
Korczak. Proba biografii, 2019
více info...
Přidat komentář
Úprimne ani neviem, ako slovami vyjadriť životný príbeh Doktora. Hrdinstvá a symbolika, ktoré reprezentujú Henryk Goldszmit, Stefani Wylczińska a vlastne každý, kto sa podieľal na úspešnej organizácii Domova Sirôtkou, sú vlastnosti nami, už skoro zabudnuté; nezištnosť, sebazaprenie, sebaobetavosť.
Inšpiratívny príbeh, ktorý sa točí okolo pedagogického zboru, jeho korešpondentov, ale hlavne ich zverencov, ktorí pobývajú väčšinu času v Domove Sirôtkou, kde viera a nádej v lepší zajtrajšok nikdy nezhasla, práve naopak, viala do posledného okamihu ich rozlúčenia.