Korea v boji

Korea v boji
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392825/mid_korea-v-boji-0he-392825.png 1 1 1

Přehledně sestavené politické, hospodářské i kulturní dějiny východoasijského poloostrova, který se stal jevištěm zápasu dvou sil světového boje: sil míru a sil útočných a kořistných válek. V jednotlivých etapách sleduje brožura rozdílné cesty vývoje severní poloviny Koreje, původně obsazené sovětskými vojsky, a jižní Koreje do nedávna okupované armádami USA, které hodlaly učinit z této kvetoucí země jednak kolonii amerických finančních monopolistů, jednak nástupní prostor imperialistů proti lidově demokratické Číně a proti SSSR. Jejich plány zkřížily nadšené oddíly lidových vojsk, podporované sympatiemi všech pokrokových lidí na světě. Připojeny noty a provolání severokorejské i sovětské vlády pranýřující ozbrojenou americkou intervenci a dokumentující hrubé vměšování vlády USA do vnitřních záležitostí Koreje.... celý text

Přidat komentář

Y2T
26.10.2018 ztráta času

Zajímavostí je, že na mapě na obálce knihy není Sachalin zakreslen jako součást SSSR. A to ani jeho severní část. Docela by mě zajimalo, jestli to mělo pro grafika nějaké následky.

Kniha je ze srpna 1950, takže je vydaná jen o něco víc než měsíc po vypuknutí války. Navíc jde převážně o překlad ruského textu neuvedeného stáří, doplněného o pár kapitol českým autorem.

Kniha je tuctovou propagandou, která si s fakty hlavu neláme. Je to takový ten sovětský "lidově-demokratický" přístup, kdy všechem demokratický lid jižní koreje podporuje severokorejskou vládu (ti co mají jiný názor nejsou demokrate, ale zaprodanci imperialismu), a pouze statkáři, zrádci, kolaboranti a žoldáci jsou proti. A některé z nich se povedlo odhalit i v orgánech KLDR.

Pokud se ale zajimate o severokorejsky rezim, pak zde muzete videt jeho alternativni historii (či snad mytologii) kratce po jejim zrodu, jeste moc nerozvinutou.

Vitejte ve svete boje demokracie proti agresi. Konkretne osvobozene lidove demokracie a americke imperialni agrese porobujici korejce a menici je v otroky dolaru. Ve svete, kde korejska valka zacala tim, ze velka, vyborne vycvicena armada zoldaku z jihu zautocila na mirumilovny sever, kde se dostala vsak maximalne 1-2 km za demarkacni caru, protože narazila na odpor lidu, ktery ji hnal daleko na jih. Ve svete, kde Kim Ir sen nestravil druhou světovou válu v SSSR v zazemi jako porucik armady SSSR, ale vedl tajny boj proti Japoncům v Koreji. V 16 letech již vedl 1000 bojovníků a v roce 1938 ve 26 letech již 30 000 bojovníků. Japonci byli tak zoufalí, že na něj na na střídačku vypisovali odměny, šířili dezinformace, že je mrtvý a nabízeli mu post JAPONSKÉHO GUVERNÉRA KOREJE!!! .

V knize se samozřejmě u všech jihokorejských politiků připomíná, co dělali za války, ale u severokorejských se o tom mlčí, nebo lže. Moc jsem nepochopil, proc kniha misto skuteckych zlocinu spachanych jihokorejskymi jednotkami, ktere ale nezminuje, resi ruzne okrajove nepokoje, ktere byli vysledkem provokaci mistnich komunistu a počty obětí nadsazené. Přitom o povstání na Čedžu a jeho potlačení tam nic není.

Nic převratného v knize neobjevíte, je to takový soupis komunistického pohledu na věc okořeněný pár absurdními poznámkami o výkonech Kim Ir Sena.

Štítky knihy

propaganda korejská válka komunistický pohled

Autorovy knížky

Fanja Isaakovna Šabšina
běloruská, 1906 - 1998
1950  0%Korea v boji